آرمان اصفهان
11:44 - پنجشنبه 19 آذر 1394

ریال به جای لیر

طبق آمار و اطلاعات منتشر شده حضور گردشگران روسی سالانه بیش از هشت میلیارد دلار درآمد ارزی برای ترکیه به همراه دارد

به گزارش آرمان اصفهان؛ تا پیش از آنکه ترکیه یک فروند هواپیمای بمب افکن روس، را سرنگون کند؛ روسیه یکی از شریکان تجاری اصلی ترکیه بود اما این اقدام ترکیه موجب شد تا میلیاردها دلار اقتصاد این کشور متضرر شود.
به گزارش سیاست روز؛بعد از این اقدام پوتین دستور منع ورود کالاها يا برخي کالاهاي ترکيه به روسيه، ممنوعيت يا ايجاد محدوديت در مبادلات اقتصادي خارجي در خصوص برخي کالاهاي توليد ترکيه،همچنين منع و ايجاد محدوديت براي فعاليت موسسات اقتصادي ترکيه در خاک روسيه، منع ورود نيروي کار از ترکيه به روسيه از آغاز سال آينده، توقف سفر شهروندان ترکيه به روسيه بدون رواديد از آغاز سال آينده، همچنين منع شرکت‌هاي گردشگري روسي از اعزام تورهاي گردشگري به ترکيه و منع استفاده از پروازهاي چارتر ميان دو کشور و افزايش نظارت بيشتر بر سفرهاي هوايي از مبدأ ترکيه را صادر کرد وهمین موضوع به گفته کارشناسان میلیاردها دلار بر اقتصاد ترکیه ضربه وارد کرد.
تا پیش ازاین ترکیه پنجمين شريک تجاري روسيه به شمار مي‌رفت اما این موضوع نه تنها اقتصاد ترکيه را متضرر که تمام نقشه‌های اردوغان را نیز نقش بر آب کرد. رئیس جمهور ترکیه درسفر اخیر خود به روسیه با اشاره به سي و يک ميليارد دلار تبادل تجاري دو کشور سال گذشته ابراز اعلام کرده بود که، قصد دارد حجم مبادلات تجاري ميان دو کشور را تا سال ۲۰۲۳ به صد ميليارد دلار افزايش دهد.
مهمترين صادرات روسيه به ترکيه عبارتند از گاز طبيعي، غلات و مواد معدني است و در مقابل صادرات ترکيه به روسيه عبارتند از کالاهاي کشاورزي، منسوجات و ابزارهاي فلزي.
کارشناسان اقتصادی در ارزیابی این میزان مدعی هستند که با منع ورود مواد غذايي به روسيه ترکيه سالانه يک ميليارد ضرر مي‌کند و از آنجایی که گردشگران روسي در جايگاه دوم پس از آلمان براي بازار گردشگري ترکيه قرار دارد ترکیه ازاین محدودیت رقمی در حدود ۱۰ میلیارد زیان خواهد دید. طبق آماردر سال گذشته چهار ميليون و پانصد هزار نفر گردشگران روسي به ترکيه سفر کردند.
کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی در ارزیابی این مسئله این نکته را مطرح مي‌کنند که هرچند ایجاد تنش در روابط روسیه و ترکیه گرچه از نظر سیاسی برای ایران مطلوب نیست اما از نقطه نظر اقتصادی ایجادی فرصتی بی نظیر است.
فرصتی که در زمان تشدید تحریمهای غرب علیه ایران ترکیه به بهترین وجه ممکن از آن بهره برد و با رهسپار کردن تجار و بازرگانان و… نه تنها سهم قابل توجهی از بازارهای ایران از جمله پوشاک و کفش و… را از بين برد و به گونه ای عمل کرد که تولید کنندگان داخلی واردات کالا را به مراتب اقتصادی تر از صادرات آن برشمردند و به این سمت گسیل شدند.
تحلیلگران اقتصادی براین باورند که با توجه به شرایط حاصل شده ایران مي‌تواند از این فرصت نهایت استفاده ر ا برده و با برنامه ریزی مناسب، کالاهای تولیدی خود را جایگزین کالاهای ترکیه‌ای برای روسیه کند و در کنار آن با توجه به موقعیت و شرایط گردشگری که دارد زمینه پذیرش گردشگران روسی را فراهم کند.
طبق آمار واطلاعات منتشر شده حضور گردشگران روسی سالانه بیش از هشت میلیارد دلار درآمد ارزی برای ترکیه به همراه دارد و اگر متولیان گردشگری ایران زودتر از آنکه این فرصت‌ها از بین برود اقدام کنند و جاذبه‌های گردشگری ایران را به عنوان یکی از مقاصد جایگزین برای این دسته از گردشگران روس قرار دهند می‌توانند سهمی از این  هشت میلیارد دلار درآمد گردشگری را از آن خود کنند و بخشی از اتکا درآمدهای کشور به پول نفت را کم کنند.
از سوی دیگر صادرات محصولات کشاورزی فرصت قابل توجهی است که باید مدنظر متولیان باشد به این ترتیب که آمارها می‌گویند: ترکیه سالانه در حدود ۱.۶ میلیارد دلار محصولات کشاورزی به روسیه صادر مي‌کند که در حدود ۸۰۰ میلیون دلار آن را انواع میوه و ۶۰۰ میلیون دلار آن را انواع صیفی جات و سبزیجات عمدتا گوجه و خیار را شامل مي‌شود که با این تفاسیر و با در نظر داشتن ظرفیت و پتانسیل‌های کشاورزی در ایران این اتفاق به مثابه فرصتی پیش روی ایران است تا با صادرات محصولات کشاورزی مورد نیاز روسیه خود را به یک شریک تجاری قوی با روسیه تبدیل کند.
تحلیلگران اقتصادی در همین راستا مدعی هستند که منع صادرات گاز و میعانات گازی روسیه به ترکیه مي‌تواند فرصتی مناسب پیش روی ایران باشد به این معنا که ایران تدابیری را بیندیشد تا گاز و میعانات گازی روسیه از طریق خاک ایران به کشورهای دیگر ترانزیت و یا سوآپ شود و پیرو آن و از این طریق علاوه بر ایجاد درآمد و افزایش اشتغال در داخل، زمینه افزایش قدرت خود را در حوزه انرژی تقویت کند.
مفسران اقتصادی در این زمینه موضوع ترانزیت کالاهای وارداتی و صادراتی روسیه از خاک ایران را فرصت قابل توجه دیگری می‌دانند و مي‌گویند اگر دست اندرکاران و تصمیم‌گیران اقدامات مناسبی را دراین زمینه انجام دهند و بسترهای لازم را مهیا کنند ایران می‌تواند از این فرصت به نحو احسن و در جهت افزایش درآمدزایی خود استفاده کند.

فرفصت‌های اقتصادی پیش روی ایران : حضور ۴/۴ میلیون نفری گردشگران روسی و کسب درآمد  هشت میلیارد دلاری برای ترکیه سهم چهار درصدی ترکیه که از صادرات منسوجات و مواد غذایی به ارزش شش میلیارد دلار روسیه بزرگترین تامین کننده گاز مورد نیاز ترکیه و تامین سالانه ۲۸ تا ۳۰ میلیون متر مکعب از ۵۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی مورد نیاز آن ترکیه بزرگترین خریدار گندم روسیه با خرید بیش از ۴.۱ میلیون تن گندم از این کشور.
مولف : سارا علياري

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار