آرمان اصفهان
۱۵:۱۳ - یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷

آرمان اصفهان از سی و پنجمین جلسه پارلمان شهری؛

واکنش خارج از عرف شورای شهر به صحبت های منتخب مردم در تریبون نمازجمعه

سی و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با واکنش خارج از عرف برخی از اعضای شورای شهر نسبت به تذکرات آیت الله مهدوی، عضو مجلس خبرگان رهبری پیرامون برخی اقدامات مدیریت شهری همراه بود.

به گزارش آرمان اصفهان، فتح الله معین صبح امروز در صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق پیش از دستور خود اظهار کرد: هفته گذشته در یکی از مراکز رسمی شهر که علی القاعده باید مردم را دعوت به وحدت کند مطالبی گفته شد که لازم است در دفاع از اعضای شورا مطالبی را بیان کنم.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان در دوره پنجم از خانواده معظم شهدا و جانبازان هستند و مشهور به رعایت تقوا در بین افراد جامعه اند، گفت: آرایی که اعضای دوره پنجم در انتخابات شوراها کسب کرده اند بی نظیر بوده و بر همین اساس آرای سیزدهمین عضو شورای پنجم از منتخب دوره اول شورا بیشتر است و این نشان می دهد که مردم به دنبال تغییر و تحول و خدمت بیشتر به آنها هستند.

وی با اشاره به اینکه مطالبی که اعضای شورای پنجم پیگیر آن هستند در دوره های دیگر سابقه چندانی ندارد، گفت: از جمله برنامه های شورای پنجم می توان به توسعه کسب و کار، توسعه مراکز آموزشی و توجه به افراد آسیب دیده اجتماعی و کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه اشاره کرد.

معین افزود: توصیه مقام معظم رهبری همواره ایجاد وحدت و یکپارچگی در جامعه است، همه اعضای شورای پنجم مقید به این امر هستند، ملاقات هایی با علمای بزرگ اصفهان همچون آیت الله طباطبایی نژاد و آیت الله مظاهری داشته و در جلسه ائمه جماعات اصفهان که با حضور آیت الله مقتدایی تشکیل شد نیز حضور داشته اند و امام جماعتی نبوده که اعضای شورا با آن دیدار نداشته باشند.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه اجازه نخواهیم داد که فاصله ای بین علما و مدیریت شهری اتفاق بیافتد، اضافه کرد: بزرگترین سوگند ما خدمت به مردم است اما گفته شده که به دیدار علما نرفته ایم، حتما فرد خاصی مورد نظر آنها بوده که افتخار می کنیم خدمت او هم برسیم.

وی اظهار کرد: برخی از افراد مطالب غیر صحیحی را به علما داده اند که منجر به نظرات اخیر شده، ما افتخار می کنیم که حرکت مدیریت شهری بر اساس نظرات علماست و علاوه بر آن از مجموعه برنامه های صداوسیما شامل محتوای طنز و جدی که براساس مناسبت های مختلف است، تبعیت خواهیم کرد.

معین در خصوص آب زاینده رود نیز خاطرنشان کرد: در ارتباط با وضعیت رودخانه زاینده رود جلساتی با آیت الله طباطبایی نژاد و اعضای مجلس خبرگان رهبری داشتیم و درخواست کردیم که این موضوع را در جلسات مجلس خبرگان رهبری مطرح کنند.

* قیام ۱۵ خرداد باعث بیداری ملت شد

محمد شریعتی نیا، در نطق میان دستور خود با بیان اینکه خردادماه همواره همراه با رخدادهای تلخ و شیرین برای این مملکت و نظام بوده است، گفت: سوم خرداد ۱۳۶۱ روز پیروزی ایرانیان ایثارگر و فداکار بر استکبار جهانی و روز فتح خرمشهر و روز پیروزی و دفاع جانانه بر تهاجم وحشیانه همه کشورهایی است که متحد شده بودند تا نظام نوپای جمهوری اسلامی را نابود کنند.

به گفته وی در ۱۵ خرداد ماه سال ۱۳۴۲ به رهبری حضرت روح الله خمینی(ره) قیامی برپا و باعث بیداری ملت شد که طی ۱۵ سال نظام سلطنتی را ساقط و نظام مردم سالار دینی را برای اولین بار حضور فعالانه و آگاهانه مردم در صحنه های مختلف با رویکرد قانون بیدار است در جهان رقم زد تا آنچه امروزه خواست بزرگان کشور و دین است، شکل بگیرد.

این عضو شورا خاطر نشان کرد: بیکاری جوانان، فقر اقتصادی اکثریت جامعه تمامی وجدان های بیدار را به یاری و استمداد می طلبد و تمنای بنده به عنوان عضو شورای اسلامی شهر و به عنوان یک شهروند این است که انتقادها با کسب اطلاعات دقیق و با رعایت عدل و انصاف باشد تا نتیجه مؤثر داشته باشد.

* شهر دلخواه ایرانیان، مهد هنر است 

مهدی مقدری در نطق میان دستور خود گفت: این روزها برخی جریان‌های صاحب قدرت رسمی و غیررسمی در اصفهان از مدیریت شهری، انتظار حل مشکلات معیشتی، بیکاری، فقر مردم و… را دارند.

وی با اشاره به سند تحقیقی و جامع «شهر دلخواه ایرانیان» گفت: این سند برگرفته از رویکرد اصلاحی و نوآورانه سازمان ملی زمین و مسکن ایران و به واسطه جمع‌آوری نظرات مردمی و نخبگان کشور تنظیم شده و شهر اصفهان نیز یکی از شهرهای شرکت کننده در این کمپین ملی شهری ایران بوده است.

به گفته مقدری، شهر دلخواه ایرانیان، مهد هنر است و به دور از هنر قابل تصور نیست و موسیقی، نقاشی، مجسمه‌سازی، تئاتر و همچنین معماری بخش ارزشمندِ زندگی اجتماعی ما ایرانیان است و بر همین اساس هنرمندان، شهر و مناطق رو به زوال را می‌آرایند و بر زیبایی آن می‌افزایند.

این عضو شورا، با بیان اینکه شهر دلخواه ایرانیان از نیروی کار و کارآفرینان جوان خود در راستای توسعه اقتصادی بهره برده است، اذعان کرد: شکوفایی در دستان جوانان است و شهر دلخواه ایرانیان از توانمندی‌های اقتصادی زنان محروم نیست، این شهر با گستراندن فرصت‌های شغلی برای زنان، اقتصاد را رونق می‌دهد.

مقدری با اشاره به اینکه شهر دلخواه ایرانیان از سرمایه‌های انسانی، طبیعی، مالی و اجتماعی خود بهره می‌برد و آنها را از دست نمی‌دهد، تصریح کرد: شهر را برای همه شهروندان ساخته‌ایم تا محلی برای زیست بهتر و بهبود کیفیت زندگی‌شان شود.

* مرکز پیشگیری و توانمندسازی بانوان احداث می شود

فریده روشن، رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان فقر و عدم توانمندسازی را مهم ترین مشکلی دانست که در ارتباط با زنان آسیب دیده وجود دارد  و تاکید کرد: در مرکز پیشگیری و توانمندسازی زنان شهر قصد داریم کارآفرینی زنان را مدنظر قرار دهیم که البته شهرداری نقش تسهیل گری را داشته و موسسات خیریه و مردم نهاد، عهده دار این موضوع می شوند.

کوروش محمدی، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این خصوص گفت: روند رسیدگی به آسیب های اجتماعی تنها هدر رفت اعتبارات بوده زیرا اقدامات هدفمند در دستور کار نبوده است و امیدواریم با راه اندازی این مرکز هدفمندی خوبی در این عرصه به وجود آید.

مسعود مهدویان فر، کارشناس حوزه معاونت اجتماعی شهرداری اصفهان با بیان اینکه یکی از آسیب های شهر اصفهان بی خانمانی برخی از زنان است، گفت: آمار دقیقی از تعداد این افراد در شهر اصفهان وجود ندارد اما لازم است قبل از آنکه با آسیب های گسترده آن در جامعه روبه رو شویم بر اساس قانون برنامه ششم توسعه چاره اندیشی کنیم که بازدیدهایی در ارتباط با این موضوع از تبریز و تهران و بررسی نمونه های بین المللی آن انجام گرفت.

وی افزود : تاکید شهرداری اصفهان بر پیشگیری اولیه در ارتباط با این مسائل است که البته سازمان های مردم نهادی در این حوزه ها فعالیت دارند و نیازی به ورود مستقیم مدیریت شهری نیست و می توان از ظرفیت این نهادها استفاده کرد.

در پایان لایحه پیشگیری و توانمندسازی زنان شهر اصفهان با ۱۲ رأی موافق به تصویب شورای اسلامی شهر اصفهان رسید.

* تصویب طرح سفیران امید در شهر

فریده روشن، رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان در ارتباط با طرح «سفیران امید» تصریح کرد: با توجه به اینکه امید و نشاط در مردم کاهش یافته است تصمیم گرفته شد از حضور افرادی که در طول زندگی خود سختی های زیادی کشیده اما همچنان با امید زندگی می کنند در فرهنگسراها به عنوان سفیران امید استفاده شود.

مهدی مقدری، دیگر عضو شورای شهر اصفهان نیز با تاکید بر اینکه روح حاکم بر طرح سفیران امید این است که از ظرفیت های بزرگان خود استفاده کند، گفت: در نظر داریم از وجود افراد باتجربه ای که در اصفهان وجود دارند برای امیدآفرینی استفاده کنیم.

این طرح با هشت رای موافق و چهار رای مخالف تصویب شد تا جزئیات آن به صورت یک لایحه از سوی شهرداری اصفهان به شورا ارائه شود.

* ایجاد باغ نمونه برای بررسی شرایط لازم به منظور حفظ و احیای باغات شهر

بر اساس این طرح باید یک باغ به عنوان نمونه، در یک محوطه حداقل پنچ هزار متری با تایید شهرداری اصفهان ایجاد شده و در آن گونه های مقاوم به خشکی  کاشته شده و آبیاری آن نیز تحت فشار و قطره ای باشد.

فروغ مرتضایی نژاد، مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در خصوص طرح « حفظ و احیاء باغات اصفهان» با بیان اینکه قرار است ایجاد یک باغ نمونه در اصفهان بر اساس فراخوان و طراحان بخش آزاد انجام شود، تشریح کرد: بر این اساس یک باغ انتفاعی و یک باغ تفرجگاهی ایجاد کرد که البته ایجاد آن زمان بر خواهد بود و امیدواریم به تدریج باعث شود تا بتوانیم شرایط فضای سبز شهری را بهبود بخشیم.

این طرح با ۱۲ رأی موافق به تصویب اعضای شورای شهر رسید تا یک باغ نمونه ایجاد شده و لزوم احیای باغات اصفهان درآن آسیب شناسی شود.

انتهای پیام/ آرمان اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار