آرمان اصفهان
15:10 - یکشنبه 20 خرداد 1397

استاندار اصفهان:

۶۷ هزار کشاورز آسیب دیده از کم‌آبی صاحب شغل جایگزین می شوند

استاندار اصفهان به طرح جایگزینی اشتغال جدید به جای شغل کشاورزانی که از کم آبی آسیب دیده اند اشاره کرد و افزود: در این راستا طرح بزرگی برنامه ریزی شده است که در قالب آن برای ۶۷ هزار کشاورز آسیب دیده از کم آبی، شغل جایگزین ایجاد خواهد شد.

به گزارش آرمان اصفهان، محسن مهرعلیزاده در نشست مجمع نمایندگان استان، مهمترین مساله استان را کمبود منابع آب برشمرد و افزود: علی رغم بارندگی های نسبتا مطلوبی که در اردیبهشت ماه صورت گرفت و تداوم خنکی هوا و همچنین صرفه جویی مردم اما همچنان مشکل کمبود منابع آب بسیار جدی است.

مهرعلیزاده اظهار کرد: در حال حاضر استان اصفهان از جمله استان هایی است که کمترین مصرف سرانه آب را در کشور دارد و از این نظر جزو سه استان اول کشور است که قابل قدردانی از همکاری مردم می باشد.

وی با اشاره کسری آب در برخی از زمان ها، افزود: خوشبختانه کسری ها به گونه ای نبود که با عدم وجود آب مواجه باشیم ولی به دلیل اینکه در مسیر جریان آب، کشاورزان و باغداران در برخی موارد افزون بر سهمیه مشخص شده خود اقدام به برداشت آب می کردند، این امر باعث شده بود که میزان آبی که برای شرب اصفهان می رسید کمتر از سهمیه در نظر گرفته شده بود و موجب کاهش فشار آب شده بود.

استاندار اصفهان یادآور شد: در خصوص قطع و وصل برق پمپاژهای مجاز که از رودخانه زاینده رود آب برداشت می نمایند ، سهمیه ای برای باغداران مشخص شده است که باید بر اساس آن سهمیه عمل شود.

وی خاطر نشان کرد: تمام اقدامات در خصوص قطع برق پمپاژها در استان اصفهان صورت گرفته است لذا با توجه به مکاتبات و پیگیری های صورت گرفته بایستی استان همجوار نیز انجام شود.

مهرعلیزاده در ادامه به ساخت سد تونل سوم کوهرنگ اشاره کرد و اظهار کرد: از ۱۷ فرودین ماه آغاز عملیات ساخت سد تونل سوم شروع شده و هم اینک این پروژه فعال است.

وی با اشاره به هماهنگی وزارت نیرو در خصوص صرفه جویی در آب بیان کرد: این طرح با هماهنگی وزارت نیرو بین استان های چهارمحال بختیاری، اصفهان و یزد از اول امسال به اجرا گذاشته شد.

استاندار اصفهان به طرح جایگزینی اشتغال جدید به جای شغل کشاورزانی که از کم آبی آسیب دیده اند اشاره کرد و افزود: در این راستا طرح بزرگی برنامه ریزی شده است که در قالب آن برای ۶۷ هزار کشاورز آسیب دیده از کم آبی، شغل جایگزین ایجاد خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: مطالعات این طرح بسیار دقیق که منابع آن از صنعت و تسهیلات بانکی در قالب ایجاد اشتغال تامین می شود، هم اکنون آغاز شده و در این طرح در مجموع ۶۷ هزار نفر اشتغال و ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری خواهد شد.

وی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی خواست سرمایه گذاران و جوانانی که می توانند در قالب طرح جامع ایجاد اشتغال در مناطق آسیب دیده از خشکسالی، ایجاد اشتغال نمایند را معرفی کنند.

مهرعلیزاده با اشاره به دو طرح جمع آوری پساب های شهری از سه تصفیه خانه شمال، غرب و جنوب و ارتقای سطح کیفیت آب تصفیه شده با قابلیت استفاده در کشاورزی گفت: در این راستا اقدام های اساسی انجام شده که این سه تصفیه خانه با لوله کشی به هم متصل شود و در یک نقطه ، آب پرحجمی برای تالاب گاوخونی، حفظ محیط زیست و فضای سبز شهرداری و چاه های آب ایجاد شود.

وی با بیان اینکه سلسله اقداماتی از سوی شهرداری ها برای صرفه جویی در آب باید صورت گیرد، افزود: شهرداری ها حق استفاده از آب شرب برای آبیاری فضای سبز را ندارند و حتی موظفند چاه های خود را در اختیار آبفا قرار دهند.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه در عین حال حفظ فضای سبز شهری بعنوان یک سرمایه و یک میراث گرانقدر نباید فراموش شود، اظهارداشت: اگر لازم شود پساب تصفیه شده به مادی ها و انهار هدایت خواهد شد تا درختان کهنسال بتوانند زنده بمانند.

وی با تاکید بر اینکه مدیران و بویژه مدیران بانک ها باید از سقف اختیارات خود استفاده نمایند، افزود: اگر مدیری نمی تواند با این روند فعالیت کند باید جای خود را به دیگری بسپارد.

مهرعلیزاده با بیان اینکه از معاونان خواسته است طرح تفویض اختیار به مدیران را تدوین و اجرایی نمایند، افزود: تدوین این طرح در حال نهایی شدن است که طی چند هفته آینده اعلام خواهد شد.

استاندار اصفهان تاکید کرد: تصمیمات حکومتی با قدرت و قوت و همراه با تدبیر اجرایی خواهد شد.

گفتنی است در این نشست نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی گزارشی از مشکلات و راهکارهای برطرف نمودن آنها ارائه و بر لزوم تفویض اختیار بیشتر به فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی تاکید و از حسن انتخاب دکتر طباطبایی به عنوان معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان توسط دکترمهرعلیزاده تقدیر کردند.

انتهای پیام/ صاحب نیوز

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار