آرمان اصفهان
۱۳:۳۱ - یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶

در هشتمین دوره جشنواره مردمی فیلم

5 اصفهانی در جمع برگزیدگان جشنواره عمار/ فانوس زرین پوستر و فیلم داستانی به اصفهان رسید

امسال هم هشتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار در ایام مصادف با سالروز حماسه نهم دی برگزار شد که اصفهانی‌ها در بخش‌های پوستر، آگهی تبلیغاتی، داستانی نیمه بلند، مستند مدافعان حرم و پویانمایی عناوین برگزیده را کسب کردند.

به گزارش آرمان اصفهان،سال 89 در اولین سالگرد حماسه نهم دی آن زمان که تلویزیون نمی‌توانست درباره فتنه چندان صحبت کند، تعدادی از فعالان فرهنگی تصمیم گرفتند برای رساندن فیلم‌هایی با موضوع فتنه به دست مردم تلاش کنند؛ آن‌ها با فعالان فرهنگی چند استان و شهرستان ارتباط گرفتند و درخواست کردند این فیلم‌ها را با هر امکاناتی که دارند در فضاهایی مثل مسجد، هیأت و… نمایش دهند.

این‌گونه شد که نخستین دوره جشنواره عمار در 30 نقطه از شهرهایی مثل مشهد، جیرفت، تبریز، تهران و… به صورت مردمی برگزار شد و حدود 19 اثر اکران شدند، ندای « این عمار» مقام معظم رهبری در سال 88 هم وجه تسمیه این جشنواره شد.

در ابتدا قصدی بر برگزاری جشنواره دائمی وجود نداشت اما کمی بعد، مدل برگزاری یک جشنواره متفاوت، از این تجربه اقتباس شد و دبیرخانه دائمی جشنواره عمار شکل گرفت و در حوزه‌های مختلفی چون داستان، پوستر، نماهنگ، پژوهش، تیزر و … ورود کرد تا پناهگاهی امن برای دیده شدن آثار جوانانی از جنس عمار با دغدغه‌های انقلابی باشد.

امسال هم هشتمین دوره این جشنواره در سالروز حماسه نهم دی افتتاح شد و عصر جمعه 15 دی‌ماه با معرفی برگزیدگان در بخش‌های مختلف و تقدیر از چند پیشکسوت به کار خود پایان داد.

در مراسم افتتاحیه برگزیدگان بخش‌های پوستر، آگهی تبلیغاتی، تیزر فیلم، نقد مقالات و پژوهش‌های سینمایی، فیلم ما، برنامه تلویزیونی و کلیپ، نماهنگ، فیلم‌نامه و تولیدات رادیوی معرفی شدند که هنرمندان اصفهانی در بخش پوستر و آگهی تبلیغاتی توانستند یک فانوس زرین و یک لوح افتخار را کسب کنند.

* حامد مغروری در مقام گرافیست توانست فانوس زرین بهترین پوستر را برای مستند «رؤیای خلافت» به خود اختصاص دهد، او با مدرک لیسانس ارتباط تصویری مدرس و طراح گرافیک و از اعضای هیأت مؤسس مجمع طراحان انقلاب اسلامی آیه است که تاکنون در جشنواره‌های مختلفی شرکت کرده و حائز رتبه شده است.

* در بخش آگهی تبلیغاتی محمدرضا فرزادمهر توانست لوح افتخار این بخش را برای تیزر «راه رفتنی» ویژه‌برنامه محرم مجموعه فرهنگی شهید بهشتی از آن خود کند، او فیلم‌سازی است که چندی پیش با ساخت اثری کوتاه تحت عنوان «متنفرم» توانسته بود ضمیمه‌ای خلاقانه و تکمله‌ای مناسب برای فیلم سینمایی «یتیم‌خانه ایران» باشد و در مدت کوتاهی در فضای مجازی تکثیر شود.

در مراسم اختتامیه هشتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار برگزیدگان  بخش‌های داستانی و مستند در موضوعات مختلف معرفی شدند که هنرمندان اصفهانی در بخش داستانی نیمه بلند، مستند با موضوع مدافعان حرم و پویانمایی عناوین برتر را کسب کردند.

 * امیرعباس ربیعی در بخش داستانی نیمه بلند با فیلم «بعدازظهر» که داستان چند دختر طلبه را در روزی از آشوب‌های فتنه 88 روایت کرده توانست فانوس زرین این بخش را به خود اختصاص دهد، ربیعی که از مداحان اهل‌بیت هم هست، در دوره‌های قبلی جشنواره هم با اثر «ولد» درباره کشتار مردم غزه توانسته بود فانوس دیگری را دریافت کند.

* سید مجتبی خیام الحسینی با «رؤیای خلافت» توانست در بخش مستند با موضوع مدافعان حرم لوح افتخار این بخش را کسب کند، او در دوره‌های گذشته جشنواره عمار هم با مستند «گردان قاطریزه» توانسته بود فانوس زرین این جشنواره را از آن خود کند.

* موعود شیخ بهایی هم در بخش پویانمایی با اثر «صفر در سفر» به دلیل ایجاد فضای شاد و مفرح برای بیان موضوع اقتصاد مقاومتی لوح افتخار این بخش را به خود اختصاص داد.

جشنواره عمار با حواشی خاص و خالصانه‌اش مثل اهدای چفیه شهید خالقی‌پور به یک فیلم‌ساز جوان یا هدیه ویژه مردم در محاصره فوعه سوریه برای فیلم‌ساز ایرانی، امسال هم به پایان رسید اما گردش فیلم‌های حاضر در این جشنواره تا رسیدن دوره بعدی در روستاها، مساجد، مدارس، هیأت‌ها و مراکز فرهنگی فراوانی دایر خواهد بود تا آنان که از وجود یک سالن سینما در شهرهای خود آزرده‌اند تجربه‌ای متفاوت را با اکران این فیلم‌ها در محله خود کسب کنند و یا حتی خودشان بخشی از چرخه نمایش این جشنواره باشند.

انتهای پیام/فارس

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار