آرمان اصفهان
13:21 - چهارشنبه 05 دی 1397

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی شهرهای جدید:

نخستین مدل طرح های مشارکتی ریلی کشور در شهر بهارستان اجرایی می شود

پیگیری برای تأمین اعتبار مترو بهارستان از منابع داخلی و ملی در حال انجام است. پروژه های ریلی به طور معمول پروژه های اقتصادی نیستند اما ایستگاه مترو بهارستان و مجموعه پیرامونی آن می تواند به عنوان یک پروژه اقتصادی مهم در سالهای آینده مطرح باشد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ حبیب الله طاهرخانی پیش از ظهر چهارشنبه در حضور  جمعی از  مسئولان استان اصفهان و شهر بهارستان اظهار داشت: امروز تفاهم نامه میان شرکت عمران بهارستان و انجمن انبوه سازان اصفهان به منظور احداث هشت هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در این شهر تا سال ۹۹ در حالی امضاء می شود که در واقع آغازی بر یکی از برنامه های مهم دولت تدبیر و امید در حوزه برنامه تولید و عرضه مستقیم است.

وی با بیان اینکه  به اتمام رساندن ساخت مسکن مهر درشهرهای مختلف بود، از جمعه دغدغه های دولت فعلی است، تصریح کرد: در شهر بهارستان مساکن مهر با مصالح با کیفیت ساخته شده و شرکت عمران شهر بهارستان نیز در ادامه بر جبران خدمات و کمبود در سایت‌ها دقت کافی را ملزوم داشته است.

معاون وزیر راه و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی شهرهای جدیدبا بیان اینکه البته هنوز کمبودهایی در این راستا وجود دارد خاطر نشان کرد: تکمیل خدمات روبنایی در مسکن های مهر مورد نیاز است تا این بناها تبدیل به محیط بهتر و با کیفیت‌تری برای زندگی شهروندان بهارستانی شود، و با وجود اتمام بخش عمده‌ای از  از مسکن های مهر  در کشور ماموریت ما هنوز کامل نشده است و باید در راستای ارتقای آنها کار کنیم.

به گفته وی: از دو و نیم میلیون خانه خالی در مناطق مختلف کشور برخوردار هستیم که اقشار کم درآمد به آنها دسترسی ندارند،  برای ما مهم است که دولت برای آرامش در بازار و تحرک بخشی به عرضه تولید مسکن پیش قدم شود و با همکاری مجموعه انبوه سازان تحرک جدیدی زا در سطح کشور رقم بزنیم.

طاهرخانی با اشاره به اینکه بهارستان شهری است که کم کم به مرحله بلوغ و شکوفایی می رسد، افزود: هم اکنون این شهر جمعیت حدود ۱۰۰ هزار نفر ساکن دارد و با برنامه های جدید پیش رو در سالهای آینده به یقین جمعیت بیشتری از سکنی گزیدن در این شهر استقبال می‌کنند.

معاون وزیر راه و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی شهرهای جدیدبا اشاره به اینکه مطابق برنامه‌های جدید در حال انجام ما باید ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر در ۲۱ شهر جدید کشور را تا سال ۹۹ به اتمام برسانیم،تاکید کرد : تاکنون ۷۲۲ واحد آن در هفته دولت کلنگ زنی شده است و مراحل اجرایی ساخت آن آغاز شده است امروز نیز در قالب یک تفاهم نامه ساخت هشت هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی دربهارستان امضاء می شود و انتظار داریم تا دهه فجر این تفاهم نامه به قرارداد تبدیل و کلنگ زنی عملیات اجرایی آن در شهر بهارستان انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به  ایجاد نظام حمل ونقل میان بهارستان و اصفهان اشاره کرد و گفت: توسعه مترو در سالهای گذشته با استفاده از منابع دولتی به تنهایی انجام شد اما ظرفیت جدیدی توسط دولت فراهم شده است تا از این پس در قالب پروژه های مشارکتی این کار انجام شود لذا توسعه حمل و نقل ریلی موضوع مهمی برای این شهر است، البته ایجاد زیرساخت‌های مترو از سالهای گذشته آغاز و زیرسازی تا ۹۰ درصد تکمیل شده است.

طاهر خوانی اضافه کرد: البته دولت این امکان را می دهد که ۳۰۰ میلیارد تومان پروژه مشارکتی در این طرح ها تعریف شود و شرکا پس از طی مراحل لازم از بانک ها تسهیلات دریافت کنند،  بدین ترتیب بخشی از اراضی بابت سرمایه ای که بخش خصوصی به میان می آورد در اختیار مشارکت کننده قرار گرفته و بخشی نیز در قالب خرید خدمت و صرفه جویی در مصرف انرژی بازگردانده می شود.

معاون وزیر راه و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی شهرهای جدید با بیان اینکه امسال نخستین مدل از پروژه های مشارکتی ریلی را در بهارستان اجرایی می شود، گفت: پیگیری برای تأمین اعتبار مترو بهارستان از منابع داخلی و ملی در حال انجام است. پروژه های ریلی به طور معمول پروژه های اقتصادی نیستند اما ایستگاه مترو بهارستان و مجموعه پیرامونی آن می تواند به عنوان یک پروژه اقتصادی مهم در سالهای آینده مطرح باشد.

وی با بیان اینکه  اتفاقات مهم دیگری  که باید در این شهر رقم بزنیم ایجاد محور میانی بهارستان است، اشاره کرد: در این راستا باید تمام هنر شهرسازی خود را در این محور پیاده سازی کرده و شهر بهارستان را به عنوان الگو مطرح کنیم.

طاهرخوانی بااشاره به اینکه باید بهارستان را به سمت شهر پایدار هدایت کنیم، گفت: هویت شهری بهارستان باید با ایجاد محور میانی در این شهر به شکل کامل شکل بگیرد و رویکردهای نوین شهرسازی مانند حمل و نقل پاک، بحث های سلامتی توسعه فعالیت های اجتماعی – فرهنگی باید در بهارستان با  تعامل و همکاری مناسب میان مسئولان شهری و استانی رخ دهد.

وی هم چنین با اشاره به ضرورت ایجاد هویت و برند خاص برای بهارستان از میان کارکردها و ویژگی‌های خاص استان اصفهان اظهار کرد: ما هر بار در سفر به بهارستان با یک حرکت جدید روبرو می شویم و امیدواریم افتتاحات مناسبی نیز در دهه فجر داشته باشیم.

طاهرخانی در پایان در ارتباط با ساخت بیمارستان در بهارستان تصریح کرد:‌ آمادگی داریم زمین دولتی در اختیار سرمایه گذار بخش خصوصی برای ساخت بیمارستان قرار دهیم و بر این اساس زمین مناسب به قیمت منطقه ای واگذار خواهد شد و قول رایزنی برای تسهیل و تسریع امور با وزیر بهداشت را به اصحاب رسانه داد.

انتهای پیام / آرمان اصفهان

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار