آرمان اصفهان
18:45 - شنبه 16 تیر 1397

در نشست خبری شهرداری شهر بهارستان مطرح شد:

شورای شهر یک ناظر کلی است که بر عملکرد شهردار و منابع مالی نظارت دارد

شهردار بهارستان گفت: عامل اصلی تنش های بین شهرداری و شورای شهر عدم شناخت شرح وظایف و اختیارات قانونی و عدم شناخت منابع مالی و انسانی است.

به گزارش آرمان اصفهان؛یحیی عیدی بیرانوند عصرامروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با اشاره به اینکه تصمیم داشتیم به مناسبت چهاردهم تیرماه روز شهرداری ها یک نشست خبری با اصحاب رسانه داشته باشیم اما به دلیل مسائلی برگزاری این جلسه به تعویق افتاد، گفت: ما اعضای شورای شهر را برای حضور دراین جلسه دعوت نکردیم و حضور مهدی نصر اصفهانی به عنوان عضوی از شورا برای پاسخگویی به سوال برخی از رسانه ها و شفاف سازی مسائلی در اذهان عمومی است، هم چنین در این جلسه برخی از معاونت های شهرداری را نیز برای پاسخگویی به سوالات شما اصحاب رسانه دعوت به حضور کردیم.
وی حضور رسانه ها را موتور محرک مدیران دانست و آنها را بشیر و نذیر خواند و گفت: عامل پویایی و فعال بودن سیستم مدیریت هر جامعه ای رسانه ها هستند و یکی از شاخصه های سنجش پیشرفته و توسعه یافته بودن هر شهری موفقیت در حوزه رسانه هاست و اگر ابزار رسانه ای جامعه ای قوی باشد و در عرصه های عمرانی،اجتماعی، اقتصادی و… حضور جدی و فعال داشته باشد و قطعا چنین جامعه ای مترقی خواهد بود.
شهردار بهارستان با اشاره به اینکه روزی که به عنوان شهردار در شهر بهارستان منصوب شدم ، سیمای شهر را مثبت دیدم ، افزود: با خودم قرار گذاشتم از تجاربم با همدلی و همراهی شورای شهر و مجموعه شهرداری ، از جمله شهردار های موفق باشم و تحولی در شهر بهارستان ایجاد کنم.
وی ادامه داد: اما متاسفانه دوگانگی مدیریت شهری حاکم بر شهر بهارستان و جنس مدیریت در استان اصفهان به خصوص بروکراسی اداری حاکم بربدنه مدیریت شهری و کاغذ بازی ها و توجه به حواشی مسائل موجب شده است که مدیران دچار فرسایش کاری و طولانی شدن بازه زمانی اجرای طرح ها شده است.
عیدی بیرانوند با اشاره به یکی از موفقیت هایی است که تاکنون مجموعه شهرداری بهارستان بدست آورده است ، تصریح کرد: در این دوره حس اعتماد و دوستی بین مجموعه شهرداری و شرکت عمران ایجاد شد ه است و به این واسطه خیلی از پرونده هایی که چندسال است راکد مانده بود بین این دو مجموعه، پایان کارشان اعلام شد.

شهردار بهارستان ادامه داد: برخی پروژه ها تجدید و برخی ها با تقسیم مسئولیت سریع تر در روند پیگیری قرار گرفت و نشست های متعددی با انبوه سازان مسکن مهر داشتیم، حتی می توان گفت یکی از این پروژه ها که طی این جلسات حل و فصل شد پرونده مسکن مهر(280 واحدی) طلاب بود که بیش از 2 سال ساکنین این مجتمع در حال رفت و آمد بین این دو مجموعه شهری برای رفع مشکلاتشان بودند.
وی در خصوص جذب سرمایه گذارگفت: 70 درصد تخفیف عوارض به سرمایه گذاران معرفی شده از سوی شرکت عمران را فراهم کرده ایم و طی این طرح پیشنهادی بستر 1000 میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش عمرانی فراهم شده است.
عیدی بیرانوند با اشاره به اینکه از محل همین سرمایه گذاری ها، امیدواریم شرکت عمران به وظایف خود در برابر شهر بهارستان که از قبل جا مانده است بهتر عمل کند خاطرنشان کرد: طبق آخرین توافقات با ریاست شرکت عمران قرار است حدود 6 میلیارد تومان پروژه روکش آسفالت برای رفع دست انداز ها و زیباسازی چهره شهر به زودی انجام شود که همین امر موجبات دلگرمی مردم را فراهم می کند.
شهردار بهارستان با اشاره به اینکه در حوزه فضای سبز اقدامات خوبی انجام گرفته است تاکید کرد: در سه بخش شهر، سه پیمانکار توسعه پساب فاضلاب را در حال پیگیری هستند و امیدواریم بتوانیم این سیستم پساب را برای آبیاری فضای سبز در همه جای شهر بهارستان هر چه سریع تر فعال کنیم و سیمای شهر سبز و شاداب شود،هم چنین در این حوزه با توسعه آبیاری قطره ای به دنبال صرفه جویی در مصرف آب هستیم.
وی با اشاره به پیشرفت هایی که در حوزه سرمایه گذاری رخ داده است ، اضافه کرد: به طوری که باغ قبلی بانوان به دلیل اشرافیت مکان و راحت نبودن بانوان ،تغییر کاربری داده شد و قرار است سرمایه گذاری با هزینه 13 میلیارد تومان در این مکان با چند هزار متر زیر بنا یک رستوران سنتی و امکانات تفریحی برای استفاده خانواده ها فراهم کند ، این باغ رستوران تفریحی قرار است با طراحی ویژه و منحصر به فرد و هم چنین مصالح چوبی خاص به زودی پروژه اش آغاز شود.

عیدی بیرانوند در امر جذب سرمایه گذار گفت : مهدی نصر اصفهانی عضو شورای شهر بهارستان و مشاور بنده نیز در حوزه گردشگری بسیار کمک بوده اند، اما خیلی از سرمایه گذاران و پیمانکاران منتظر ثبات اقتصادی بر کشور هستند و هراس دارند که در قراردادها متضرر شوند این یکی ازعوامل اصلی عدم شروع پروژه ها و راکد ماندن پروژه های نیمه تمام است.
وی در خصوص فعالیت مهدی نصر اصفهانی به عنوان کارمند در شهرداری بهارستان افزود: لازم است توضیح دهم و شفاف سازی برای رفع شایعاتی که در فضای رسانه های مجازی فعال در شهر از ایشان در حال گسترش است کنم.
باید بگویم در نشست های خبری قبلی به این سوال پاسخ داده شده است اما دلیل مطرح کردن مجدد آن را به جز ایجاد تفکر منفی در اذهان مردمی و دنبال کردن مقاصد شخصی دلیلی نمی دانم.
عیدی بیرانوند تصریح کرد: ایشان به استناد نامه های استانداری و شورای قانون گذاری و پیشنهاد خود من در مجموعه شهرداری با دو ابلاغ مشاور شهردار و سرمایه گذار و مشاور در جذب سرمایه گذار در مجموعه شهرداری در حال فعالیت هستند و بنا به درخواست خودشان از مجموعه مرخصی گرفته اند و فعلا همکار ما هستند و حقوق و مزایایی دریافت نمی کنند ، پرداختی های ایشان کاملا قانونی است و بازرسی استان اصفهان پرونده ایشان را کاملا بررسی کرده اند و به هیچ گونه تخلف یا سو استفاده ای در پرونده شان مشاهده نشده است.
مهدی نصر اصفهانی عضو شورای شهر بهارستان و کارمند شهرداری این شهر در جمع اصحاب رسانه گفت: خوشحالم که رسانه های بهارستان به بلوغ سیاسی خوبی رسیده اند، بیایید برای یک بار هم که شده به این موضوع توجه ویژه کنیم که بارها دراین شهر جلسات و اتاق های فکر متعدد تشکیل می شود ولی چرا این شهر همیشه آماج حوادث و مشکلات و معضلات است و این واقعا جای سوال و تامل دارد و علت چیست؟ پاسخ را در جریان های سیاسی باید جستجو کنیم یا در مباحث مالی و یا در عرصه های دیگر و….
جا دارد تشکر کنیم از کسانی که واقعا دغدغه مندانه به این شهر خدمت کردند و آنچه از ما مدیران شهری باقی می ماند اقدامات و عملکردهایی است که به جا می ماند.

در پاسخ به سوالات یکی از رسانه های مجازی شهر بهارستان باید بگویم در خصوص مسئولیت ام در شهرداری ؛ بنده خودم را سرباز این مجموعه می دانم و هر تلاشی برای رشد و پیشرفت مجموعه شهرداری بهارستان در توانم باشد انجام خواهم داد. و درخصوص پرداخت حقوق هم جناب شهردار مفصل توضیح دادند.
در پاسخ به سوال این رسانه در خصوص مسئولیت بنده در هر دو مجموعه و دور زدن قانون نیز شهردار کاملا پسخ دادن و علاوه بر آن نیز این فرآیند در قانون برنامه ششم به طور کامل تشریح شده است و حضور بنده در هر دو مجموعه با توجه به آخرین بازرسی های انجام گرفته از پرونده ام بلامانع است.هم چنین لازم است به برخی نامه های استعلام نیز اشاره کنم در تاریخ 22/7/96 استعلام در حوزه امور شهری شهرداری ارسال شد که در نامه ذکر شده است : « بنا به ماده قانون 51 قانون شهرداری لازم است نسبت به صدور حکم کار گزینی و برقراری کلیه ی حقوق متعلقه به ایشان اقدام نمایند و یک نسخه از حکم صادره تا تاریخ 25/7/96 به دفتر امور شهری شهرداری اصفهان ارسال گردد ، بدیهی است هرگونه سرپیچی از قانون ، طبق قانون برخورد خواهد شد.»
در پاسخ به سوال شماره 3 ایشان مبنی بر پرداخت اضافه کاری، باید بگویم بله اضافه کاری ها پرداخت می شود .
در پاسخ به سوال آخر ایشان آیا دریافت حقوق و مزایا از این مجموعه می تواند نقشی در حمایت شما از شهردار داشته باشد و بهم ریختن جلسه اخیر شورا داشته باشد؟
اول اینکه بنده جلسه استیضاح شهردار را کهدر صحن علنی شور برگزار شد بهم نریختم، و بنده یک حق رای در شورا دارم و آن هم ممتنع دادم و مشخص است ، جلسه دیگری نیز برگزار نشده است، به نظر بنده طبق مقررات شهردار و شورا یک سری وظایف و حقوق قانونی دارند و همه باید در چهارچوب قانون حرکت کنند.
البته من از اوضاع مالی شهرداری ها مطلع هستم و هم چنین در همین جا از شرکت عمران بهارستان درخواست می کنم مطالبات شهرداری را در اسرع وقت وصول کند و تعهدات قبلی خویش را اجرا نماید.
سوال یکی از خبرنگاران: علت اصلی استضاح شما چه بود؟
حدود یک سال بود که مهدی فاتحی شهردار قبلی به دلیل مسائلی (…) کار را رها کرده بود و پس از او مدیریت شهرداری 4 ماه با سرپرست اداره شده بود ، زمانی که من مدیریت شهرداری را بر عهده گرفتم فصل پاییز و زمستان بود و مناسب برای فعالیت عمرانی خاصی نبود ،هم چنین 4 ماه بود که حقوق پرسنل و هزینه های پیمانکاران پروژه ها پرداخت نشده بود،رسیدگی به صورت وضعیت پروژه ها انجام نشده بود.
وی ادامه داد: دهه فجر حضور و هماهنگی برنامه های مناسبتی ، نوروز ستاد نوروزی شهر بهارستان که نزدیک به 10 هزار نفر مسافر با مشارکت بخش خصوصی در ورودی شهر در ایام تعطیلات نوروز اسکان داده شدند،و….
عیدی بیرانوند گفت: من تا شب عید فرصت کردم جو ناآرام شهرداری راتا حد زیادی آرام کنم و سر وسامان ببخشم، و حقوق معوقه 4 ماهه پرسنل و بعد از آمدن خودم به همراه عیدی پرسنل را تمام و کمال پرداخت کردم.

 


شهردار بهارستان افزود: فرصت رسیدگی به پروژه های عمرانی شهرداری که نیمه تمام مانده بود یا آغاز پروژه جدید را نداشتم و از سوی دیگر در حال تغییر و جابه جایی نیروهای معاونت های شهرداری بودم تا افراد خبره ، کارشناس و صاحب نظر را برای معاونت ها برگزینم.
وی در ادامه گفت: بعد از تعطیلات نوروز به صورت وضعیت پیمانکاران رسیدگی کردم و پروژه هایی که به طور مثال 1 میلیارد و 200 تومان پایان کار زده بودند با 550 میلیون تومان قابل پایان کار زدم، لذا با رسیدگی به پرونده ها و گزارش ها تا کنون نزدیک به 1 میلیارد و 700 هزار تومان از پیمانکاران کسر هزینه شده است.
عیدی بیرانوند خاطرنشان کرد: همچنین برخی از پیمانکاران نیز از شهرداری قبلی مازاد بر آنچه در صورت وضعیت اعلام کرده بودند دریافتی داشته اند که از طریق مراجع قضایی پیگیر هستیم که هزینه ها مجدد به شهرداری باز گردد. لذا فایق شدن بر مشکلات چنین اداره ای قدری زمان بر است زیرا خیلی از افراد منافعشان به خطر می افتد.
وی همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر آخرین وضعیت طرح جامع شهری بهارستان گفت:
هفته گذشته قرار بود جلسه جمع بندی با حضور ریاست شرکت عمران در تهران داشته باشیم که جلسه لغو شد.
شهردار بهارستان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص ارتباط کمبود بودجه درموفق نبودن شهردار با محقق نشدن شعارهای انتخاباتی برخی از اعضای شورای شهر گفت:
وقتی افرادی که برای شورای شهر انتخاب می شوند قبلا سابقه فعالیت در بدنه شهرداری، مجموعه های دولتی و اداری را نداشته اند و از بودجه ها و دموکراسی مدیریت شهری بی اطلاع هستندبا این تصور که شهرداری پول کلانی در دست دارد و شهردار می تواند تمام شعارهای انتخاباتی آنان را محقق کند بر کرسی های شورا می نشینند اما میبینند واقعیت چنین نیست و این موجب سرخوردگی آن عضو شورا می شود و شهردار مقصر محسوب می شود
به عقیده بنده عامل اصلی تنش های بین شهرداری و شورای شهر عدم شناخت شرح وظایف و اختیارات قانونی و عدم شناخت منابع مالی و انسانی است.
وی گفت: به عنوان مثال عضو شورا حقی در عزل و نصب ندارد ،حق دخالت در امور اجرایی ندارد، ولی وقتی عضوی از شورا در اموری که در حیطه ایشان نیست اعمال نظر می کند و سرخورده می شود جور دیگری سرخوردگی را در محیط کاری نشان می دهد، شورا یک ناظر کلی است که بر عملکرد شهردار و منابع مالی نظارت می کند، تا بر اساس مصلحت شهر هزینه ها مصرف شود.
شهردار بهارستان ، یکی ازدیگر سوالات استیضاح خورد کردن معاملات و پروژه ها بود ، خورد کردن پروژه یعنی یک پروژه در چند فاز اجرا شود که در زمان مدیریت من هیچ گونه معامله ای خورد نشده است. اما برخی مواقع معاملات جزیی تا سقف 20 میلیون تومان و برخی معاملات متوسط تا سقف 200 میلیون تومان معمولا همراه با استعلام از شورای شهر اجرا شده است.
عیدی بیرانوند ، یکی دیگر از سوالات مربوط به جمع آوری سگ های ولگرد بود :که در پاسخ گفتم، ما باید بپذیریم که قانون به ما اجازه کشتن حیوانات و سگ ها را با سلاح گرم یا از طریق مسمومیت نمی دهد، و آنقدر انجمن های حمایت از حیوانات در سطح کشور، استان اصفهان و شهر بهارستان فعال هستند که فکر کشتن حیوانات دور از ذهن است.
وی تاکید کرد: لازم است بگویم تا الان هیچ گونه آزاری از سوی سگ ها به مردم شهر بهارستان نرسیده است(شیوع بیماری یا حمله به انسان) و فقط ایجاد نگرانی و وحشت برای مردم داشته اند، ما نزدیک به 100 قلاده از این سگ ها را تاکنون در مجموعه ای جمع آوری کرده ایم و در قرنطینه قرار دارندو پس از عقیم سازی رها می شوند، جمع آوری سایر سگ ها را هم معاونت خدمات شهری در دستور کار دارد.
عیدی بیرانوند سوال دیگر استضاح در خصوص عدم توجه به فضای سبز و زیباسازی شهری است، عنوان کرد و گفت: جالب است در همین جا اعلام کنم که به کاشت گل و گیاه بسیار علاقه مند هستم و معتقدم که شهر باید پر از گل و گیاه باشد زیرا به شهروندان نشاط و امید می دهد و در زیباسازی شهر بسیار موثر است.
شهردار بهارستان افزود: همانطور که در ابتدای جلسه گفتم 3 پیمانکار در عرصه توسعه پساب در سه فاز در حال فعالیت هستند تا هفته آینده برگشت پساب را هم افتتاح می کنیم .هم چنین برای اولین بار شرکت عمران را نیز وادار کرده ایم چند برابر سالهای گذشته در شهر درخت بکارد و خودمان نیز با توجه به بودجه شهرداری نزدیک به 1 میلیارد تومان برای خرید نهال و گل و گیاه هزینه کرده ایم.
هم چنین در نظر داریم با توسعه بام شهر بهارستان تفرجگاه زیبایی را در شان مردم فهیم این شهر فراهم کنیم.
وی در ادامه گفت: ما تصمیم داریم شهر بهارستان را به عنوان شهر گردشگری و تفریحگاهی معرفی کنیم و در همین راستا طرح آبنمای واتر اسکرین، طرح احداث میدان درخت عدل، طرح احداث پل معلق را در کوه های مشرف به بهارستان به طول 110 متر و در اتفاع 36 متری ، احداث مسیر دوچرخه سواری، احداث باغ رستوران چند طبقه در بام بهارستان را در دست اقدام داریم .
عیدی بیرانوند هم چنین یا شاره به پروژه طرح محیط بان که شهرداری را در دست اقدام دارد افزود: این پروژه با هزینه ای نزدیک به 10 میلیارد تومان قرار است توسط یک هنرمند اصفهانی در دشت و طبیعت کوه های کلاه قاضی با ارتفاع 40 متر احداث شود این سازه که از بیرون شبیه یک محیط بان است و درون اش مجموعه خدماتی رفاهی، تالار، رستوران و… در نظر گرفته شده است که امیدواریم طرح منحصر به فردی در کشور باشد و هم خدمتی باشد برای سپاسگزاری از محیط بانان زحمتکش فعال در عرصه حفظ محیط زیست کشورعزیزمان ایران.
وی در پایان گفت: نگاه شورا و شهردای بهارستان کار و تلاش سازنده و خدمت صادقانه به مردم است و شما رسانه ها در اجرای این هدف یاری رسان ما مدیران و خدمت گزاران به مردم هستید.

انتهای پیام/آرمان اصفهان/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار