آرمان اصفهان
15:57 - پنجشنبه 26 آذر 1394

شوخی به سبک مُحمد امین(ص)

شبیه همین شوخی با بلال حبشی که اذان‌گوی پیامبر(ص) بود نیز شده و ایشان به او فرمودند: سیاه‌ها هم به بهشت نمی‌روند!

به گزارش آرمان اصفهان؛ از آنجا که رسول خدا(ص) و اهل‌بیت(ع) الگوهای همیشگی زندگی ما هستند، به‌طور حتم شنیدن داستان‌های زندگی ایشان یا همان سیره آن بزرگواران برای مرد و زن، پیر و جوان و حتی کودکان این‌روزهای جامعه بشری بیشتر از هر زمان دیگری کاربرد دارد. یکی از رفتارهای آن بزرگواران در نوع شوخی و مزاح با اطرافیان بود که موجب شادی همدیگر می‌شدند.
روایت شده‌است که روزی پیرزنی به رسول‌خدا(ص) عرض‌کرد: چهره من به بهشتیان می‌ماند یا دوزخیان؟ ایشان از روی مزاح به آن پیرزن این‌گونه پاسخ‌دادند که در آن جهان هیچ پیرزنی در بهشت نیست! پیرزن گریه‌کرد و آن حضرت فرمودند: گریه نکن که سخن من دروغ نبود.

راست گفتم که هیچ پیری در بهشت نیست؛ زیرا در روز قیامت، همه مردم به‌صورت جوان از قبرها برمی‌خیزند. شبیه همین شوخی با بلال حبشی که اذان‌گوی پیامبر(ص) بود نیز شده و ایشان به او فرمودند: سیاه‌ها هم به بهشت نمی‌روند!
همچنین، شوخی زیبای رسول‌خدا(ص) و امیرمومنان(ع) از دیگر درس‌های چگونگی مزاح با دیگری است. گفته‌اند روزی آن دو بزرگوار با هم خرما می‌خوردند که پیامبر(ص) هسته‌ها را جلوی حضرت‌علی(ع) می‌گذاشتند و فرمودند: هر که هسته‌هایش بیشتر باشد، پرخور بوده‌است! امیرمومنان(ع) هم در پاسخ گفتند: هرکه با هسته خورده باشد، پرخورتر بوده‌است!
نمونه دیگر شوخی پیامبر(ص) این است که روزی زنی از نزدیکان آن حضرت خدمتشان آمد. ایشان با صدای بلند به‌گونه‌ای که او می‌شنید فرمودند: آیا این همان زنی نیست که در چشم شوهرش سفیدی است؟
زن سراسیمه شد و گفت: «نه، در چشم شوهر من سفیدی نیست‌.» سپس با حالتی پریشان به سوی خانه دوید و آنچه را از پیامبر(ص) شنیده‌ بود به شوهرش گفت. مرد که منظور آن حضرت را فهمید، به سخن زنش خندید و چشم خود را به همسرش نشان‌داد و گفت: مگر نمی‌بینی که سفیدیِ چشم هایم بیشتر از سیاهی آن است؟!

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار