آرمان اصفهان
16:06 - چهارشنبه 10 بهمن 1397

عجله‌ای برای انتخاب سرمربی بعدی نیست!

پایان همکاری 8 ساله فوتبال ایران با کی‌روش

با پیام تشکری که دیروز فدراسیون فوتبال منتشر کرد، باید همکاری کی روش با تیم ملی را تمام شده قلمداد کرد

به گزارش آرمان اصفهان؛ فدراسیون فوتبال پس از جام جهانی 2018 روسیه و در شرایطی که قرارداد کارلوس کی روش با تیم ملی خاتمه یافته بود، زیر امضای قرارداد بلندمدت نرفت تا با پیشنهاد قراردادی 6 ماهه به سرمربی تیم ملی، حضور و ادامه همکاری او در فوتبال ایران را منوط به نتایج کسب شده در جام ملت‌های آسیا کند.
تیم ملی فوتبال ایران دوشنبه شب و در شرایطی که امید زیادی برای برتری مقابل ژاپن داشت، به بدترین شکل ممکن و با نتیجه 3 بر صفر بازی را واگذار کرد تا علاوه‌بر ثبت سنگین‌ترین شکست 31 سال اخیر فوتبال ایران، ادامه حضور کی روش هم در هاله‌ای از ابهام فرو رود.
پس از شکست برابر ژاپن، کی روش در نشست خبری پس از مسابقه به صورت غیرسمی از هدایت تیم ملی خداحافظی کرد ولی نمی‌شد به صورت قطعی در مورد آن صحبت کرد ولی حالا روابط عمومی فدراسیون فوتبال با بیانیه‌ای به صورت صریح از پایان حضور هشت ساله کی روش نوشته که در ادامه می‌خوانید.
«سال ۹۷ را بدون شک برای فوتبال کشور باید سال غیرتمندی و تلاش همه‌جانبه بازیکنان شایسته‌ای نامید که به عنوان فرزندان ایران اسلامی از گوشه گوشه جهان و همچنین کشورمان در زیر پرچم پرافتخار این میهن و تحت نام تیم ملی در آوردگاه جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و نمایش دلپذیر در این رویداد بزرگ جهانی و جام ملت‌های امارات ۲۰۱۹ حضور یافتند و در جام ملت‌ها نیز پس از ۱۴ سال در جمع ۴ تیم برتر از جمع ۲۴ تیم منتخب آسیا قرار گرفته است و از هیچ کوشش و تلاش صادقانه‌ای فروگذار نکردند.
با پایان این مسابقات برای تیم ملی ما که جبر اقتضائات فوتبال آن را رقم زد صمیمانه از کادرفنی و تک‌تک بازیکنان و دست‌اندرکاران و تمامی مبادی مختلفی که در این مسیر همراهی صمیمانه داشتند از جمله ملت شریف و قهرمان و خونگرم ایران،دولت محترم جمهوری اسلامی ایران، وزارت ورزش و جوانان، وزارت امور خارجه، باشگاه‌ها، هیئت فوتبال استان ها،خبرنگاران، رسانه‌ها و نهادهای انتظامی و امنیتی و فرهنگی کشور سپاسگزاری می‌نماید و فرصت را مغتنم شمرده از زحمات هشت ساله آقای کارلوس کی روش در فوتبال کشور تقدیر و تشکرنموده و برای ایشان آرزوی موفقیت می‌کنیم.»
دستاوردهای کی روش چه بود؟
کی روش طی حضور هشت ساله در فوتبال ایران موفق شد برای اولین مرتبه تیم ملی ایران را به دو جام جهانی پیاپی ببرد. در جام جهانی برزیل تیم ملی یک امتیاز گرفت ولی در جام جهانی روسیه برای اولین مرتبه تفاضل تیم ملی صفر شد و شاگردان کی روش توانستند 4 امتیاز کسب کنند.

با این حال عدم موفقیت در جام ملت‌های 2015 که انتظار می‌رفت در جام ملت‌های آسیا 2019 جبران شود، موجبات پایان همکاری سرمربی تیم ملی را فراهم آورده؛ سرمربی‌ای که البته معتقد است میراثش تنها دو بار صعود متوالی به جام جهانی و کسب 5 امتیاز در دو دوره این مسابقات نیست، او در تمام این سالها نظم و انضباط، احترام به پیراهن تیم ملی، توسعه زیرساخت‌های کمپ تیم ملی و مهم‌تر از همه یک تیم منسجم برای فوتبال ایران باقی باقی گذاشت.
مربی به زودی انتخاب نمی‌شود
طبق انتظار همه فوتبال پشت نام کی روش پنهان شده و برکناری وی تبدیل به نسخه شفابخش فوتبال شد! البته این پایان کار نبود و از دیروز نام‌هایی چون مورینیو، زیدان و کلینزمن به عنوان سرمربیان احتمالی تیم ملی مطرح شدند. مازیار ناظمی مدیرکل روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان با انتشار پیامی در یکی از صفحات اجتماعی خود از این مربیان به عنوان گزینه‌های بعدی تیم ملی فوتبال یاد کرد ولی باورش برای اهل فن دشوار بود!
نشست هفتگی جلسه اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال سه شنبه‌ها برگزار می‌شود اما دیروز تشکیل نشد، به این خاطر که برخی از اعضای هیئت‌رئیسه در امارات بسر می‌بردند و در حال برنامه‌ریزی برای بازگشت به تهران بودند. اما این نشست در هفته آتی می‌تواند شامل اتفاقات جالبی باشد.

احتمالا محمدرضا ساکت به عنوان مدیر تیم‌های ملی با حضور در نشست هیئت‌رئیسه در مورد تیم ملی گزارشاتی را ارایه خواهد داد اما این گزارش‌ها منجر به ادامه حضور کارلوس کی روش در راس کادر فنی تیم ملی نخواهد شد. چرا که اگر فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان مایل بودند با هر شرایطی قرارداد کارلوس کی روش را بعد از جام ملت‌ها تمدید کنند با او قرارداد 6 ماهه با شرط و شروط امضاء نمی‌کردند.

استراتژی هفته آینده مشخص خواهد شد اما ممکن است مربی خارجی به این زودی مشخص نشود به این خاطر که تا برگزاری بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2022 زمان زیادی باقی مانده است و فدراسیون فوتبال علاقه‌ای ندارد برای این ماه‌ها دستمزدی به مربی خارجی بپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار