آرمان اصفهان
۰۰:۴۴ - سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷

آیت الله العظمی مظاهری:

همه ادیان توحیدی برای نزدیک شدن به خدا دارای روزه بوده اند

رئیس حوزه علمیه اصفهان گفت: کسی که در حال روزه از گناهان اخلاقی اجتناب نکند، روزه از او قبول نمی شود؛ این روزه، بدون روح هم هست چرا که حکمت روزه پرهیزکاری است.

به گزارش آرمان اصفهان، آیت الله حسین مظاهری ظهر امروز در جلسه اخلاق خود در ماه مبارک رمضان در مسجد حکیم، پیرامون موضوع روزه خاص اظهار کرد: براساس برداشتی که از روایات می شد، روزه به سه قسم تقسیم شده است، اول روزه مردم، دوم روزه خواص مردم و سپس روزه اخص الخواص که روزه شهودی است.

وی عنوان کرد: کسی که روزه است آنچه روزه را باطل می کند  و تحت عنوان مبطلات روزه شمره می شود، از آن اجتناب می کند که این از دسته روزه عمومی است، که به خودی خود بی روح است

این مرجع عالی قدر تصریح کرد: ولی کسانی که تقید به ظواهر شرع دارند علاوه بر آن چشم و گوش و زبان آنان هم روزه است، درایام روزه هر چیزی را نمی بینند و هر چیزی را نمی گویند، نیز زنان هم حجاب خود را رعایت می کنند که این دسته از افراد کم است و جزء روزه خواص می شود و ما را به حکمت روزه که همان حس پرهیزکاری است می رساند.

رئیس حوزه علمیه اصفهان اذعان کرد: همه ادیان توحیدی برای نزدیک شدن به خدا دارای روزه بوده اند «لعلکم تتقون..» چرا که حکمت روزه پرهیزگاری وسپس رستگاری است.

وی بیان کرد: اگر کسی در ماه رمضان غیبت کند یعنی صحبت پشت سر کسی که آن حرف را در مقابل او نمی توانی بگویی به مثابه خوردن گوشت مرده برادر است و افرادی که متقی باشند این امر مذموم را حس می کنند و آن را می ببینند.

آیت الله مظاهری خاطرنشان کرد: کسی که در حال روزه از گناهان اخلاقی اجتناب نکند از او قبول نمی شود بنابراین این روزه، بدون روح هم هست و حس خوبی ندارد.

وی یاداور شد: این هم به خاطر این است که در روایت آمده است« الصوم لی و انا اجزا به» یعنی کسی که روزه صحیح گرفت پاداش آن خود خداوند است و مونس آن خدا می شود و در مانده نمی شود.

رئیس حوزه علمیه اصفهان متذکر شد: اما دسته سوم از روزه برای ما نمی باشد و آن نفی خواص است، همراه زبان و اعضا دل نیز روزه است به معنای این که در دل هیچ فکر و چیز دیگری به جز خدای متعال نیست ؛ که این نوع را علمای اخلاق گفته اند .

انتهای پیام/صاحب نیوز

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار