آرمان اصفهان
10:19 - شنبه 28 آذر 1394

تحولات اقتصادی دوران پسا برجام آغاز شد؛

واردات کود کدخدا در دولت رکود

لوازم آرایشی، سنگ‌های تزئینی، چتر بارانی و آفتابی، شلاق و تازیانه، عصا، کلاه، کروات و پاپیون، دستمال گردن، آب‌پرتقال، جوراب، میخ، پونز، سنجاق قفلی، سوزن دوزندگی هم از اقلام مصرفی است که در بین کالاهای وارداتی مشاهده می‌‌شود.

به گزارش آرمان اصفهان؛  اوایل آبان‌ماه محمدباقر نوبخت سخنگوی کابینه راستگویان اعلام کرد که دولت در راستای فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر ممنوع شدن واردات کالاهای مصرفی از آمریکا، جلوی واردات این کالا را خواهد گرفت اما واردات تکنولوژی از آمریکا مجاز خواهد بود.
اکنون در روزهای پایانی آذرماه نگاهی به آمار گمرک نشان می‌دهد که مقصود سخنگوی دولت از مجاز بودن واردات تکنولوژی از آمریکا چه اقلامی بوده است: مکمل‌های غذایی، لوازم آرایشی، خوراک دام و طیور و البته تکنولوژیک‌تر از همه کود حیوانی!
احتمالا از نظر کسانی که کلید دار جواز واردات در این کشور هستند، کود حیوانی یک کالای با تکنولوژی بالا محسوب می‌شود و امکان تولید آن در داخل به علت سطح پایین تکنولوژی داخلی وجود ندارد، به همین دلیل واردات آن به کشور ضروری است. یا شاید هم از نگاه دولتی‌ها، کود حیوانی فقط به خاطر این که از مبدأ آمریکا راهی ایران شده است، فی‌الذاته ارزش و عیار تکنولوژی بالایی دارد.
کود حیوانی آمریکا برتر از سانتریفیوژ ایرانی
البته وقتی شعار کدخدامحوری و جلب رضایت آمریکا حاکم می شود، بی‌نیازی به انرژی هسته‌ای تئوریزه می‌شود، رآکتور هسته‌ای اراک بتون‌ریزی می‌شود، سانتریفیوژها توسط کارگران افغانی جمع‌آوری و راهی انبارها می‌شوند، 97 درصد اورانیوم غنی‌شده کشور بار کشتی می‌شود تا لبخند اوباما جلب شود، پیشرفت علمی کشور متوقف و فعالیت‌های فضایی و ماهواره‌ای به بن‌بست می‌رسند، عجیب هم نیست که کود حیوانی تولیدشده در آمریکا یک کالای با تکنولوژی بالا محسوب شود.
دیگر از نگاه غربگرایان و آمریکاپرستان، کود حیوانی کالیفرنیا چون از خاک کدخدا می‌آید کالای مرغوب‌تر، پیشرفته‌تر و ارزنده‌تری از سانتریفیوژهای فردو و نطنز و رآکتور بومی اراک است که دسترنج سال‌ها تلاش دانشمندان شریف و بی‌ادعای ایرانی است.
بدین ترتیب می‌توان گفت با تدبیر دولت یازدهم، اقتصاد ایران آنچنان ناتوان و ضعیف شده که اکنون از تولید و تامین اقلامی چون کود حیوانی نیز ناتوان است و محتاج واردات آن از سرزمین کدخدای غربگرایان شده است. با گذشت پنج ماه از امضای توافق هسته‌ای (برجام) میان دولت یازدهم و کشورهای 1+5 به سردمداری آمریکا، به جای آن که طبق وعده حسن روحانی، چرخ کارخانجات داخلی بچرخد، واردات کالاهای مصرفی از آمریکا رونق گرفته است؛ آن هم کالاهایی که واردات آنها عرق شرم را بر تن انسان جاری می‌کند.
دولت روحانی که آمده بود به جای اشتغالزایی برای خارجی‌ها، جوانان بیکار ایرانی را شاغل کند، با سیاست‌های غلط خود با تعمیق رکود اقتصادی کار را به جایی رسانده که هم‌اینک بیش از 80 درصد واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه‌تطعیل شده‌اند و هر روز هزاران نفر به خیل بیکاران اضافه می‌شوند.
اما هرچه بخش تولید داخلی در دو سال اخیر دچار رکود عمیق شده، کسب و کار وارداتچی‌ها و دلالان در دوران روحانی متشکریم، پررونق است. روحانی که در ابتدای دولتش، احمدی‌نژاد را بابت اشتغالزایی برای چینی‌ها تمسخر می‌کرد، این روزها نسبت به افزایش واردات کالاهای بنجل چینی در دو سال اخیر، حرفی نمی‌زند.
لوازم آرایشی، سنگ‌های تزئینی، چتر بارانی و آفتابی، شلاق و تازیانه، عصا، کلاه، کروات و پاپیون، دستمال گردن، آب‌پرتقال، جوراب، میخ، پونز، سنجاق قفلی، سوزن دوزندگی هم از اقلام مصرفی است که در بین کالاهای وارداتی مشاهده می‌‌شود.
شاید هم روحانی خبر ندارد که علاوه بر کالاهای بنجل چینی، به مدد سیاست‌های غربگرایانه دولتش، کار اقتصاد ایران به واردات کود حیوانی از آمریکا هم کشیده شده است. یکی از موضوعات مهم که طی ماه‌های اخیر براساس رفع تحریم‌ها نسبت به آن هشدار داده شده ورود کالاهای مصرفی از آمریکا بوده است.
آمار گمرک نشان می‌دهد، در هفت ماهه امسال بیش از 50 میلیون دلار کالا از این کشور وارد ایران شده اما آمار هشت ماهه روند جهشی و صعودی داشته، به طوری که در این مدت بالغ بر 63 میلیون دلار کالا از آمریکا وارد شده است. این موضوع در حالی رقم می‌خورد که وزارت صنعت و معدن در بخشنامه‌ای ورود برخی کالاهای آمریکایی را به ایران ممنوع کرده است. البته علی فاضلی رئیس اتاق اصناف چند روز پیش اعلام کرد که با وجود ممنوعیت واردات کالاهای آمریکایی به کشور شاهد این هستیم که این اجناس به‌راحتی در حال حاضر خرید و فروش می‌شود.
طبق گزارش گمرک، کالاهایی مانند جو، گندم، مکمل‌های غذایی، خوراک دام و طیور، داروهای هورمونی، ویتامین‌ها، لاک‌ها، کود حیوانی، فرآورده‌های بهداشتی – آرایشی، قایق تفریحی و مسواک در کنار اندک اقلام پزشکی و واسطه‌ای و صنعتی از آمریکا وارد می‌شود.
مسئولان دولت روحانی باید پاسخ دهند که چه ضرورتی دارد از آن سر دنیا و از دشمن ملت ایران، کالاهای مصرفی و سطح پایینی همچون کود حیوانی به کشور وارد شود؟

آیا اقتصاد ایران در این دو سال آنقدر ناتوان شده که ظرفیت تامین کود حیوانی موردنیاز خود را نیز ندارد که ناچار است آن را از آمریکا وارد کند؟

9دی

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار