آرمان اصفهان
11:00 - یکشنبه 22 آذر 1394

آداب نگاه کردن به آینه

خداوند دوست ‌دارد که چون بنده‌اش به نزد برادران مومن خود می‌رود، از براى ایشان زینت کند و خود رابسازد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ قدیمی‌ها معتقد بودند که نباید زیاد توی آینه نگاه کرد، به‌ویژه شب‌ها، چون باعث غم و غصه و پیری و افسردگی می‌شود.

به‌تازگی هم پژوهشگران آمریکایی به این نتیجه رسیدند که نگاه‌کردن بیش از سه دقیقه در آینه باعث از‌دست‌رفتن انرژی و در نتیجه خستگی و در برخی موارد حتی از‌دست‌دادن حافظه و پیری زودرس
می‌شود.
به راست و دروغ و علمی و غیرعلمی‌بودن این مطالب کار نداریم؛ چراکه کم نیستند تحقیقات علمی که مدتی بعد، خلاف آن‌ها ثابت می‌شود، بنابراین بهتر است کماکان به همان شیوه مطمئن خودمان، یعنی عمل به توصیه‌های دینی اسلام توجه و سلامتمان را در سایه عمل به آن‌ها جستجو کنیم.
از امام‌صـادق(ع) نـقـل است کـه رسول‌خدا(ص) می‌فرمودند: خداوند عالمیان بهشت را براى جوانى واجب مى‌گرداند که بسیار در آیینه نظر کند و هربار حمد خدا را بگوید بر آنکه او را به صورت نیکو آفرید و او را معیوب نگردانید.

همچنین در بـعـضـى روایـات آورده شده است که رسـول گرامی اسلام(ص) در آینه نظر می‌کردند و موى سرمبارک و ریش خود را از براى اصحاب خود و زنان خود شانه و مرتب می‌‌کردند و می‌فرمودند: خداوند دوست ‌دارد که چون بنده‌اش به نزد برادران مومن خود می‌رود، از براى ایشان زینت کند و خود رابسازد.
همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم؛ در آینه نگاه‌کردن آدابی دارد که بهتر است آن را هم به‌جا آورد. از امیرمومنان‌علی(ع) نقل است که چون در آینه نظر می‌کنید، باید که بگویید: «اَلْحـَمـْدُ… الَّذى خـَلَقـَنـى فـَاَحْسَنَ خَلْقى وَصَوَّرَنى فَاَحْسَنَ صُوَرتى وَزانَ مِنّى ماشانَ مِنْ غَیْرى و اکرمنى بالاسلام».

همچنین در روایـت دیـگری نقل است که حضرت رسول(ص) به امیرمومنان‌علی(ع) می‌فرمودند که یا على چون در آینه نظر کنى، بگو: «اَلّلهُمَّ کَما حَسَّنْتَ خَلْقى فَحَسِّنْ خُلْقى وَ رِزقْى».

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار