آرمان اصفهان
23:13 - دوشنبه 16 آذر 1394

اردوهاي مختلط؛ غفلت از وضعيت فرهنگي دانشگاه ها

متاسفانه از نظر فرهنگي در دانشگاه ها خوب کار نشده که اين به مديران دانشگاهي و متوليان فرهنگي کشور برمي گردد که در اين زمينه کوتاهي مي کنند

به گزارش آرمان اصفهان؛ رهبر معظم انقلاب چندي پيش در ديدار رؤساي دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌هاي علم و فناوري به موضوع مسائل فرهنگي در دانشگاهها اشاره کردند و با انتقاد از برخي اقدامات انجام گرفته،فرمودند: برخي کار فرهنگي را با کنسرت و اردوهاي مختلط اشتباه گرفته اند و براي توجيه کار غلط خود مي گويند، دانشجويان بايد شاد باشند! رهبر انقلاب اسلامي افزودند:شاد بودن براي هر محيطي خوب است، اما به چه قيمتي؟ به قيمت برگزاري مراسم و اردوهاي مختلط؟ مگر غربي ها از اختلاط چه بهره اي جز جنايات کنوني جنسي برده اند که ما به‌دنبال پيروي از همان شيوه ها هستيم.حضرت آيت الله خامنه اي
با تأکيد بر اينکه کار فرهنگي ماهيت ديگري دارد، گفتند: مسئولين فرهنگي دانشگاهها بفهمند چه مي کنند؟ کار فرهنگي صحيح اين است که انسان مؤمن، متخلق، انقلابي، معتقد به آرمانها، دوستدار کشور و نظام اسلامي و داراي بصيرت و عمق ديني و سياسي تربيت شود.در پي اين هشدار و تذكر مقام معظم رهبري آقاي روحاني رئيس جمهور در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي به اين موضوع اشاره كرد.

مخبر دزفولي دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، در پاسخ به سئوالي پيرامون تذکر رهبر انقلاب درخصوص اردوهاي دانشجويي مختلط و اينکه آيا شورا در اين زمينه اقداماتي را انجام داده است، گفت: در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي رئيس جمهور ماموريت دادند که گزارش مستندي در اين زمينه از مواردي که اتفاق افتاده است آماده شود و تذکر و رهبر انقلاب پيگيري شود تا حتما جلوي اين موارد گرفته شود. رشد و توسعه فرهنگي هر جامعه ، مديون مديريت مدبرانه و مقتدرانه‌اي است که بتواند با اعمال مديريت فرهنگي، جامعه را از مرحله‌اي محدود و نامناسب- که فضاي تنفس را تنگ کرده- عبور دهد و اشخاص آن جامعه را به بالندگي و توسعه برساند.

اگر چنين مديريتي در جامعه وجود نداشته باشد يا مردم با مديران ضعيف، کم‌هوش، ناآگاه و بي‌تدبير روبه‌رو باشند طبعا نبايد انتظار شکوفايي فرهنگ و مقولات فرهنگي را داشت.
حامد اسماعيلي، مسئول سياسي بسيج دانشگاه اميرکبير،در مورد فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر مسائل و مشکلات فرهنگي در دانشگاه‌ها و انتقاد از برخي اقدامات انجام‌گرفته،مي گويد:”از آغاز سال تحصيلي جديد، مشکلات زيادي در دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه اميرکبير وجود دارد که متاسفانه مسئولين اقداماتي در راستاي حل اين مشکلات انجام نمي‌دهند.در حال حاضر فضاي فرهنگي دانشگاه‌ها مسموم بوده و مشکلات زيادي در مورد بحث حجاب، اجراي کنسرت و برگزاري اردوهاي مختلط وجود دارد که کسي مسئوليت رسيدگي به آن را بر عهده نمي‌‌گيرد. به طور مثال در گذشته حراست دانشگاه با دانشجويان بي حجاب در دانشگاه اميرکبير برخورد مي‌کرد، اما اکنون با تصويب خود مسئولين، برخوردي با دانشجويان بي حجاب در دانشگاه‌ها صورت نمي‌گيرد که اين موضوع به مشکل اساسي در دانشگاه‌ها تبديل شده و فضاي علمي و فرهنگي دانشگاه را مسموم کرده است.

از سويي همواره شاهد برگزاري اردوها و کنسرت‌هاي مختلط با مجوز دانشگاه و همينطور اردوهاي پنهاني از سوي دانشجويان هستيم که اين نيز موجب ناراحتي دانشجويان مؤمن و انقلابي دانشگاه اميرکبير شده است”.با توجه به اينکه فرهنگ زيربناي هر کار بوده و شيوه زندگي مردم بدان وابسته است، مديران فرهنگي سازماني و جامعه بايستي قابليت ايجاد فضاي فرهنگي را داشته باشند. در فضاسازي فرهنگي مي‌توان بسياري از آموزه‌هاي فرهنگي را نهادينه کرد و به کار بست. يکي از عواملي که به ايجاد و ترويج فرهنگ کمک مي‌کند، وجود فضاي فرهنگي است. زماني که مردم در فضاي فرهنگي قرار گرفتند آن فضا اثرهاي تشويقي داشته، يادگيري فرهنگي به‌صورت عادت درآمده و جزء ساختار کلي و شخصيت آنان مي‌شود.اميرحسن غفاريان، رئيس بسيج دانشگاه علم و صعنت در مورد برگزاري اردو و کنسرت‌هاي مختلط در دانشگاه‌هامي گويد:”ما همواره شاهد هستيم که کنسرت‌هاي
چند نفره مختلط با مجوز خود دانشگاه‌ها برگزار مي‌شود که مشکلات فرهنگي زيادي را به وجود آورده است.”واعظي، مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي در ارتباط با اردو‌هاي مختلط معتقد است:”تا قبل از ابلاغ مستقيم رهبري در دانشگاه ما چنين اردو‌هايي به بهانه افسردگي دانشجويان، برگزار مي‌شد با اينكه ايشان بار‌ها توصيه وار در اين رابطه تذكر داده بودند اما هيچ كدام از مسئولين توجه جدي نداشتند. حال بايد شاهد باشيم در آينده چه خواهد شد، آيا مثل ساير خط قرمز‌هايي است كه به راحتي از آنها گذر شد؟ يا خير.

في الحال غير از توقف اين برنامه‌ها، اقدام خاصي از طرف مسئولان دانشگاه يا وزارتخانه شاهد نبوديم اما اخيرا از راهكار‌هاي قانوني كه امكان تخلف را به حداقل برساند، صحبت مي‌شود. چرا كه قبلاً راه‌هاي توجيهي براي اين اردو‌ها وجود داشت مثلا اردو‌هاي پژوهشي يعني اگر با درخواست و حضور اساتيد هيئت علمي مي بود، منعي نداشت.

سال گذشته به كرات شاهد اين شكل اردوهاي به ظاهر علمي در دانشگاه بوديم مثل اردوي علمي باغگردي براي رشته مكانيك”.در بحث مقوله فرهنگي، دانشگاه به عنوان يک محيط اجتماعي جايگاه ويژه اي دارد.انتظار از دانشجو اين است که به عنوان يک فعال فرهنگي در جامعه و دانشگاه مطرح شود.متاسفانه ما شاهد هستيم که دانشگاه هاي ما در اين زمينه روز به روز دچار ضعف بيشتر مي شوند.مقام معظم رهبري مکررا بر توجه به بحث فرهنگي تاکيد مي کنند و در پيام هاي مختلف فرهنگ را به عنوان زيربنا مطرح مي کنند که از اقتصاد هم مهم تر است ولي مسئولان توجهي ندارند.

متاسفانه از نظر فرهنگي در دانشگاه ها خوب کار نشده که اين به مديران دانشگاهي و متوليان فرهنگي کشور برمي گردد که در اين زمينه کوتاهي مي کنند.فياضي سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي در اين باره مي گويد:”متاسفانه در سال گذشته و همچنين در سال جاري از سوي برخي دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي، تخلفات مالي و فرهنگي را شاهد بوديم که به همين منظور کميسيون آموزش اين مسئله را از وزارت علوم پيگيري کرد.برخي از اين دانشگاه‌ها در سال گذشته در چند نوبت و همچنين يک مرتبه هم در سال تحصيلي جديد اقدام به برگزاري اردوهاي مختلط دانشجويي در يکي از کشورهاي اروپايي کردند که اين مسئله تخلف بوده است.فياضي همچنين با اشاره به پيگيري‌هاي کميسيون آموزش از وزير علوم در زمينه اين تخلف مي گويد:”کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با ارائه مستندات خواستار برخورد با متخلفان خواهد شد و قرار است وزارت علوم گزارش پيگيري اين مسئله را به کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي ارائه کند”.بي توجهي به مسائل فرهنگي در دانشگاه ها و نبود برنامه اي جامع براي حل مشکلات و موضوعات فرهنگي، موجبات ناهمگوني هاي عرفي را به وجود آورده است.روابط ناشايست بين دختران و پسران و نيز وجود پوشش نامناسب و زننده در بين برخي دانشجويان از جمله مواردي است که در دانشگاه ها ديده مي شود.پوشش و حجاب دانشگاهي يکي از مقوله‌ هاي فرهنگي دانشگاه‌ هاست که رعايت آن برازنده دانشگاه‌ هاي ايران اسلامي است.

اين در حالي‌است که پوشش گروه اندکي از دانشجويان به حدي نامتعارف است که دانشگاه را به سالن مد تبديل کرده است.فردي که امروز در دانشگاه چه از لحاظ علمي و چه از لحاظ فرهنگي تعليم مي بيند، در آينده معلم نسل هاي پيش رو خواهد بود.شايد لازم است مسئولين امر، بهبود وضعيت فرهنگي و به خصوص حجاب در جامعه را از دانشگاه ها آغاز کنند.يكي ديگر از مشكلات فرهنگي دانشگاه ها به بودجه اين بخش برمي گردد كه در حد ناچيزي است.دکتر حسام الدين علامه مدير کل فرهنگي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در اين باره مي گويد:”بودجه فرهنگي وزارت بهداشت فوق‌العاده پايين است، اين امر نيازمند يک نگاه داخل وزارتخانه اي و يک نگاه کشوري است.

داخل وزارتخانه بايد با حوزه آموزش و مخصوصا حوزه فرهنگ آشتي صورت بگيرد، در حوزه کشوري هم مجموعه هاي ارزشي که به درستي نگران و دلواپس وضعيت فرهنگي هستند بايد بدانند از نظر منابع انساني، منابع فيزيکي و مالي در وضعيت قرمزي قرار داريم و اگر مي‌خواهند پيشرفتي حاصل شود بايد بدانند اين حوزه احتياج به توجه دارد”.بخش فرهنگي از بخش‌هايي است که مغفول مانده و به عنوان فوق برنامه دردانشگاه‌ها به آن توجه شده است که اين مسئله آسيب‌هايي را متوجه کشور کرده به طوري که دشمنان در بخش جنبش دانشجويي نفوذ کرده و برخي از اعضا را به خارج از کشور به عنوان تريبون ضد نظام انتقال دادند.

البته وزارت علوم مدعي شده كه اين بودجه را افزايش داده است.سيد ضياء هاشمي معاون فرهنگي وزارت علوم مي گويد:”خوشبختانه در بودجه سال 94 دانشگاه ها با اقدامات وزارت علوم و مساعدت هاي مجلس رشد قابل قبولي در بودجه فرهنگي دانشگاه ها شاهد هستيم.

در سال جاري با توجه به تعيين سرانه دانشجويي در حوزه هاي مختلف خرسند هستيم که وضعيت بودجه فرهنگي دانشگاه ها نيز از رشد خوبي برخوردار شود، البته با توجه به اينکه در دانشگاه هاي مختلف الگوهاي خاص خود را براي صرف بودجه دارند نمي توان درصدي را براي رشد بودجه فرهنگي اعلام کرد”.”اسلامي شدن دانشگاه‌ها” همواره يکي از دغدغه‌هاي مسئولان نظام اسلامي به خصوص مقام معظم رهبري بوده است؛ به گونه‌اي که رهبر انقلاب در ديدار با مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و وزارت علوم در سال 75 فرمودند که “دانشگاه امروز ما اسلامي نيست” و فرمودند “اسلامي كردن دانشگاه‌ها به مفهوم يك تحول بنيادين است كه در تاريخ اين كشور، ماندگار خواهد شد”.همچنين علاوه بر رهبر انقلاب، مراجع تقليد نيز بر موضوع لزوم تسريع در اسلامي شدن دانشگاه‌ها تأکيد داشته و دارند و اين امر به خواسته‌ مهم آنها از مسئولان دانشگاهي کشور تبديل شده است.

نجمه الحسيني

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار