آرمان اصفهان
۰۹:۳۲ - پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸

هوش سیاه ۳ در راه است

سریال «خواب و بیدار» تنها مجموعه‌ای بوده است که نشان دهنده آخرین تجهیزات پلیس بود و فضای پلیسی جدید را نمایش داده بود و به خوبی توانسته بود قواعد ژانر پلیس را رعایت کند.

به گزارش آرمان اصفهان؛ کارگردان «هوش سیاه» گفت: ساخت سری جدید آن تنها با احراز صلاحیت و تشخیص از سوی من ساخته می‌شود و اگر یک درصد هم احساس کنم که سری جدید بالاتر از سری دوم نخواهد بود هرگز چنین خیانتی را به تماشاگران هوش سیاه نمی‌کنم.

نشست نقد و بررسی مجموعه تلویزیونی «هوش سیاه۲» با حضور مسعود آب‌پرور کارگردان، سیدمرتضی فاطمی تهیه کننده، آرش قادری نویسنده، حسین واشقانی، امین مومنی‌پور، ارسلان قاسمی و سودابه بیضایی از بازیگران این سریال روز گذشته در فرهنگسرای فردوس برگزار شد.

مسعود آب‌پرور، کارگردان هوش سیاه در این مراسم گفت: طرح اولیه ساخت سریال «هوش سیاه» از فیلم سینمایی «قتل آنلاین» در سال ۸۵ آغاز شده است. مدیریت وقت سیمافیلم اعتقاد داشت که این سوژه در تلویزیون ایران بسیار تازه و نو است و ظرفیت ساخت در یک سریال چندین قسمتی را دارد و به همین دلیل با پیشنهاد این مرکز آماده تولید شد.

وی افزود: در سری دوم «هوش سیاه ۲» از میان ۱۳ قصه موجود تنها ۹ قصه آن تصویب و تولید شد.

آب‌پرور با بیان اینکه سریال «هوش سیاه» قابلیت ساخت ۱۰۰ اپیزود دارد، اضافه کرد: در اواسط مرحله تولید سری اول «هوش سیاه»، به پایان داستان و آغاز سری دوم آن نیز رسیدیم و به فاصله چند سال تولید آن را شروع کردیم.

کارگردان هوش‌سیاه تصریح کرد: ژانر پلیسی و ذات سینما از غرب وارد کشور شده است و هیچ تناسبی با سنت‌های کشور ما ندارد به این معنا که فُرم آن نیز غربی است و سوءتفاهم بزرگی که در رابطه با سینمای ملی و بومی وجود دارد هم همین است. هیچ اشکالی ندارد که یک فیلم با فرم سینمای غرب و با کیفیت بالا ساخته شود. بسیاری معتقدند که «هوش سیاه» کاری خارجی است و ایرانی نیست و من نمی‌دانم که چه چیزی از یک سریال باید ایرانی باشد.

آب‌پرور گفت: سریال «خواب و بیدار» تنها مجموعه‌ای بوده است که نشان دهنده آخرین تجهیزات پلیس بود و فضای پلیسی جدید را نمایش داده بود و به خوبی توانسته بود قواعد ژانر پلیس را رعایت کند.

کارگردان «هوش سیاه» از ساخت سری سوم این سریال خبر داد و افزود: ساخت سری جدید آن تنها با احراز صلاحیت و تشخیص از سوی من ساخته می‌شود و اگر یک درصد هم احساس کنم که سری جدید بالاتر از سری دوم نخواهد بود هرگز چنین خیانتی را به تماشاگران هوش سیاه نمی‌کنم.

وی در ادامه به نقش خانواده در این سریال اشاره و خاطرنشان کرد: اصولا در ژانر پلیسی خانواده نقش کلیدی نداشته و ضد ریتم محسوب می شود که خوشبختانه در «هوش سیاه۱» چنین اتفاقی رخ نداد.

آب‌پرور اضافه کرد: در ساخت سری دوم «هوش سیاه» نقشه راه تغییر کرد و نتوانستیم به اهداف خود برسیم. پیش‌بینی ما ساخت ۳۵ قسمت آن بود که تنها موفق شدیم ۲۶ قسمت آن را تولید کنیم. در سری دوم سریال «هوش سیاه» قرار بود که کامران خانواده سرگرد را به گروگان بگیرد و ربات و چند عامل دیگر نقش کلیدی داشته باشند که به دلیل تحمیل شرایط خاص میسر نشد.

به گفته این کارگردان در این سریال هیچگونه سانسوری از سوی سازمان صدا و سیما صورت نگرفت و بسیاری از صحنه‌هایی که به صورت درشت و بزرگنمایی از شبکه ۳ سیما پخش شد بیشتر جنبه آموزشی داشته و گره‌هایی را ایجاد کرد که در سری‌های بعدی بازگشایی خواهند شد.

سیدمرتضی فاطمی تهیه‌کننده تلویزیون هم در این نشست گفت: ساخت سری سوم هوش سیاه باید بسیار بالاتر و قدرتمندتر از سری اول و دوم باشد و ادامه این کار بسیار سخت است که باید قدم‌هایی را به سوی جلو برداریم.

وی افزود: ساخت سریال «هوش سیاه» باید پاسخگوی نیازهای روز جامعه باشد و خروجی مناسبی برای امنیت جمهوری اسلامی به همراه داشته باشد و در این راستا کلیه سازمان‌ها باید پای کار تولید سریال «هوش سیاه» بیایند و با حمایت کامل آنها تولید این سریال ادامه پیدا کند.

فاطمی تصریح کرد: پیش‌تولید این سریال از زمستان ۱۳۹۰ در تهران آغاز و تا فروردین ماه سال ۹۲ در ترکیه به پایان رسید که کل هزینه ساخت این سریال معادل سریال‌های الف سازمان صداو سیما بوده است.

فاطمی با اشاره به این که نیروی انتظامی تنها در حد فراهم کردن تجهیزات انتظامی با این سریال همکاری داشته است، اضافه کرد: جناب احمدی‌مقدم دغدغه‌هایی جهت مشارکت مالی این سریال داشتند، اما متاسفانه در این زمینه کمکی صورت نگرفت.

به گفته این تهیه کننده، زمان پخش سریال «هوش سیاه» بنا به سیاستگذاری‌های سازمان صدا و سیما صورت گرفت که از طرفی به اینکه مخاطبان شبکه‌های ماهواره‌ای می‌توانستند در ایام انتخابات با رسانه‌‌های غربی هم جهت شوند و از طرف دیگر برای ایجاد احساس آرامش و امنیت در جامعه، در برهه زمانی حساس انتخابات این سریال پخش شد. مخاطبان با تماشای «هوش سیاه۲ » بار دیگر به رسانه ملی اعتماد کردند و از پخش آن بسیار استقبال شد.

وی در خصوص کاهش قسمت‌های «هوش سیاه»۲ توضیح داد: به دلیل محدودیت بودجه و تجهیزات انتظامی، قسمت‌های این سریال از ۳۵ به ۲۶ قسمت کاهش یافت و در هنگام کار بارها و بارها فیلم‌نامه به روز نوشته می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار