آرمان اصفهان
09:14 - سه شنبه 17 آذر 1394

چرا ناتو محتاط است؟

ازجمله اولین اقداماتی که در این زمینه اتخاذ شده می‌توان به استقرار سامانه دفاع موشکی اس٣٠٠ و اس۴٠٠ در سوریه اشاره کرد که از این پس باب هرگونه تعرض هوایی را به این کشور از هر ناحیه‌ای که باشد، می‌بندد

به گزارش آرمان اصفهان؛ چرا ناتو به درخواست ترکیه برای کمک در قبال سقوط سوخو ٢۴ پاسخ محتاطانه‌ای داد.
چند عامل را می‌توان برشمرد. نخست اینکه رویکرد کلی اعضای ناتو در قبال بحران سوریه بر اولویت مبارزه با داعش قرار دارد که اکنون دامنه خطر آن به قلب اروپا رسیده است و کشورهای غربی به‌خصوص فرانسه که به‌تازگی در معرض موج حملات تروریستی داعش قرار گرفته است احساس نیاز بیشتری به همراهی با رویکرد روسیه در حمله به اهداف داعش پیدا کرده‌اند حال آنکه رویکرد ترکیه به‌خلاف مواضع اعلامی آن کماکان بر حمایت از مخالفان دولت سوریه از جمله داعش مبتنی است.
دوم اینکه از دید کشورهای اروپایی به‌خصوص فرانسه و بلژیک بخشی از مسئولیت حملات تروریستی اخیر در پاریس و اروپا متوجه ترکیه است چرا که داعش از پوشش آوارگان سوری برای نفوذدادن اعضای خود به اروپا استفاده کرده است و این در حالی است که سیل موج آوارگان سوری به‌مقصد اروپا بر اساس یک برنامه و پروژه مدیریت شده از سوی دولت ترکیه صورت گرفت که ظاهراً از حمایت رژیم صهیونیستی نیز برخوردار بوده است.
سوم اینکه هرچند ناتو طبق اساسنامه خود موظف به حمایت از اعضای خود در شرایط جنگی است اما این اصل در زمانی مصداق دارد که یک عضو ناتو مورد حمله و تجاوز گرفته باشد حال آنکه درمورد اخیر این روسیه است که مورد تجاوز و حمله یک عضو ناتو قرار گرفته است و بر همین اساس هم حق دفاع و تلافی را برای خود جایز دانسته است.

از این دید برخورد نسبتاً ملایم ناتو با درخواست ترکیه نشان می‌دهد که آن‌ها نیز روایت ترکیه از ماجرای سرنگونی هواپیمای روسی را نپذیرفته و به آن باور ندارند و در عین حال از واکنش و تلافی روسیه نیز نگران هستند.
روسیه اقدام ترکیه را کاملاً عمدی و برنامه‌ریزی شده می‌داند و متناسب با این ارزیابی هم درصدد پاسخ به اقدام ترکیه است، ازجمله اولین اقداماتی که در این زمینه اتخاذ شده می‌توان به استقرار سامانه دفاع موشکی اس٣٠٠ و اس۴٠٠ در سوریه اشاره کرد که از این پس باب هرگونه تعرض هوایی را به این کشور از هر ناحیه‌ای که باشد، می‌بندد که همین امر اعتراض رژیم صهیونیستی را نیز در پی داشته است.
همچنین این احتمال وجود دارد که روسیه از این پس کنار ادامه و حتی تشدید حملات خود علیه مواضع گروه‌های مسلح و تکفیری‌ها در سوریه، حمایت از مخالفان دولت ترکیه را نیز در دستورکار قرار دهد و در عین حال کمک‌های تسلیحاتی در اختیار پ.ک.ک. قرار دهد.
همچنین با توجه به نقش و جایگاهی که تجارت و اقتصاد در سیاست خارجی ترکیه دارد، روسیه در نخستین گام از یک‌سو از ورود گردشگران این کشور به ترکیه جلوگیری کرده که سالانه به سه میلیون نفر می‌رسند و درآمد ارزی کلانی را به بخش صنعت گردشگری ترکیه وارد می‌کنند و از دیگرسو محدودیت‌هایی را برای واردات مواد غذایی از ترکیه اعمال کرده است و این در حالی است که بعد از تحریم‌های متقابل روسیه و اتحادیه اروپا علیه یکدیگر فرصت‌های اقتصادی و تجاری جدیدی برای آنکارا در این حوزه فراهم شده بود.
بر این اساس احتمال اینکه این محدودیت‌ها به روابط و همکاری‌های دو کشور در بخش انرژی نیز کشیده شود، وجود دارد. بااین‌حال به نظر می‌رسد این اقدامات مانع از تلافی سرنگونی هواپیمای روسی از سوی ترکیه نخواهد شد و از این پس در صورت نزدیکی هواپیماهای ترکیه به حریم هوایی سوریه از سوی این کشور و روسیه مورد هدف قرار خواهند گرفت.
لذا از هر زاویه که به اقدام ترکیه در سرنگونی هواپیمای سوخوی٢۴ روسیه در مرز این کشور با سوریه نگاه شود، هیچ منافعی برای دولت آنکارا تصور نمی‌شود و این اقدام ضمن اینکه روسیه را در موقعیت آفندی بیشتر در سوریه قرار داده بلکه انتظار کمکی که آنکارا از ناتو داشته برآورده نشده و احتمال دارد این کشور در هرگونه رویارویی نظامی احتمالی با روسیه تنها بماند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار