آرمان اصفهان
۱۸:۴۶ - جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶

در دومین گردهمایی فعالان جبهه فرهنگی شهر بهارستان اصفهان مطرح شد:

تببین راههای نفوذ عرفان های نوظهور

حجت الاسلام شمشیری گفت: با دین پژوهی و شناخت صحیح و عمیق دینی، باید به این عرصه ورود کرد و با خرافاتی که به جان دین حنیف افتاده به مقابله پرداخت تا بتوانیم تمدن اسلامی مدنظر رهبر انقلاب اسلامی را محقق کنیم .

به گزارش آرمان اصفهان،حجت الاسلام امین شمشیری رئیس انجمن نجات از حلقه پیش از ظهر امروز  در جمع فعالان فرهنگی جبهه انقلاب جنوب اصفهان که درسالن اجتماعات شهرداری بهارستان برگزار شد با اشاره به اهمیت تمدن اسلامی اظهار کرد:  یکی از مسائلی که متاسفانه گریبان گیر مردم جامعه اسلامی ما شده این است که جایگاه و نقش خود را در تمدن اسلامی نمی شناسیم .

وی گفت: با منظومه فکری این تمدن نامانوس هستیم و این موضوع یکی از عواملی است که مردم بر اثر ناآگاهی به سمت عرفان های نوظهور می روند.

رئیس انجمن نجات از حلقه با اشاره به بیانات رهبر انقلاب اسلامی در خصوص تمدن اسلامی عنوان کرد: ایشان می فرمایند ما یک انقلاب اسلامی داریم، یک نظام اسلامی، یک دولت اسلامی، یک کشور اسلامی و یک تمدن اسلامی داریم که متاسفانه در سومین مرحله که دولت اسلامی است در حال درجا زدن در این مرحله ایم و در حال حرکت به سمت اسلامی شدن هستیم.

شمشیری ادامه داد: تبیین نبودن جایگاه تمدن اسلامی برای مردم زمینه ساز بروز فتنه وآشوب هر چند سال یکبار است و در روایت داریم منافقین را فتنه نابودشان می کند و مومنان نگران نباشند اما مسئولانی که در غفلت هستند با لگد دشمن از خواب بیدار می شوند و تنها راه نجات احیا و نشر علوم اسلامی در کشور و جهان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به یکی از جریان‌های انحرافی عرفانی که در سال‌های اخیر فعالیت‌های خود را گسترش داد به جریان «عرفان حلقه» موسوم است افزود:  پایه‌گذار عرفان حلقه فردی به نام محمدعلی طاهری است که هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد. او حدود ۲۰ سال قبل مدعی می‌شود که به پدیده‌ای به‌نام «شعور کیهانی» وصل شده و به آگاهی نامحدودی رسیده است و هرکس که مایل باشد به معرفت برسد، او می‌تواند آن فرد را به شعور کیهانی وصل کند.

وی در تبیین خصوصیات مؤسس این عرفان کاذب خاطرنشان کرد: این شخص که حتی موفق به کسب مدرک تحصیلی دیپلم نشده، فردی مشوش و افسرده است که  عمده فعالیت این جریان در مباحث درمان بیماری های صعب العلاج است طبق نظر این گروه فرد بیمار می تواند در کسری از ثانیه با اتصال از حلقه جزء(انسان) به حلقه کل(خداوند) عارف و درمانگر شود و بیماری خود را درمان کند.

رئیس انجمن نجات از حلقه با اشاره به ماهیت عرفان حلقه را عوام با عنوان انرژی درمانی می شناسند تصریح کرد: افراد این حلقه با هزینه اندک یا عمدتا رایگان به درمان افراد می‌پردازند که در اکثر موارد شخص بیمار درمان نمی شود بلکه در اثر تلقین احساس می کند بیماریش بهبود یافته است .

حجت الاسلام شمشیری در تبیین عقاید القا شده توسط این جریان تاکید کرد: آیسان علی‌بابایی ۱۴ ساله با هدف دستیابی به جهان‌های موازی تبیین شده توسط محمدعلی طاهری خودکشی کرده چراکه طبق این تفکر با خودکشی از خدای بالقوه به خدای بالفعل رسیده و با خودکشی در جهنم از جهان دوقطبی بعدی عبور کرده و به خدا خواهند رسید.

وی در ادامه از دختری به نام مهسا در اصفهان دختر ۲۸ ساله دانشجوی روانشناسی است نام برد و گفت: که به خاطر مرگ پدرش دچار سردردهای خفیف شده و در اثر اتصال به شبکه کیهانی (روزانه ۱۶ اتصال داشته است) اکنون فلج شده است.

رئیس انجمن نجات از حلقه در بیان یکی دیگر از رویکردهای عرفان حلفه عنوان کرد: بخشی از درمان ها توسط ارتباط با جن صورت می گیرد چراکه اجنه هم خاصیت بیمارکننده دارند و هم در مواردی می توانند درمان کنند لکن این امر به بخشی از بیماری ها اختصاص دارد و در همه موارد صدق نمی کند کما اینکه در بسیاری از موارد این افراد عاجز از درمان هستند.

شمشیری در ادامه  با اشاره به دیدگاه  فرقه ی حلقه در مورد فرشتگان الهی گفت:آنان بجز اینکه ابلیس را ملک می دانند، قائل به این هستند که فرشته ای وجود ندارد و در قدیم الایام چون کشش ذهنی بشر اندک بوده است خداوند به زبان تمثیلی با بشر سخن گفته است.مطابق با اعتقادات فرقه ی حلقه، قوانین و اعداد همان فرشتگان هستند.

وی با بیان اینکه در فرقه ی حلقه با ذکر و یاد الهی مخالفت می شود اشاره کرد و افزود: این کار به دلیل این است که  بتوانند جن را به زندگی فرد ورود دهند.

حجت الاسلام شمشیری با اشاره به عدم منزلت ائمه علیهم السلام در عرفان حلقه  ابراز کرد: عرفان حلقه جایگاه و منزلت ائمه و معصومین علیهم السلام را کنار گذاشته و در رسیدن به کمال به آن نمی‌پردازد و عملاً با توجّه به شبهاتی که در مورد ارتباط مستقیم با خدا و ضرورت این ارتباطِ مستقیم و بی نیازی از وساطت و نقش آفرینی دیگران مطرح می‌کنند، می‌بینیم که آنقدر قضیه‌ی واسطه داشتن و توسل جستن در حرکت به‌ سوی خدا فطری و ضروری است که آن‌ها هم نتوانسته‌اند واقعاً کنار بگذارند.

وی در ادامه اظهار کرد: مثلاً  محمد علی طاهری خودش را و مسترهایش را و چیز موهومی به نام شبکه‌ی شعور کیهانی را دارد مطرح می‌کند به این عنوان که با واسطه و  توسل جستن به آن‌ها می توان به کمال رسید. اتفاقاً به نظرم می‌آید خیلی این نتیجه جالبی می‌تواند باشد که در عرفان حلقه با اینکه دارند این را کنار می‌گذارند نقش توسل را تضعیف می‌کنند و اهل بیت را از این جایگاه خارج می‌کنند ولی باز هم می‌بینیم خودشان به نوعی دوباره سراغ  توسل می روند.

وی در پایان به جمع فعالان فرهنگی شهر بهارستان توصیه کرد: با دین پژوهی و شناخت صحیح و عمیق دینی، باید به این عرصه ورود کرد و با خرافاتی که به جان دین حنیف افتاده به مقابله پرداخت تا بتوانیم تمدن اسلامی مدنظر رهبر انقلاب اسلامی را محقق کنیم .

انتهای پیام/آرمان اصفهان/

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار