آرمان اصفهان
16:05 - دوشنبه 25 تیر 1397

رئیس شورای اسلامی شهر بهارستان اصفهان :

شهر بهارستان بهشت سرمایه گذاران است

رئیس شورای اسلامی شهر بهارستان گفت: دولت مکلف به تامین اعتبارات لازم برای شهر های جدید است اما متاسفانه هر روز شاهد کاستی های زیادی در این زمینه هستیم و خدمات ضعیفی از سوی نهادها به شهر بهارستان ارائه می شود.

گفت و گوی صمیمانه خبرنگار آرمان اصفهان با مهندس مجتبی محبی زرین دره رئیس شورای اسلامی شهر بهارستان
خدمت شما و خدمت مردم شریف بهارستان عرض سلام و ادب و احترام دارم وقت شما بخیر . خدا را شکر می‌کنم که امروز فرصتی فراهم شد تا از این طریق با مردم و با همه علاقه مندان به شهربهارستان و به ویژه با مسئولان صحبت و گفت و گویی داشته باشم.

 آقای محبی در ارتباط با نقش و جایگاه شورای اسلامی شهر بفرمایید.
— شورای اسلامی شهرها جایگاه بسیار بالاتری می توانند داشته باشند و این اشتباه بعضاً در ذهن به وجود می آید که باید این شورای شهرداری باشد در صورتی که اصلا اینطور نیست و شورای اسلامی شهر با تعامل سازنده‌ای که با ادارات ،نهادها، مسئولین شهری شهرستانی و استانی و حتی ملی برقرار می‌کند می‌تواند سبب پیشرفت باشد
امیدواریم مجلس و دولت، شوراهای اسلامی شهر را که به عنوان یک عضو کوچک، اما موثر در اجرا و نظارت قوانین مدیریت شهری هستند به عنوان رقیب خود برداشت نکنند.
چرا که شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان یک بازوی حرکتی که می توانند به تعامل سازنده در وسعت کوچکتر فعالیت داشته باشند و ماحصل این تعامل سازنده بین شوراهای اسلامی و دولت و مجلس و نهادهای خدمتی به مردم می تواند رفاه برای مردم خدمت دوچندان و ایجاد شهرها و روستاهای با امکانات و خدمات مناسب و آباد را رقم بزند.
شورای اسلامی شهربهارستان در این دوره متشکل از جوانانی نیز با اندیشه های سازنده است هم چنین در این دوره اعضای شورا تحصیل کرده در رشته های مرتبط با شهرداری و شورای اسلامی هستند.
افرادی با تخصص های مدیریت شهری و با تجارب مرتبط و این خود یک پتانسیل موثر برای شورای اسلامی شهر بهارستان محسوب می شود تا با استفاده از این تجربیات، علم و سواد و آگاهی اعضا بتوانیم قدم های مناسبی برای شهر و شهرداری برداریم.
شهرداری و شورای اسلامی متعلق به تک تک شهروندان است و جای فعالیت‌های حزبی و سیاسی نیست و اگر این اتفاق بیفتد قطعاً شهروندان و شهرداری و شورای اسلامی متحمل ضرر بزرگ خواهند شد.
مجموعه مدیریت شهری مکانی برای فعالیت های سیاسی نیست ما باید برای همه مردم شهر قدم برداریم و به همه شهروندان خدمت کنیم ، اگر فردی یا گروهی مشغول فعالیت سیاسی یا قصد انجام آن در حزب یا گروهی را دارد ، این فعالیت‌ها باید پشت در شهرداری و شورای اسلامی باشد و در بدنه شهرداری و شورای اسلامی حق ورود و دخالت در افکار و فعالیت های سیاسی را نخواهند داشت.
 آقای محبی شما در دوره گذشته شورای اسلامی نیز حضور داشتید کاستی‌هایی را از گذشته احساس می کنید و برنامه‌های برای آینده شهرداری دارید. این کاستی‌ها و این برنامه‌ها را مورد بررسی قرار بدهیم و ببینیم که شورای اسلامی و مجموعه شهرداری بهارستان در محقق کردن این اهداف و این خواسته ها به چه میزانی موفق بوده است و این موفقیت و این چشم انداز برای آینده به چه شکلی وجود دارد؟
–ابتدا اجازه بدهید از پتانسیل ها و نقاط قوت شهر بگویم. سکونت مردم از 28 استان در این شهر ، معماری و شهرسازی مناسب ، دسترسی نسبتا مناسب مردم به فضای سبز، پارک ملی و کوه های کلاه قاضی ، دریاچه زیتون و نما و حال و هوای زیبایش ، آب و هوای مناسب بهارستان که بسیار دل نشین ترو مطبوع تر از اصفهان است و بسیاری از حسن ها و پتانسیل هایی که در شهر وجود دارد و ما می توانیم با استفاده از آنها آینده زیبایی را برای بهارستان رقم بزنیم.
بهارستان می تواند بسیار سرمایه پذیر باشد و واقعا بهشت سرمایه گذاران است .چندین پروژه در بهارستان از طرف شهرداری و شرکت عمران در حال کارشناسی و بررسی است که سرمایه ای نزدیک به چندهزار میلیارد تومان را به بدنه شهر وارد می کند و می تواند بهارستان را دارای آوازه ملی و حتی تبدیل به یک الگو در کشور کند.
یکی از مهمترین مشکلاتی که در شهر وجود داشت عدم ارتباط با ادارات و نهادها به ویژه با شرکت عمران بود ما از اولین روز فعالیت خودمان، در این 11 ماهی که از آغاز به کار پنجمین دوره شورای اسلامی شهر می گذرد جلسات بسیار خوبی با شرکت عمران برگزار کردیم که همینجا جا دارد به صورت ویژه از تلاش‌ها ، همکاری ها و پیگیری های مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت عمران بهارستان تقدیر و تشکر کنم.
در جلسات مشکلات مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت، راهکار هایی ارائه شد و ما تلاش کردیم با تعامل سازنده با شرکت عمران بهارستان بسیاری از مشکلات را حل کنیم. .وجود یک واحد تقسیمات کشوری مانند بخشداری می تواند بسیاری از این هماهنگی بین ادارات را مدیریت و رسیدگی کند ، و یکی از برنامه‌هایی که برای بهارستان به صورت جدی پیگیر هستیم بخشداری است.
اینکه بخشداری ایجاد شود و بهارستان به همراه روستاهای اطراف تبدیل به یک بخش شود و بخشداری در شهر مستقر باشد ، ادارات و نهادها در بهارستان مستقر و خیلی از مشکلات مردم شهر به راحتی برطرف می شود، امروزه اکثر شهروندان بهارستانی برای کوچکترین کار مجبور هستند به اصفهان مراجعه کنند .
بسیاری از خطرها ، آسیب‌ها و مشکلات رفت و آمد از جمله هزینه‌های ایاب و ذهاب به عهده مردم است و ما باید به فکررفاه اجتماعی آنها باشیم و با استقرار بخشداری ، بخشی از مشکلات حل خواهد شد و به مردم خدمت کرده ایم.
بعد از ایجاد بخشداری و انجام اتفاق‌هایی که اشاره شد، بهارستان این پتانسیل را دارد که تبدیل به شهرستان شود. فرماندار در این شهرستان مستقر شود .بهارستان امروز یک شهر صد هزار نفری است و با تکمیل مسکن مهر که رو به پایان است ، و سکونت افرادی که در این منازل به زودی سکونت خواهند کرد جمعیت بالای ۱۳۰-140 هزار نفر در انتظار بهارستان خواهد بود . با این وضع موجود ادارات در شهر و اوضاع رفت و آمد به اصفهان آیا میشود خدمتی را انجام داد و یا رفاه را معنی کرد ؟
یکی دیگر از کاستی هایی در شهر وجوددارد و ما پیگیر هستیم بحث بیمارستان است .
اینجا بیمارستان خصوصی یا دولتی وجود ندارد و عدم وجود این بیمارستان برای مردم یک مشکل بزرگ شده و ایجاد بیمارستان تبدیل به یک مطالبه عمومی شده است. ما در جلسات و رایزنی هایی که با شرکت عمران شهر بهارستان داشتیم به جمع‌بندی رسیدیم زمین در نظر گرفته شده است و آماده برای ساخت بیمارستان هستیم.
از همین‌جا دعوت می کنم از مدیران محترم دانشگاه علوم پزشکی و تقاضا می کنم به نمایندگی از مردم شریف شهر بهارستان با توجه به زمینی که آماده است و مذاکرات با آن ها انجام شده ، می طلبد هر چه سریعتر جهت صدور مجوز بیمارستان شهر بهارستان اقدامات لازم صورت پذیرد.
و مجموعه مدیریت شهری در کنار این عزیزان پا به پای آنها برای هرچه سریعتر به بهره برداری رسیدن این بیمارستان و در اختیار مردم قرار گرفتن قول مساعدت می دهد.
بحث بعدی و مشکلی که وجود دارد بحث فضای آموزشی در سطح شهر است ما در سطح شهر بهارستان با مشکل فضای آموزشی مواجه هستیم و از طرفی ما حتی یک نمایندگی آموزش و پرورش هم در شهر نداریم و تحت مدیریت ناحیه ۳ آموزش و پرورش شهرستان اصفهان هستیم این مشکلات با اضافه نمودن سرانه فضای آموزشی با همکاری دوستان عزیز در آموزش و پرورش و شرکت عمران قابل حل خواهد بود و تخصیص بودجه، تخصیص اداره ،می تواند یک قدم بزرگی برای از بین رفتن این مشکل باشد.
 به عنوان رئیس شورای اسلامی شهر همکاری ادارات و نهادها را چطور ارزیابی می کنید به نظر شما چه ادارات و چه نهادهایی نیاز هست که بیشترین تعامل را با مجموعه مدیریت شهری به ویژه شورای اسلامی و همچنین شهرداری بهارستان داشته باشند تا بتوانید به مردم بیشتر از گذشته خدمت کنید و به ویژه بحث رفت و آمد به اصفهان این زمانی که مصرف میشود ، هزینه‌ای که میشود ،خطراتی که وجود داررد، آسیب هایی که امکان هست در این مسیر و در این رفت و آمدهای روزانه به وجود مبیاید از بین برود ؟

—سوال بسیار به جا و مناسبی را پرسیدید. در شهری زندگی می‌کنیم که صبح بیش از نیمی ازجمعیت شهر جهت انجام کار و جهت کسب درآمد به سمت اصفهان و شهرهای اطراف سرازیر میشوند . عصر این جمعیت به شهر باز می گردد و در بهارستان شاهد یک شهر پویا، فعال، با نشاط و مستقل نیستیم.
طبق قوانین شهر های جدید همزمان با رشد شهر همه ادارات باید به صورت کامل در شهر استقرار پیدا کنند و دولت مکلف به تامین اعتبارات لازم می باشد اما متاسفانه هر روز شاهد کاستی های زیادی در این زمینه هستیم و خدمات ضعیفی که از طرف ادارات به شهر بهارستان ارائه می شود ، دولت باید در این زمینه کمک کند و شرایط همه شهر های جدید را متفاوت و ویژه نگاه کند.
نبود بخشداری، فرمانداری، خدمات ضعیف اداره ورزش و جوانان ، بهداشت و درمان ، سرانه های فضای آموزشی و… مهم ترین مسائل شهری هستند و مسئولان امر می بایست در نگاه خود تجدید نظر کنند.
جوانی که در این شهر سکونت دارد به ویژه در این ایام تابستان ایام اوقات فراغت برای او چه برنامه‌ای داشته اند ؟ برای او چه امکاناتی در نظر گرفته شده است؟ برای او چه دوره ها و چه مربیانی را در نظر گرفته اند ؟
شهر بهارستان نخبگان زیادی در حوزه های علمی ، فرهنگی، ورزشی و… دارد اما چه امکانات و خدماتی جهت حمایت وجود دارد؟
و بعضا در آمد مکان های ورزشی به جای توسعه زیر ساخت های شهری از شهر بهارستان خارج می شود.

آقای محبی با توجه به اینکه شورای اسلامی در جهت شفافیت و آگاهی رسانی باید حرکت کند شما در این راستا چه فعالیتی را انجام دادیه اید ؟
— ما سایت شورای اسلامی شهر را به آدرس www.shora-baharestan.ir راه اندازی کردیم و این سایت تنها مرجع رسمی اطلاع رسانی فعالیت های شورای اسلامی شهر خواهد بود و از طرف اینجانب به عنوان سخنگوی شورای اسلامی خواهشی که از اصحاب رسانه و مردم عزیز شهر بهارستان دارم این هست که اخبار دقیق و اطلاعات شورای اسلامی شهر و ان شالله در آینده مصوبات جلسات شورای اسلامی شهر را که از طریق سایت شورای اسلامی اطلاع رسانی خواهد شد دنبال کنید و اخبار دقیق را از طریق این سایت و از طریق سخنگوی شورای اسلامی شهر پیگیری نمایید تا بتوانیم با یک روند واحد و متحد در امر شفاف‌سازی و در امر اطلاع رسانی به مردم نازنین شهر بهارستان قدم های مناسبی برداریم.
هم چنین طی برنامه هایی بازدید از مساجد و دیدار هیات امنا و مردم برای اولین بار در شهر انجام شده است و در همین راستا به منظور برطرف کردن مسائل و مشکلات جلسات پرسش و پاسخ با حضور مسئولان در فاز 3 این شهر نیز برگزار شد و در آینده نیز این برنامه ادامه خواهد داشت.
از آذرماه ۱۳۹۶ جناب آقای مهندس عیدی با انتخاب اعضای محترم شورای اسلامی شهر بهارستان به عنوان شهردار این شهر انتخاب شدند فعالیت های شهرداری به چه شکلی است و این فعالیت ها تا چه میزانی مورد رضایت مردم و همچنین مورد ارزیابی های مناسب اعضای محترم شورای اسلامی شهر بوده است؟

—- اولین روز آغاز به کار شورای اسلامی شهر هدف ما بر این بود که در شهرداری و شورای اسلامی برنامه محوری حرف اول را بزند. برنامه‌هایی که توسط کارشناسان امر و نخبگان تهیه شده است.
شهرداری و شورای اسلامی با عمل به این برنامه‌ها می‌توانند قدم های مناسب خدمتی برای مردم بردارند به مرور زمان این برنامه محوری کم‌کم نادیده گرفته شد و رنگ اصلی خودش را از دست داد. از مسئولان شهر می خواهیم با برنامه کارشناسی شده فعالیت‌های خودشان را ادامه دهند .
ما امروز در بسیاری از حوزه ها با عدم برنامه مواجه هستیم مثلا در حوزه فرهنگی ما در کمیسیون فرهنگی برنامه های مختلفی در نظر گرفته شده است و تلاش کرده اند تا این برنامه ها محقق شود ، اما محقق شدن این برنامه ها نیاز به یک اتحاد و تلاش دارد اینکه ما برنامه‌ریزی کنیم اما برنامه مدون و جامعی اجرایی نشود ،عملاً بازدهی برای مردم ندارد.
ما در بخش فرهنگی برنامه‌های جامع و دقیقی نداشته ایم که امیدواریم اتفاق‌ها و تلاش‌های عزیزانم در کمیسیون فرهنگی شورای شهر و سایر مسئولان فرهنگی شهر ثمربخش باشد و شاهد فعالیت‌های فرهنگی مناسبی در شهرداری باشیم.
در بخش عمرانی در بخش خدماتی در دیگر بخش های شهرداری هم به همین روال این نکته باید مورد نظر و مورد بررسی قرار گیرد مسلماً تلاش‌های بسیاری توسط شهردار محترم نیروهای محترم شهرداری انجام شده است اما شورای اسلامی شهر طبق قانون و طبق اصل قانونی و وظایف شورای اسلامی شهر وظیفه پرسش و ظیفه تذکر و حتی وظیفه استیضاح شهردار شهر را به عهده دارند ما هم طبق همین روال تذکرات لازم را به شهرداری داده ایم و امیدواریم که موارد مطرح شده با نظرات بیشتر اعضای شورا و وقت گذاری مناسب برطرف شود.
در همین راستا طبق وظایف قانونی شورا سوالاتی مطرح شد و با توجه به سوالات، پاسخ های فعالیت مجموعه شهرداری ، شورا تصمیم به استرداد طرح سوال و استیضاح گرفته و با دادن فرصت مناسبی جهت برطرف کردن موارد مذکور داده شده است ، در غیر این صورت از حق قانونی خود جهت تذکر و سوال استفاده خواهد کرد.

این جمله را تکمیل کنید.ای کاش …

به نظر من ای کاش مسئولین بیشتر به بهارستان سر می‌زدند
ای کاش مسئولین بیشتر سراغی از کاستی ها و کمبود مردم شهر بهارستان می‌گرفتند
ای کاش در بسیاری از ادارات و در بسیاری از جلسات برای ساده ترین اتفاق ها و نامه ها و امضاها این قدر وقت اعضای شورا و نمایندگان مردم و دستگاه های اجرایی گرفته نمی شد .
ای کاش مسئولین عزیز استان و شهرستان یک هفته با خانواده خود در بهارستان ساکن می‌شدند و نگاه می کردند که خانواده های عزیز این شهر چه مشکلاتی را برای رفت و آمد دارند. چه مشکلاتی را برای مباحث کارهای اداری و حتی بانک‌های خود دارند. تعدادی از بانک‌های معتبر کشور حتی شعبه ای در بهارستان ندارند و تعدادی با یک باجه کار را انجام میدهند و فقط کارهای پرداخت و کارهای باجه در این مکان انجام میشهود و حتی از اختصاص یک شعبه که همه فعالیت‌ها را تحت پوشش قرار بدهد خودداری کردند ای کاش مسئولین در این شهر ساکن بودند.
امروز بهارستان یکصد هزار نفر جمعیت داره یکصد هزار نفر جمعیتی که از بیش از ۲۸ استان کشور در این شهر ساکن هستند و این یک پتانسیل است یک پتانسیلی که ما می‌توانیم میزبان جشنواره بومی محلی و اقوام کشور باشیم ما می توانیم از این پتانسیل به بهترین شکل استفاده کنیم اما اگر حمایتی انجام نشود اما اگر مراقب نبود می‌توان همین فرصت بسیار مناسب برای همه ما تبدیل به یک تهدید شود و آن وقت برای مقابله کردند برای درمان کردن بسیار دیر خواهد بود که کاش مسئولین زودتر تلاش کنند .
البته در جلسه معارفه شهردار محترم شهر بهارستان فرماندار پرتلاش شهرستان اشاره به این بحث داشتند که به زودی جلسه شورای اداری شهرستان در محل بهارستان برگزار خواهد شد تا مدیران شهرستان به این شهر بیایند و از نزدیک مشکلات شهر را ببینند چند مرتبه ای ما پیگیری کردیم فرماندار محترم از ما خواستند طرح موضوع داشته باشیم برای جلسه شورای اداری طرح موضوع انجام شده است و ما پیگیر این هستیم که هر چه سریعتر به همت فرماندار محترم شهرستان جناب آقای مهندس رضوانی این اتفاق رقم بخورد جلسه شورای اداری در بهارستان برگزار شود تا با حضور کلیه مسئولین شهرستان و از نزدیک مشاهده نمودن مشکلات شهر بهارستان و نیازهایی که این شهر دارد شاهد رقم خوردن اتفاق های خوبی برای شهر بهارستان باشیم .
امیدوارم که این وعده محقق شود مسئولین خودشان بیایند و از نزدیک شهر بهارستان را ببینند البته ما هر روز در تلاش هستیم هر روز در حال نامه نگاری هستیم با مسئولین و نمایندگان محترم مجلس جلسه برگزار می کنیم اما روند سختی کارهای اداری می‌تواند بر مشکلات ما بیفزاید.

در پایان …
در پایان از مردم فهیم شهر بهارستان دعوت میکنم که ارنباط خود با نمایندگان خود در شورای اسلامی شهر را بیشتر از گذشته کنند .کاستی ها و نقص هارا مثل همیشه با دلسوزی متذکر شوند و همراهی کنند تا به دور از حاشیه و به صورت متحد به سمت ابادانی و ساختن بهارستانی بهتر و زیباتر و زنده تر و با نشاط تر از گذشته حرکت کنیم.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار