آرمان اصفهان
۰۹:۲۸ - پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶

پژوهشگر فضای مجازی:

نمی توان در فضای شبکه های اجتماعی ناپاک خارجی زندگی مسلمان گونه داشت

پژوهشگر فضای مجازی، با تاکید بر اینکه نمی توان در فضای مجازی ناپاک زیست مسلمان گونه داشت، گفت: مقابله با جنگ نرمی که دشمنان برای از بین بردن اعتقادات جامعه راه انداخته اند نیازمند شناخت درست فضای مجازی است.

به گزارش آرمان اصفهان، روح الله مومن نسب، شامگاه چهارشنبه در سومین نشست، از سلسله نشست های فانوس شهر بهارستان اصفهان، که به همت ناحیه مقاومت بسیج امام حسین(ع) برگزار شد، با اشاره به تعریف فضای مجازی، اظهار کرد: تا مدتی قبل وجود اینترنت و رایانه در خانه ها در مسیر انجام فعالیت های علمی بوده اما امروز تنها استفاده ای که از اینترنت نمی شود فعالیت علمی است.

وی افزود: آمار های جدید نشان می دهد که  امروزه  75 درصد استفاده کاربران از اینترنت برای دانلود فیلم و وقت گذرانی است و به قدری اعضای خانواده ها با استفاده از اینترنت در دنیای مجازی غرق شده اند که برای تحقیقات، اطلاعات آنان را در گوشی هایشان بهتر از محیط واقعی می توان جستجو کرد.

رئیس مرکز آموزش سواد فضای مجازی، با تاکید بر شناخت این فضا، گفت: مقابله با جنگ نرمی که دشمنان برای از بین بردن اعتقادات جامعه راه انداخته اند نیازمند شناخت درست فضای مجازی است.

وی با اشاره به اینکه، امروزه فضای مجازی فقط یک ابزار ارتباطی نیست زیرا همه ابعاد زندگی انسان را تحت شعاع قرار می دهد تاکید کرد: از دیگر علل هوشمند بودن این گوشی ها این است که سازندگان این گوشی ها با توجه به نوع مکالمات، استیکرها، رنگ تم، پروفایل ها و.. به راحتی به روحیات و اعتقادات شما پی می برند.

پژوهشگر فضای مجازی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: روزی فعالان مجازی در محضر مرحوم آیت الله بهجت حضور یافتند و از ایشان پرسیدند چه کنیم که آلودگی های فضای مسموم مجازی بر ما اثر نداشته باشد؟ ایشان فرمودند: «همیشه مراقب باشید که در یک ظرف نجس غذا می خورید ».

مومن نسب ادامه داد: هم چنین ما مطالبات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را هم در این بخش داریم و سخنان ایشان که گفته اند اهمیت فضای مجازی به اندازه انقلاب است و اگر رهبر کشور نبودم مدیریت فضای مجازی کشور را برعهده می گرفتم؛ حال برآیند این دوسخن این می شود که ما باید زیر ساخت هایمان را با اینترنت پاک و محتوای خوب جایگزین کنیم زیرا با فیلترینگ اینترنت ملی پاکسازی نشد.

وی با اشاره به اینکه امکان ندارد در فضای مسموم شبکه های اجتماعی خارجی باشیم و مسلمان بمانیم  اضافه کرد: اگر به ظالمی در ترویج ظلمی کمک کنیم به اندازه او در ظلمش شریک هستیم پس بنابراین فعالیت در عرصه جنگ نرم فقط حضور در کانال و گروه های تلگرام و… نیست بلکه فعالیت در شبکه های اجتماعی داخلی ، ساخت بازی ها و انیمیشن ها و نرم افزارهای کاربردی با محتوای خوب است.

رئیس مرکز آموزش سواد فضای مجازی کشور، خطاب به خانواده های حاضر در جلسه تاکید کرد: حضرت علی (ع) می فرمایند:«وقت کشی، خودکشی است» پس بنابراین اگرکسی زمان را از دست بدهد خودش را از دست داده است ، به بیان دیگر حضور کودکان در فضای مجازی بیش از والدین است و خانواده‌ها باید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده و برای شناخت خطرات وقت بگذارند؛ چراکه فضای مجازی آسیب‌های روحی به همراه دارد که درمان آن زمان طولانی می‌طلبد.

مومن نسب در ادامه بیان کرد: خودتان را بی تاثیر در فضای مجازی ندانید زیرا خانواده ها هستند که جامعه را تشکیل می دهند، بنابراین مسموم شدن هر خانواده موجب نزدیک شدن جامعه به تخریب است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهداف سازندگان شبکه های اجتماعی، ابراز کرد: نرم افزار های گوشی های هوشمند بر مبنای تکنولوژی مدیریت انسانی ساخته شده است ،یعنی اولین هدفشان ایجاد نیاز در مخاطب است بطوریکه او را به گونه ای وابسته به گوشی هوشمند و آن نرم افزار کنند که به طور مثال حتی در اغتشاش های اخیر با فیلترینگ نرم افزار مخاطبان با فیلترشکن ازآن برنامه استفاده کنند.

پژوهشگر فضای مجازی تصریح کرد: با بررسی های انجام گرفته در خصوص مخاطبان کانال های تلگرامی به این نتیجه رسیده ایم که 65 درصد مخاطبان کانال های ضدانقلابی و نامناسب، افراد انقلابی خودمان هستند  که به بهانه رصد در آن کانال عضو شده اند و تنها دلیل سازندگان این کانال ها نیز مسموم ساختن و سرگرم کردن قشرانقلابی و مذهبی است تا آنها را از وظیفه اصلی خود دورکنند.

مومن نسب با نقد فضای شبکه اجتماعی تلگرام از ابعاد مختلف گفت:  نمی شود در گروه های تلگرامی، به معنای واقعی زندگی مسلمان گونه داشت، زیرا نمی توانید تذکر بدهید، امر به معروف و نهی از منکر کنید، زیرا فورا ریپورت و بلاک می شوید.

وی با اشاره به اینکه « برای نجات معتاد، نیاز نیست شما هم معتاد شوید» عنوان کرد: فضای مجازی مدام در حال تغییر و تحول است، سعی کنید به عنوان یک مسلمان انقلابی همیشه نسبت به پیش رفت های علمی و فضای مجازی به روز باشید.

پژوهشگر فضای مجازی  ادامه داد: حضور در شبکه های اجتماعی ساخته شده دست دشمن نباید به هر قیمتی باشد زیرا برخی برای ترویج اصول فرهنگی و تربیتی اسلامی در این شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند اما متاسفانه خودشان درگیر آسیبهای اجتماعی و افکار مسموم این فضا قرار گرفته اند و نیاز است شخصی خود آنها را نجات دهد.

مومن نسب در ادامه افزود: در برهه‌ای از زمان، نرم‌افزارهای کنترل والدین طراحی کردند تا والدین بتوانند فرزندان خود را کنترل کنند؛ اما اکنون متوجه شدند این کودکان هستند که والدین‌شان را کنترل می‌کنند یعنی این نرم افزار، ابزاری برای کنترل والدین است و فرزند تمام ارتباط والدین را مشاهده می‌کند.

کارشناس رسانه، ادامه داد: از سن هفت تا 13 سالگی فرزندتان می تواند روزی دو ساعت از تلویزیون استفاده کند و از 13تا شانرده سالگی از سیم کارت و تبلت دانش آموزی استفاده کند و از 16 تا هجده سالگی با دسترسی آزادتر با نظارت والدین از فضای مجازی می تواند استفاده کند.

پژوهشگر و کارشناس فضای مجازی، با اشاره به دیگر راهکارهای مدیریت فضای مجازی در خانواده بیان کرد:  از جمله راهکارها پیشنهاد خرید سیم کارت و تبلت دانش آموزی (نار تب) و استفاده از اینترنت پاک برای فرزندان است زیرا سایت ها و پیام رسان های ایرانی را فقط پشتیبانی می کند و بازی ها و شبکه های اجتماعی غیر ایرانی روی آن نصب نمی شود.

مومن نسب با اشاره به روش «اعمالی» به عنوان دومین روش موثر اظهار کرد: بدون اینکه فرزندتان مطلع شود زمان های استفاده کردن او از تلفن همراهش را یادداشت کنید و هم چنین ساعاتی که استفاده نمی کند، نام دیگر این روش جایگزینی هم است، یعنی برنامه هایی که موجب کم تر استفاده کردن او از تلفن همراهش می شود را جایگزین ساعت پر استفاده کنیم.

رئیس مرکز آموزش سواد فضای مجازی کشور با تاکید به فضای مسموم و ناپاک شبکه ها و سایت های ساخته دست دشمن استفاده از نرم افزارها و مرور گر ها را پیشنهاد کرد خاطرنشان کرد: شبکه های اجتماعی« سروش، بیسفون، بله، گپ » از جمله شبکه های اجتماعی داخلی هستند و هم چنین سرویس های ایمیل ایرانی شامل « النون، رایانا،چاپار» می باشد و موتور جست و جو گر پارسی جو جایگزین خوبی برای گوگل است.

 

 

انتهای پیام/آرمان اصفهان/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار