آرمان اصفهان
15:50 - شنبه 14 آذر 1394

بودجه 95 به نیمه آذر نمی‌رسد:

آژیر قرمز اقتصاد

شرایط اقتصادی ایران نمی‌تواند به یک باره تغییر شدید کند و با توجه به ابهامات موجود در جامعه باید محتاط‌تر از گذشته گام برداشت و برنامه‌ریزی کرد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ شواهد و قراین و اخبار منتشر شده در خصوص ارایه بودجه ۹۵ این نکته را یادآور می‌شود که امسال برخلاف دو سال گذشته بودجه نیمه آذر ماه به مجلس نخواهد رسید و متولیان براین اعتقادند که می‌توانند این نقشه راه را در دی ماه هم به مجلس برسانند و آب از آب تکان نخورد.
این اتفاق شاید در ظاهر اتفاق عجیبی نباشد چرا که در دولت‌های قبل هم شاهد بودیم که نه یک ماه که چندین ماه بودجه دیرتر از زمان مقرر به مجلس می‌رسید و نمایندگان هم به تصویب یک دوازدهم و یا سه دوازدهم بودجه به واسطه محدود بودن زمان رضایت می‌دادند و دست آخرهم کسری بودجه و عدم تخصیص بودجه‌های عمرانی به شکل کامل یک رویداد همیشگی بود.
برخی منابع در رسانه‌های خبری مدعی شده‌اند که لایحه بودجه که مقرر بود هفته گذشته در هیات دولت چارچوب کلی آن به تصویب برسد، با وجود بررسی‌های انجام شده به تصویب نرسیده و شاید در هفته پیش رو این مهم انجام شود.
اگر چنین اخباری صحت داشته باشد با احتساب فرآیندی که این لایحه تا رسیدن به بهارستان طی خواهد کرد در صورت نهایی شدن کلیات بودجه در هیات دولت، لایحه به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی رفته و اعداد و ارقام آن با توجه به سقف‌های تعیین شده و متغیرهای کلان آن نهایی می‌شود و به طور قطع این اتفاقات تا نیمه آذر که یک روز به آن مانده عملیاتی نخواهد شد.
کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی فارغ از این مساله که این اولین بار است که دولت از زمان ارایه بودجه عقب مانده است و لوایح بودجه در سال‌های گذشته به ویژه در دهه ۸۰ به بعد معمولا رنگ پاییز به خود ندیده بود و حتی تاخیر۸۰ روزه را هم در دولت گذشته تجربه کرده است می‌گویند: ارایه لایحه بودجه به مثابه بسیاری از رویدادهای دیگر همواره مورد انتقاد دولتمردان بوده است اما امروز شاهد هستیم که نه تنها در ارایه لایحه بودجه که در موارد متعددی دولت یازدهم جا پای دولت دهم گذشته و برخی مشکلات که خود منتقد آن بوده را مجدد به همان شیوه اجرا می‌کند.

بودجه‌ای که تاخیر دارد
این کارشناسان با تحلیل تدوین بودجه ۹۵ و همسو بودن آن با برنامه‌های مختلفی از جمله برنامه ششم توسعه و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی این نکته را گوش زد می‌کنند که طبق اطلاعات منتشر شده سقف هزینه‌های جاری دولت
۲۲ درصد افزایش داشته و از ۱۲۶ هزار میلیارد تومان در سال ۹۴، به ۱۵۵ هزار میلیارد تومان رسیده است و این در کنار کسری بودجه ای که دولت تاکنون داشته به مثابه آن است که مشکلات از آنچه که هست در اقتصاد فراتر خواهد بود چراکه رشد بودجه جاری ثمری جز کاهش بودجه‌های عمرانی نخواهد داشت.
این کارشناسان با مبنا قرار دادن این مساله که مهمترین اولویت‌های دولت در سیاست‌گذاری اقتصادی “رشد اقتصادی شتابان و پایدار و اشتغال زا، بهبود مستمر فضای کسب و کار و تقویت ساختار رقابتی” است می‌گویند: اما شواهد امر و سیاست‌های اعمال شده از سوی متولیان این باور را به وجود می‌آورد که این اقتصاد به این زودی‌ها رشد را شاهد نخواهد بود و در کنار آن امیدي هم به نرخ رشد اشتغال و بهبود فضای کسب و کار نباید داشته باشیم.
این تحلیلگران اقتصادی براین اعتقادند که دولتمردان در کنار تدوین بودجه ۹۵ باید این نکته را در نظر داشته باشند که شرایط اقتصادی ایران نمی‌تواند به یک باره تغییر شدید کند و با توجه به ابهامات موجود در جامعه باید محتاط‌تر از گذشته گام برداشت و برنامه‌ریزی کرد.

قلب تپنده اقتصاد
این کارشناسان اقتصادی با نگاهی به روند جهش قیمت دلار در هفته‌های اخیر و همچنین تجربه نوسان روبه بالاي نرخ دلار در دولت گذشته می‌گویند: این اتفاق می‌تواند برای بار دوم هم عملی شود و مردم با رفتار هیجانی خود افسار بازار را از دست دولت بربایند بنابراین متولیان و برنامه نویسان باید همانگونه که مدعی هستند برای دوران پاتحریم برنامه دارند برای ارایه به‌موقع و مناسب بودجه نیز کاری بکنند چرا كه بدون نقشه راه نمی‌توان از به سرانجام رسیدن اقتصاد کشور انتظاری داشت.
تحلیلگران اقتصادی با این باورند که علائم هشدار درد اقتصاد کشور ماه‌هاست که نمایان شده و اینکه تولید ن می‌تواند سرپا بایستد از همین اعلام نشات می‌گیرد می‌گویند: در طول یکسال اخیر مردم بسیاری به‌واسطه سرمایه‌گذاری در بورس ضرر کردند و به نوعی اعتماد از این بازار رفته اما متولیان اقدامی ‌برای حل این موضوع نکردند و این در شرایطی است که هر اقتصاد خوانده‌ای می‌داند بورس قلب تپنده اقتصاد است.
بهکیش استاد دانشگاه و اقتصاددان از جمله این افراد است که معتقد است وقتی قلب اقتصاد نمی‌زند، حتما باید به این جمع‌بندی برسیم که واحدهای تولیدی گردش کار مناسبی ندارند نگران و منتظرند و دقیقا هم‌اکنون همین وضعیت را اقتصاد کشور دارد.
به گفته وی تا زمانی که جسارت تصحیح ساختارها چون وضعیت بانک‌ها و بازار رقابتی برای کالا و خدمات از جمله در مورد نرخ بهره و ارز و قیمت انرژی پیدا نشود به نظر نمی‌رسد که آینده روشنی را در پیش رو داشته باشیم و ابهام و سردرگ می‌هم چنان ادامه می‌یابد.
آنچه مسلم است متولیان باید هر چه سریعتر نقشه راه را به سرانجام برسانند و این نه تنها بودجه ۹۵ را در بر می‌گیرد که برنامه ششم و سایر برنامه‌های توسعه‌ای را نیز هدف گرفته است چرا که اگر چنین نشود و نقشه‌ای برای حرکت نباشد با رفع تحریم‌ها تنها اتفاقی که رخ می‌دهد آن خواهد بود که اقتصاد ایران به ۱۰ سال پیش برمی‌گردد و باز همان مشکلات و مسایلی پید می‌آید که تاکنون با آن دست و پنجه نرم کرده‌ایم و راه به جایی نبرده‌ایم.

سیاست روز

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار