آرمان اصفهان
11:53 - دوشنبه 02 مهر 1397

فروش پروتز لب در مترو

پروتز لب و سوراخ‌کردن گوش در آشفته بازاری به نام مترو!

این روز‌ها متروی تهران به آشفته بازاری بزرگ تبدیل شده که حتی سلامتی انسان‌ها و زندگی آنان نیز در آن معامله می‌شود.

به گزارش آرمان اصفهان؛بعد از خرید و فروش انواع لوازم منقول در مترو چند صباحی بود که چشممان به فروش انواع محصولات بهداشتی و خوراکی نیز روشن شده بود و بسیاری  از اجناس تقلبی و خطرناک به اسم ارزان بودن و با ظاهر مظلومانه دستفروشی، بهداشت عمومی و سلامت جامعه را هدف قرار داده بودند.

اجناسی که بطور قطع مصرف آن ها چندین برابر به مردم ضرر وارد می کرد تا بتوانند سلامت از دست رفته خود را بازیابند.

وقتی عده ای سودجو در لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته از تینر فوری برای رقیق کردن دوباره آن استفاده می‌کنند و بسته بندی بسیاری از محصولات غذایی تاریخ مصرف گذشته را تعویض کردند، شاید فکر می کردیم بدتر از این ممکن نیست؛ اما حالا چرخه فعالیت های غیر مجاز از فروشندگی و دست فروشی به عرصه پزشکی و درمانی نیز رسیده است.

آشفته بازاری به نام مترو

سوراخ کردن گوش در مترو !

امروز وقتی وارد مترو شدم صحبت های خانمی که داشت نوع خدمت رسانی جدید خود را تبلیغ می کرد، به شدت تعجبم را بر انگیخت.

در داخل واگن ویژه بانوان یکی از شایع ترین خدمات بهداشتی مخصوص بانوان عرضه می شد و بدتر آن این بود که عده ایی بی خبر از همه جا از این خدمات استفاده می کردند. خانم میانسالی با در دست داشتن یک دستگاه کوچک و یک شیشه الکل گوش دختر بچه ها و دختران جوان را در ازای مبلغ ناچیزی سوراخ می کرد.

در نگاه نخست شاید موضوع مهمی نباشد و اگر به درستی انجام شود با توجه به قیمت ناچیزی که دریافت می کرد اتفاقا خیلی هم به نفع مردم است که به جای پرداخت هزینه ویزیت مطب در اسرع وقت و به راحتی گوش خود و دخترانشان را سوراخ کنند، اما این موضوع فراتر از یک سوراخ ریز در لاله گوش است.

در خوشبینانه ترین حالت اگر دستگاه و دستان عامل فعل مذکور عاری از هر گونه آلودگی باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که همه افراد جامعه و مشتریان این خدمات سلامت کامل داشته باشند و بیماری های خطرناک و مسری از فردی به فرد دیگر منتقل نشود.

فروش پروتز لب در مترو !

شاید باورش سخت باشد که عمل پروتز که روزی تنها توسط پزشکان متخصص انجام می شد، حال به دست فروشندگان مترو انجام شود. فروشنده ای که ادعا می کرد 10 سال است در مترو لوازم آرایشی و بهداشتی می فروشد از فروش پروتز لب صحبت می کرد. با گسترش عمل های زیبایی پروتز شاید همه ما یک بار هم که شده عکس هایی از قربانیان تزریق ژل های تاریخ مصرف گذشته را دیده ایم. قربانیانی که با وجود مراجعه به مطب های پزشکی یک بار برای همیشه زیبایی خود را از دست داده اند و پس از آن هزاران بار زیر تیغ جراحی رفته اند تا صورت گذشته خود را بازگردانند.

همچنین دیده ایم افرادی را که گوشت آن ها پس از گذاشتن پروتز و تزریق ژل های تاریخ مصرف گذشته و تقلبی سیاه شده و عفونت به تمام بدن آن ها رسوخ کرده و جان آن ها را گرفته است. تمام این افراد با مراجعه به پزشک به این روز افتاده اند؛ وای به حالی که افرادی که تخصص این کار را ندارند دست به چنین کارهایی بزنند.

آشفته بازاری به نام مترو

این در حالیست که در صورت بروز هر گونه آلودگی و بیماری، علاوه بر هزینه های سنگین درمانی، هیچ مرجعی به دلیل نبودن متهم توان رسیدگی به موضوع را ندارد.اما در بدترین حالت باید گفت وقتی افراد بی اطلاع  و ناآگاه  به همین راحتی به سلامتی خود چوب حراج می زنند در واقع خود را در معرض بیماری هایی قرار می دهند که مانند اچ آی وی (ایدز)  و هپاتیت به راحتی منتقل شده و هزینه درمان آن زندگی افراد است.

بی تفاوتی نهادهای مسئول در قبال بازی با سلامت عمومی جامعه

حال باید گفت نهادهای مسئول  مانند وزارت بهداشت و سازمان بازرسی کل کشور آیا باید منتظر وقوع حوادث غیر قابل جبرانی باشند تا ورود کنند؟ آیا اگر کسی بدون سواد کافی در امر درمان و امور پزشکی دخالت کند به تنهایی مرتکب تخلف نشده است؟

آیا دخالت در امر سلامت جامعه و اقدامات پر ریسک و بازی با سلامت عمومی جامعه به نوعی جرم تلقی نمی شود ؟

پاسخ این سئوال به اندازه کافی روشن است و  بطور حتم اگر کسی در این زمینه شکایتی در مراجع قضایی طرح کند قابل پیگیری و رسیدگی است، اما تا قبل از طرح چنین شکایتی به نظر می رسد دادستان عمومی بعنوان مدعی العموم باید با ورود به این موضوعات از بازیچه قرار دادن سلامت عمومی جامعه با عرضه محصولات خوراکی تقلبی و محصولات خطرناک آرایشی بهداشتی و در نهایت ارائه خدمات پزشکی به شدت برخورد کند.

این یکی از وظایف مهم و موثر دستگاه های ذیربط حکومتی است که در قبال تهدید سلامت جامعه بدون هیچ اغماضی وارد عرصه شده و به سرعت اقدامات قانونی را در این زمینه  انجام دهند.

در این اوضاع  که هر  روز با جدیدترین خدمات همه جانبه در مترو مواجه می شویم اصلا نباید تعجب کرد که در روزهای آینده اعمال جراحی ساده همچون جراحی آپاندیسیت و یا جراحی زیبایی فک و بینی نیز در مترو ارائه شود !!

همچنین با پیشرفت در عرضه خدمات متنوع نباید تعجب کرد که روزی با ارائه دام زنده و ذبح آن در مترو به مسافران خدمت رسانی شود.

خدماتی که در زیر سایه بی تفاوتی مسئولان ذیربط و دستگاه های مسئول و  نا آگاهی و بی اطلاعی بسیاری از مردم از ضرر و زیان خرید از دستفروشان دوره گرد، هر روز نه تنها گسترده تر می شود بلکه تنوع آن نیز هر روز بیشتر می شود .

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار