آرمان اصفهان
16:03 - چهارشنبه 25 آذر 1394

سردرگمی مردم از وعده طرح خرید اعتباری

وعده‌های هفته‌ای، کسانی که پیگیر اجرای این طرح هستند را خسته کرده و مشخص نیست که این وعده‌ها در نهایت چه زمانی قرار است جامه عمل بپوشد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ با گذشت بیش از یک ماه از اعلام طرح خرید اعتباری کالا و سردرگمی مردم درمورد نحوه اجرای آن، مسئولان بانک مرکزی همچنان در حال بررسی این طرح هستند و برای چندمین بار از عملیاتی شدن آن در«هفته آینده» خبر می‌دهند!

دولت قصد داشت با تحریک تقاضا در بخش‌های خودرو، لوازم بادوام و کالاهای واسطه‌ای تا حدودی به رونق این بخش‌ها کمک کند و پس از اعلام این موضوع، بلافاصله طرح تسهیلات 25 میلیونی خرید خودرو را به اجرا درآورد تا مردم، بانک مرکزی و خودروسازان را شگفت‌زده کند و در ادامه طرحی که قرار بود تا شش ماه ادامه یابد را شش روزه تمام کرد.
دولت از ابتدا وعده داده بود که بلافاصله پس از اجرای طرح خودرو و با فاصله حداکثر یک هفته، طرح خرید کالا با کارت اعتباری اجرا می‌شود. هفته‌ها گذشت اما هنوز خبری از کارت‌های اعتباری خرید کالا نیست و مسئولان مربوطه هر هفته وعده «هفته آینده» را می‌دهند که در این میان تولیدکنندگان و متقاضیان دچار سردرگمی شده‌اند.
سکوت بانک مرکزی
این خبرگزاری حامی دولت در انتقاد از عملکرد بانک مرکزی هم نوشت: بانک مرکزی که قرار بود تامین مالی این طرح را انجام دهد برای مدت چند هفته‌ای سکوت را در دستور کار قرار دادتا آنجا که نه تنها رسانه‌ها بلکه تولیدکنندگان هم از تصمیمات بانک مرکزی اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند.
اما شکستن سکوت بانک مرکزی خیلی برای تولیدکنندگان لذت بخش نبود، چراکه آنچه در ابتدا درباره جزئیات اجرای طرح کارت اعتباری گفته می‌شد به کلی تغییر کرد؛ تعداد اقساط به 12 ماه کاهش یافت و امکان خرید کالاهای خارجی نیز با سود 21 درصد فراهم شد.
جالب اینجاست که حکیمی، معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی، در آخرین اظهارنظر خود در برنامه پایش بازهم وعده اجرای طرح در هفته آینده را داد و در عین حال گفت که تا زمانی که دستورالعمل به بانک‌ها ارسال نشده هیچ چیز قطعی نیست؛ یعنی ممکن است بازهم تغییراتی در طرح ایجاد شود.
وعده‌های هفته‌ای، کسانی که پیگیر اجرای این طرح هستند را خسته کرده و مشخص نیست که این وعده‌ها در نهایت چه زمانی قرار است جامه عمل بپوشد، چراکه از ابتدای اعلام این طرح بیش از سه بار وعده «اجرا در هفته آینده» از سوی مسئولان مختلف داده شده، اما تاکنون خبری از اجرا نبوده و حتی هیچ چیز قطعی نشده است!
البته پس از آنکه تولیدکنندگان در جامعه رسانه‌ای به نوعی بانک مرکزی را تهدید به انصراف از طرح کردند، معاون این بانک اعلام کرد که ریالی از اعتبارات بانک مرکزی صرف خرید کالاهای خارجی نمی‌شود و این تسهیلات از طریق منابع خود بانک‌ها در اختیار مردم قرار خواهد گرفت که این گفته‌ها هم مشکل تولیدکنندگان را حل نکرده است.
طرحی با چاله‌های بزرگ
انتقادات فراوانی هم از سوی کارشناسان اقتصادی به این طرح دولت وارد شده است، از جمله رئیس سابق بسیج اقتصادی و مشاور قائم مقام اسبق وزارت بازرگانی در خصوص موانع اجرای کارت 10 میلیونی خرید کالا اظهار کرد: بهتر بود که ابتدا روی این طرح یک کار کارشناسی خوب انجام می‌شد، زیرا به نظر می‌رسد کار کارشناسی و مطالعات لازم برای اجرای این طرح صورت نگرفته است.
جواد اسماعیلی در گفت‌وگو با نسیم افزود: به نظر می‌رسد برآوردی برای کسانی که برای شرکت در طرح مراجعه می‌کنند انجام نشده است. اگر ملاک کارمندان لشکری و کشوری دولت باشد بیش از 10 میلیون نفر شرکت خواهند کرد. اگر 10 میلیون نفر، هر کدام 10 میلیون تومان کارت بگیرند، منابع آن عدد بسیار بزرگی خواهد بود که از توان دولت خارج است.
وی گفت: مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند که این طرح به عموم مردم داده می‌شود در این صورت هم وضعیت بدتر خواهد شد و دولت باید منابع بیشتری برای اجرای این طرح در نظر بگیرد. به نظر می‌رسد این طرح قدری عجولانه مطرح شد.
به هر حال با گذشت بیش از یک ماه از وعده اجرایی شدن این طرح، هنوز بانک مرکزی در حال بررسی جوانب کار است و انتظار اجرای طرح نیز بازار را بیش از پیش کساد می‌کند.

حال سوال اصلی اینجاست که چرا این همه جوانب سنجی و بررسی درباره خودرو صورت نگرفت و بلافاصله این طرح اجرا شد؟ از سوی دیگر اگر بانک مرکزی هنوز بررسی کاملی درباره چگونگی اجرای این طرح انجام نداده چرا به این سرعت اعلام شد و برای مردم و تولیدکنندگان توقع ایجاد کرد؟ و اگر بررسی‌ها از قبل انجام شده بود، این دست دست کردن‌ها برای چیست و چرا بانک مرکزی هر روز تغییر در این طرح ایجاد می‌کند تا اوضاع لوازم خانگی روز به روز بدتر شود؟

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار