آرمان اصفهان
19:00 - چهارشنبه 28 آذر 1397

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان:

اعتبارات پژوهشی به دلیل نبود طرح‌ها به خزانه بازمی‌گردد

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: متأسفانه با همه کسری بودجه‌ای که در کشور داریم هرسال اعتبارات پژوهشی دستگاه‌ها و نهادها به علت نبود طرح‌های پژوهشی به خزانه دولت برمی‌گردد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ حجت‌الاسلام محمد قطبی در نشست خبری تبیین دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان بابیان اینکه اگر به فعالیت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران دقت کنیم هرجایی که به پژوهش اهمیت دادیم رشد کردیم و هرجایی کار پژوهشی را کنار گذاشتیم ضرر کردیم، اظهار کرد: کارهای پژوهشی خوبی در طول چهل سال انقلاب اسلامی در حوزه‌های مانند نانو، صنایع هوایی و دفاعی، سلامت و بهداشت انجام‌شده است که مایه افتخار نظام جمهوری اسلامی ایران در دنیا است.

وی گفت: همت، فکر، تلاش و کوشش جوانان است که با تلاش خود عرصه‌های علمی را کاوش می کنند، اما در برخی از قسمت ها کار پژوهشی را کنار گذاشته‌ایم و فعالیت جدی پژوهشی نکردیم.

وی با اشاره به یکی از دسته‌بندی‌های پژوهش افزود: پژوهش تفسیری که تبیین، ترویج، توزیع و تفسیر بیشتر در منابع و متون دینی و معارف اسلامی انجام می‌شود که عمده پژوهش‌هایی که در حوزه‌های علمیه انجام می‌شود از این نوع پژوهش است.

حجت‌الاسلام قطبی ادامه داد: این نوع پژوهش در دنیای اسلام فعالیت‌های بزرگ و خوبی در کارنامه خود دارد و پژوهش‌های بنیادین یا پایه، دومین نوع از دسته‌بندی پژوهش‌ها است که یافته جدید را برای بشر به ارمغان بیاورد و در حوزه‌های طبیعت و فلسفه است که زیربنای پژوهش‌های دیگر قرار می‌گیرد.

وی بابیان اینکه پژوهش‌های مدیریتی، مانند آمایش، پایش، آسیب‌شناسی و… سومین نوع از دسته‌بندی پژوهش است، تصریح کرد: این پژوهش برای اداره جامعه و انسان مفید است و نوع چهارم این دسته بندی، یافته‌های بشر را به یک نظام و نوع نگاه جدید و موارد قابل‌استفاده و کاربردی برای بشر تبدیل می‌کند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان بیان کرد: این نوع پژوهش در جامعه علمی کشور به دودسته فناوری‌های سخت، نرم و هویت‌ساز تقسیم می‌شود که مأموریت فناوری سخت مدیریت بر طبیعت است که ابزاری مانند یک خودکار یا هواپیما می‌تواند باشد که یک قالب قابل‌استفاده اختیار انسان می‌گذارد.

وی بابیان اینکه مأموریت فناوری‌های حوزه نرم مدیریت ذهن، رفتار انسان و بهره‌گیری از یافته‌های علمی برای مدیریت انسان است، تصریح کرد: این دسته جز مهم‌ترین نوع‌های پژوهش است که در این زمینه ضعف داریم.

حجت‌الاسلام قطبی اظهار کرد: نقش جامعه علمی کشور به هم دستگاه‌های پژوهشی و علمی تکلیف کرده که بخشی از توان خود را صرف پژوهش‌ در حوزه‌های نرم و هویت‌ساز کنند.

وی بابیان اینکه حوزه‌های علمیه در زمینه تبدیل یافته‌های پژوهش تفسیری از بخش‌های معارف دینی به قانون دارند فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم همه مشکلات، زمینه تعامل بین علوم را توسعه داده است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان گفت: متأسفانه با همه کسری بودجه‌ های که در کشور داریم هرسال اعتبارات پژوهشی دستگاه‌ها و نهادها به علت نبود طرح‌های پژوهشی به خزانه برمی‌گردد.

وی تأکید کرد: اعتبارات پژوهشی اصفهان بیشتر از ظرفیت علمی است که طبق قانون یک تا سه درصد اعتبارات جاری و عمرانی را دستگاه‌های دولتی مجاز هستند برای بخش پژوهشی اختصاص دهند.

حجت‌الاسلام قطبی بابیان اینکه سه درصد اعتبارات پژوهشی شهرداری اصفهان ۶۰ میلیارد تومان است و کل فعالیت‌های پژوهشی که این شهرداری انجام داده است زیر ۱۰ میلیارد تومان است، تأکید کرد: دستگاه‌ها از این فرصت یک تا سه درصد بودجه برای پیشرفت دستگاه خود استفاده کنند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار