آرمان اصفهان
18:53 - یکشنبه 02 دی 1397

اعتراض پژوهشگر آلمانی به کپی‌کاری نماینده حاشیه‌ساز سراوان

بِرگِرد پروفسور آلمانی، نویسنده‌ی مقاله‌ای که گفته می‌شود درازهی نماینده سراوان از آن کپی کرده، به سرقت نماینده‌ی پارلمان اسلامی ایران از پژوهش وی اعتراض کرد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ در روزهای اخیر حواشی زیادی از نماینده سروان در فضای مجازی دست به دست شد. محمد باسط درازهی نماینده مردم سراوان در مجلس که چند روزی است با انتشار فیلم برخورد غیراخلاقی‌اش با کارمند گمرک مورد توجه عموم قرار گرفته و حتی بسیاری از همکارانش در مجلس شورای اسلامی را هم به این رفتار عترض کرده، حالا می‌بایست بابت اتفاقات دیگری نیز پاسخگوی افکار عمومی باشد؛ اتفاقاتی که نه در مجلس، که در دانشگاه محل خدمت وی رقم خورده است.

این نماینده مجلس در اولین نطق خود در مجلس پس از ماجرای گمرک ادعا کرد که اگر رئیس اداره گمرک عزل و وزیر اقتصاد استیضاح نشوند استعفای خود را نوشته و به دانشگاه برمی‌گردد! در واقع درازهی گفته که شغل اصلی او استاد دانشگاه بودن است و همین عنوان را هم در رزومه خود در سایت مجلس شورای اسلامی نیز درج کرده است.

اما تنها پس از چند روز از گذشتن این ماجرا اسنادی در فضای مجازی منتشر شد که ادعا می‌کند یک از مقاله‌های علمی درازهی، کپی شده از مقاله اساتید یکی از دانشگاه‌های آلمانی است. اتهام سرقت علمی و اسناد آن در رسانه‌های مخلتف دست به دست شد تا اینکه وولفرام بِرگِرد پروفسور آلمانی دانشگاه فرایبورگ، نویسنده‌ی مقاله‌ای که محمد باسط درازهی از آن سرقت علمی کرده، نسبت به کپی‌کاری نماینده‌ی از پژوهش وی اعتراض کرد. وی در فیسبوک خوئ نوشته که ظاهراً مولفان برای «کار» خود جایزه هم گرفته‌اند!

پروفسور وولفرام بِرگِرد برای نشان دادن این سرقت، لینک نقشه‌ی گوگل از مکان دوچرخه‌هایی که در مقاله از عکس آنان استفاده کرده را داده و نوشته جنبه‌های مختلفی از عبرت‌آموزی در این اتفاق وجود دارد.

این ماجرا سبب واکنش‌های زیادی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی شد. یکی از کاربران در این باره نوشته است: «بعید نیست با فشار افکارعمومی، نماینده سراوان با حضور در گمرک و یک عذرخواهی از محمد بهنیا سعی کند تا فعلاً غائله‌ها را بخواباند اما سرقت علمی، سوءاستفاده از مسائل قومی و مذهبی و حضورش در گمرک برای حل مشکل یک دلال، قطعاً چیزهای نیستند که با یک عذرخواهی بتوان ماستمالی‌شان کرد!»

منبع: مهر

 

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار