آرمان اصفهان
14:00 - جمعه 05 بهمن 1397

معاون رئیس قوه قضائیه:

بستن فضای مجازی واقعیت ندارد و با اهدف انتخاباتی مطرح می‌شود

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه گفت: این مغالطه که عده‌ای قائل به بسته شدن فضای مجازی هستند، فقط برای جمع‌آوری رأی انتخاباتی است و واقعیت ندارد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حمید شهریاری در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه امروز تهران که با موضوع «بررسی ظرفیت‌های فضای مجازی و تشریح سیاست‌های نظام» در مصلی امام خمینی(ره) ایراد کرد، گفت: در قوه قضائیه فعالیت‌های خوبی در راستای استفاده از فضای مجازی صورت گرفته است.

وی گفت: بسیاری از اوراق قضائی به دست صاحبانشان نمی‌رسید و این معضلات بسیاری را فراهم کرده بود، با راه‌اندازی سامانه (سنا) این مشکل حل شد.

معاون رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: راه‌اندازی ابلاغ الکترونیک در دستگاه قضا، حسب گزارش اخیر بالغ بر ۸۰ درصد ابلاغ‌ها به‌صورت الکترونیکی و پیامکی به دست مردم می‌رسد.

شهریاری با بیان اینکه دو نوع رویکرد در مورد فضای مجازی وجود دارد‌، گفت: برخی سیاست‌ها فضا را آزاد می‌خواهند و دسته دوم فضا را برای رعایت اخلاقیات بسته می‌خواهند، البته هیچکدام از این دو نظر کامل و تمام نیستند و کسی هم قائل به این نیست که فضای مجازی باید بسته باشد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با بیان اینکه کسی قائل نیست فضای مجازی باید بسته باشد، تصریح کرد: این مغالطه که عده‌ای قائل به بسته شدن فضا هستند، فقط برای جمع‌آوری رأی انتخاباتی است و واقعیت ندارد. هیچکس در این مملکت قائل به بسته شدن فضای مجازی نیست.

وی با بیان اینکه مدیریت فضای مجازی در کشور مد نظر است، اظهار کرد: باید تهدیدهای این فضا را مراقبت کنیم تا جوانانمان آسیب نبینند. در سیاست‌های کلان نظام مدیریت فضای مجازی دنبال می‌شود.

شهریاری با بیان اینکه معتقدیم همانطور که پلیس وظیفه مراقبت از امنیت و ناموس مردم را دارد، در فضای مجازی هم باید پلیس حضور داشته باشد،‌گفت: پلیس باید در فضای مجازی حضور داشته باشد تا جلوی دزدان و ناامن‌سازان را بگیرد.

وی گفت: داعش در زمان حضورش از طریق فضای مجازی یارگیری می‌کرد، آیا باید مقابل چنین هجمه‌هایی بی‌تفاوت باشیم؟

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با بیان اینکه امروز دشمن نقشه جدید برای کشور دارد،‌ تصریح کرد: مشکلات اقتصادی که امروز در کشور داریم هدف اصلی دشمن نیست، اینها در میدان سوریه و در جنگ سخت شکست خوردند و رفتند و به رفتنشان اقرار کردند، لذا برنامه اینها برای کشور، جنگ نرم است نه ایجاد معضل اقتصادی.

شهریاری با بیان اینکه آنان به جای اینکه سرزمین را با زور اسلحه تصاحب کنند، می‌خواهند دل و فرهنگ مردم را تصاحب کنند که این همان جنگ نرم است، گفت: در جنگ سخت اگر دشمن موفق شود مانند سوریه در کف خیابان اراده خود را به ما تحمیل می‌کنند، اما در جنگ نرم، دل مردم را خالی می‌کنند و توسط افراد نفوذی اعتماد را از مردم سلب می‌کنند تا خودمان همان کاری که آنان بخواهند را برایشان انجام دهیم و بدون آنکه متوجه شویم سرباز آنان باشیم. لذا امروز نقشه دشمن این است که اعتماد مردم را از مسئولان سلب کند.

معاون رئیس قوه قضائیه با تأکید براینکه دشمن برای اینکه جنگ نرم را پیش ببرد، به دروغ‌پردازی نیاز دارد، خاطرنشان کرد: اگر بدخواهی خارج از کشور، خبر تولید کرد و دلش برای کارگران هفت‌تپه سوخت باید به این موضوع شک کنیم، باید مراقب باشیم، دستور قرآن است که اخبار را بررسی کنیم و همینطور برای دیگران ارسال نکنیم. نباید هر خبری را برای یکدیگر بازگو کنیم، باید بررسی کنیم و از صحت و درستی آن مطمئن شویم. لذا مسئولان وظیفه دارند فیلترینگ را اجرا کنند.

وی خطاب به دولتمردان گفت: در قوه قضائیه صدها سایت مستهجن در فضای مجازی فیلتر می‌شود. دزدها و کسانی‌که خلاف عفت عمومی در فضای مجازی فعالیت‌ می‌کنند باید از فعالیتشان جلوگیری شود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه بیان کرد: آنچه ما می‌گوییم سالم‌سازی فضای مجازی است و این را وظیفه خودمان می‌دانیم و امیدواریم با همراهی دولتمردان شاهد یک فضای مجازی باشیم که از فرصت‌های آن استفاده و تهدیدهای آن را از میان ببریم.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار