آرمان اصفهان
۱۴:۰۱ - شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷

کارشناس سبک زندگی اسلامی عنوان کرد؛

خدیجه(س) بهترین الگو در زمینه شوهر‌داری‌، پاکدامنی و خدمت به اسلام است

کارشناس سبک زندگی اسلامی گفت: خدیجه(س) در عرصه شوهر‌داری‌، خدمت به اسلام، عفت و پاکدامنی، بهترین الگو برای همه زنان است.

به گزارش آرمان اصفهان، حجت الاسلام محسن دهقانی در مراسم جزءخوانی سراسری بانوان شهر بهارستان که به مناسبت سالروز وفات حضرت خدیجه (س) در مسجد مصلی این شهر برگزار شد، در خصوص این بانوی بزرگ اسلام اظهار کرد: خدیجه الگوی بانوان جهان و بانوی برگزیده الهی است.

وی افزود: خدیجه(س) در عرصه شوهر‌داری‌، خدمت به اسلام، عفت و پاکدامنی، بهترین الگو برای همه زنان است، از همین‌ روست که پیامبر وی را به عنوان الگو معرفی نموده است.

این کارشناس دینی با بیان اینکه مطالعه تاریخ زندگی ام المؤمنین حضرت خدیجه (ع) نشان می دهد که او هم در دوران جاهلیت و هم بعد از بعثت خاتم الانبیاء (ص) دارای فضائل اخلاقی و کمالات معنوی بوده است، تصریح کرد: سخاوت، کرامت، ایثار و فداکاری، عفت و پاکدامنی، دوراندیشی و درایت، توجه به مستمندان، عطوفت و مهربانی، صبر و استقامت، از جمله فضیلت های پسندیده ای است که صفحات تاریخ این زن نمونه را نشان می دهد.

وی بیان کرد: اگر شرایط آن روز جهان عرب را بنگریم، پی می بریم که خدیجه از روح ابتکار و نواندیشی ویژه ای بهره مند بود و از فرهنگ و آیین و مدیریت روزگارش بسیار پیش تر و مخالف سرسخت جنبه های ظالمانه باورها و آداب و رسوم آنها بود و در اندیشه راهی نو و دنیایی نو و فرهنگ و منشی خردمندانه زندگی می کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش با بیان اینکه سبک زندگی ایرانی اسلامی کشورمان در سال های اخیر تحت تاثیر فرهنگ غرب قرار گرفته است، افزود: در ایران گسترش شهرنشینی، صنعتی شدن، افزایش میزان سواد، حضور زنان در عرصه های اجتماعی، گسترش مکان‌های همگانی زنان و مردان و گسترش کمی و کیفی وسایل ارتباط جمعی سبب تغییر در ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان شده، از این رو ارزش‌های فرهنگی ایرانیان در در حال بازتولید و تغییرات است.

این کارشناس سبک زندگی اسلامی با برشمردن حوزه های متأثر از سبک زندگی غربی اذعان کرد: یکی ار این حوزه ها، حوزه تعاملات اجتماعی است که با توجه به تغییرات پیشین روابط با نامحرم توسعه یافته است؛ ارتباطات خانوادگی بر خلاف تاکید اسلام مبنی بر صله ارحام کاهش یافته و مسئولیت‌های اجتماعی افراد نیز در حال کاهش است.

حجت الاسلام دهقانی با بیان اینکه در روزگار ما که همه‌ ارزش‌های انسانی و اخلاقی رنگ باخته است، باید برای زنان مسلمان الگویی ارائه شود، خاطر نشان کرد: آسیه، مریم، خدیجه(ص) و حضرت زهرا(س) چهار زن برتر عالم هستند، که در این میان حضرت خدیجه(س) دارای ثروت، عشیره، شهرت و احترام بود اما همه اینها را فدای ایمان خودش و رسول اکرم(ص) کرد.

به گفته وی یکی از ابعاد مهم سبک زندگی اسلامی که سهم بسزایی در نشاط و تحرک خانواده و در نتیجه جامعه و حرکت آن به سوی کمال و سعادت دارد، سبک شوهرداری برای خانم هاست، در واقع موقعیت مالی و اجتماعی زن هیچ گاه نباید سبب برتری جویی بر شوهر شود بلکه خانم ها باید موقعیت مالی و اجتماعی را در خدمت پیشرفت و رشد خانواده قرار دهند.

این کارشناس سبک زندگی اسلامی با اشاره کوتاهی به چندین نمونه از سبک شوهرداری حضرت خدیجه(س) اظهار کرد: احترام همیشگی به شخصیت همسر، اظهار علاقه و احساسات به همسر، تلاش برای جلب رضایت همسر و بیان غیرمستقیم انتظارات و خواسته ها از ابعاد شوهرداری و سبک زندگی حضرت خدیجه (س) است.

حجت الاسلام دهقانی با بیان روایتی ادامه داد: زمانی که یکی از زنان مسلمان از پیامبر(ص) پرسید که چرا زنان از جهاد معاف شده اند، ایشان فرمودند «جهاد المرأه حُسن التبعل» یعنی جهاد زن، خوب شوهرداری زن است.» اگر زن مسلمان در تمام ابعاد زندگی بکوشد تا رضایت خاطر شوهر را فراهم آورد، کانون خانواده به محیطی امن و آرام برای رسیدن به سعادت و خوشبختی تبدیل خواهد شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: امروز ما وظیفه داریم که گوشه‌ای از کمالات و صفات بلند آن حضرت را برای جهانیان به خصوص زنان بازگو کنیم و ایشان را به عنوان الگوی بزرگ خدمت به اسلام و پیامبر و شوهرداری به مردم معرفی کرده و راه و روش ایشان را دنبال کنیم.

انتهای پیام/آرمان اصفهان/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار