آرمان اصفهان
20:21 - یکشنبه 23 دی 1397

جزئیاتی از فعالیت‌ شرکت فناوران شیمی سپاهان دانشگاه آزاد شهرضا

 شرکت فناوران شیمی سپاهان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا، عنوان واحد فناور برتر در جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان را کسب کرد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ رئیس شرکت فناوران شیمی سپاهان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به مناسبت برترشدن این شرکت در جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در شهرضا در تشریح اهداف، ویژگی‌ها، کارکردها و برنامه‌های عملیاتی آینده این واحد فناور اظهار کرد: شرکت دانش‌بنیان فناوران شیمی سپاهان با هدف تولید روغن سویای اپوکسی و افزودنی‌های پلیمری (پایدارکننده، نرم‌کننده، و روان‌کننده) در صنعت پی‌وی‌سی بر پایه مواد زیست‌سازگار گیاهی در اواخر سال ۹۲، فعالیت خود را در شهرک علمی و تحقیقاتی استان اصفهان با تشکیل گروه تحقیقاتی آغاز کرد.

مجید کلاهدوزان افزود: اعضای اولیه و مؤسس این گروه تحقیقاتی احسان آکوچکیان (کارشناسی ارشد شیمی کاربردی)، مهشید حسینی (دکتری شیمی آلی) و مجید کلاهدوزان (دانشیار شیمی پلیمر و عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا) هستند.

وی گفت: شرکت در سال ۹۵ با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا موفق به تولید صنعتی روغن سویا اپوکسی با درجه‌بندی‌های مختلف شد.

رئیس شرکت فناوران شیمی سپاهان تصریح کرد: شرکت فناوران شیمی سپاهان (سهامی خاص) در سال ۱۳۹۴ از طرف گروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت فناوری ریاست جمهوری به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان شناخته شد و هدف خود را فعالیت در زمینه ایده‌های نوآورانه می‌داند که به دلیل تمایل کشور به جایگزین‌های مناسب برای مواد نفتی و وابسته نبودن اقتصاد کشور به نفت و مشتقات آن و خروج ارز از کشور، به‌دنبال جایگزین مناسب برای این منبع تجدیدناپذیر است.

کلاهدوزان بیان کرد: این شرکت با تولید روغن سویای اپوکسی به‌عنوان جایگزین مناسب برای مشتقات نفتی، قصد کاهش این وابستگی به کشورهای دیگر و خروج ارز از کشور برای وارد کردن این محصول وارداتی را دارد.

وی از افتخارات این واحد فناور گفت و افزود: از افتخارات این شرکت می‌توان کسب عنوان برترین واحد فناور مراکز رشد در شهرک علمی تحقیقاتی شهرستان‌های استان اصفهان در سال ۹۶، برترین واحد تجاری شده در دومین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه‌های آزاد استان اصفهان در سال ۱۳۹۶، برترین واحد فناور در سومین دوره جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه‌های آزاد استان اصفهان در سال ۱۳۹۷ را نام برد.

رئیس شرکت فناوران شیمی سپاهان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به بیان ویژگی‌های محصول این واحد فناور پرداخت و افزود: روغن‌های سویا اپوکسی مایعی شفاف و زردرنگ است که به‌عنوان نرم‌کننده و پایدارکننده در تولید PVC کاربرد دارد. این روغن فقط در تولید PVC کاربرد ندارد؛ بلکه به‌عنوان نرم‌کننده در تولید جوهر، کود شیمیایی، صنعت چسب‌سازی، رنگ‌سازی، مواد شیمیایی کشاورزی، اسباب‌بازی، کف‌پوش‌ها، لاستیک و نیز مواد افزودنی کاربرد دارد.

کلاهدوزان تصریح کرد: با توجه به اینکه پایه این روغن‌ها از مواد طبیعی و دوستدار محیط‌ زیست هستند، می‌توان از مواد افزودنی که با روغن سویا اپوکسی تولید می‌شوند در تهیه مواد بسته‌بندی غذایی، بهداشتی و دارویی استفاده کرد.

وی کاربردهای روغن‌های سویا را یادآور شد و اظهار کرد: از عمده کاربردهای روغن سویا اپوکسی می‌توان به کاربرد در مواد نرم PVC، افزودنی در صنعت سیم و کابل، چرم مصنوعی، کف‌پوش، کودشیمیایی، رنگ و جوهر، لوله‌های PVC را نام برد.

رئیس شرکت فناوران شیمی سپاهان بیان کرد: تولیدات شرکت فناوران شیمی سپاهان همراه خدمات مشاوره علمی این شرکت توسط نیروهای متخصص، علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم برای پنج نفر نیروی انسانی تحصیل‌کرده شده است و تاکنون از خروج مقادیر زیادی ارز از کشور جلوگیری کرده و با تولید محصولات سبز و سازگار با محیط‌زیست با دقت نظر به‌ سلامت محیط‌زیست و کاهش عوارض استفاده از مواد آلاینده نفتی، تاکنون مشکلات کارخانه‌های متعددی را برطرف کرده و موجب تداوم حضور محصولات مختلف در بازار رقابت داخلی و خارجی شده است.

کلاهدوزان گفت: در سال‌هایی که با تأکید مقام معظم رهبری در عرصه بین‌المللی و برای حل مشکلات داخلی و نیاز کشور احتیاج به اقتصاد مقاومتی در مقام اقدام و عمل با مدیریت علمی و با عزم جهادی داریم تا بتوان تولید و اشتغال کشور را دگرگون کرد، وظیفه فارغ‌التحصیلان، ورود به طرح‌های اشتغالزایی و کارآفرینی و وظیفه دانشگاه‌ها و استادان دانشگاه، حمایت همه‌جانبه از این‌گونه طرح‌ها و متحول ساختن فضای دانشگاهی است تا بستر ورود دانشگاه‌ها به نسل سوم و چهارم دانشگاه‌ها یعنی دانشگاه‌های کارآفرین فراهم شود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار