آرمان اصفهان
16:38 - پنجشنبه 05 مرداد 1396

واردات، پدر صنایع را درآورده است

صنعت در انتظار وزیر ضد واردات

کمتر از دو هفته به معرفی کابینه دولت دوازدهم باقی مانده است و کم کم شاهد افزایش گمانه زنی های مختلف برای جایگزینی برخی وزرا در وزارتخانه ها از جمله وزارت صنعت.

به گزارش آرمان اصفهان به نقل از اقتصادنیوز،عماد عزتی:اما براستی ویژگی های وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم چیست و در شرایط فعلی، چه مشخصه هایی می تواند فردی را به عنوان گزینه ای مناسب برای مدیریت این وزارتخانه مهم مشخص کند؟

با توجه به ضربه جدی واردات به تولید داخلی در سال های اخیر کارشناسان معتقدند رویکرد وزیر جدید صنعت باید مهار واردات بی رویه باشد.

واردات، پدر صنایع را درآورده است

نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در تبیین و تشریح ویژگی های وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کارهای اساسی باید در بخش وزارت صنعت صورت پذیرد، یکی از محوری ترین مسائلی که باید در این زمینه رعایت شود توجه به تولید داخلی است.

وی در خصوص توجه به تولید داخلی کشور اظهار کرد: امروز بسیاری از کارخانه ها و بنگاه های کوچک و بزرگ تعطیل شده اند یا این که در حال تعطیلی هستند بنابراین یکی از اولویت های اصلی وزیر صنعت دولت دوازدهم باید توجه به تولید داخلی و حمایت از آن باشد و این امر هم از طریق جلوگیری از واردات کالاهای غیرضروری امکان پذیر است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به افزایش واردات در سال اخیر بیان کرد: دولت در دو سال اخیر تولید داخلی را با افزایش واردات فلج کرد؛ مشاهده کردیم که در چندساله اخیر دولت قراردادهایی را در زمینه صنایع پوشاک با کشورهای همسایه امضا کرد و صنعت پوشاک کشور را با خاک یکسان کرد.

قاضی پور ادامه داد: در سایر صنایع نیز امروز می بینیم که تولیدات داخلی این صنایع با کاهش چشمگیری مواجه شده است؛ افزایش 30 درصدی واردات و کاهش چشمگیر صادرات موجب شده است تا بسیاری از کارگران از کار بی کار شوند و صنعت کشور فلج شود، بنابراین ضروری است تا دولت نسبت به موضوع واردات و قاچاق سازمان یافته توجه ویژه ای داشته باشد.

مشورت با بخش خصوصی

بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی درباره مشخصه های وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت آینده به خبرنگار جام جم گفت: وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت دارای شرایط ویژه ای میان دیگر وزارتخانه هاست. به این دلیل که لازم است ارتباطات گسترده ای با سایر بخش ها داشته باشد تا در جهت دستیابی به اهداف تعیین شده مسیر سهل تری را تجربه کند.

شکوری افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت برای ایجاد چنین شرایطی باید دارای روابط گسترده و قوی با دیگر نهادها و وزارتخانه ها باشد به این دلیل که این وزارتخانه صرفا به سیاستگذاری و تصمیم گیری های خود متکی نیست و واکنش ها یا همراهی دیگر نهادها در آینده اهداف تعیین شده برای وزارت صنعت، معدن و تجارت تاثیرگذار است.

به گفته وی، اصولا فردی که به عنوان وزیر مشغول به فعالیت می شود باید فردی استراتژیست و برنامه ریز باشد. به صورتی که لازم است با تفویض اختیارات به معاونان، بخش اجرایی را به آنها سپرده و خود صرفا به دنبال برنامه ریزی متناسب با نیازهای همان بخش باشد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی تاکید کرد: امروز بیشتر وزرا آنچنان در بخش های اجرایی گرفتار شده اند که هیچ زمانی برای مشورت با فعالان بخش ها و تشکل های خصوصی ندارند، بنابراین در بسیاری از موارد سیاستگذاری ها و تصمیم گیری ها دقیقا خلاف نیاز بخش خصوصی برای رشد و شکوفایی بوده است.

نظارت به جای دخالت

در همین حال ابوالحسن خلیلی، دبیر خانه صنعت و معدن استان تهران با اشاره به شرایط عمومی همه وزرا درباره وزارت صنعت، معدن و تجارت به جام جم گفت: برخی موارد و مشخصه های عمومی مثل تجارب عملی، کار گروهی و مشارکت پذیری برای وزرا در بخش های مختلف وجود دارد که قاعدتا وزیر صنعت نیز باید دارای این موارد باشد؛ اما براساس اهمیت این وزارتخانه در شرایط اقتصادی حال حاضر کشورمان شاخصه های دیگری نیز برای ایشان باید درنظر داشته باشیم.

خلیلی در ادامه افزود: اما درباره وزیر صنعت، معدن و تجارت با توجه به این که بخش عمده ای از اقتصاد کشورمان در این وزارتخانه متمرکز شده، لازم است وزیر دولت آینده این وزارتخانه را به سمت نظارت هدایت کند نه این که همچون دوره گذشته بیشتر به دنبال دخالت در صنایع مختلف باشد، چون تجارب گذشته بیانگر نامناسب بودن نتیجه است.

توسعه اشتغالزایی

محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران هم درباره ویژگی های وزیر صنعت دولت دوازدهم تصریح کرد: دولت جدید نیازمند افرادی است که درک عمیقی از توسعه اقتصادی توسط بخش خصوصی داشته باشند و تمام تلاش خود را به کار گیرند تا با سخاوت و نه تنگ نظری باعث توسعه این بخش شده و رفته رفته مدیریت و مالکیت پروژه های بزرگ اقتصادی را به بخش خصوصی واگذارند.

بهرامن افزود: وزیر پیشنهادی باید معدن و انرژی را به عنوان موتور پیشران استراتژی توسعه صنعتی و تجارت بین المللی کشور مورد توجه جدی قرار دهد و به تأثیرگذاری عمیق و نافذ آن در توسعه اقتصادی کشور، ایمان داشته باشد.

وی گفت: متکی بودن به بهره برداری صرف از معدن به عنوان رویکردی سنتی، هرگز نمی تواند، راهکاری در مسیر توسعه کشور به حساب آید و به عبارت روشن تر، معدن، ظرفیتی عظیم برای جلب و جذب خوشه های سرمایه گذاری بزرگ و متنوع صنعتی و صنعت گستری است و در کشورمان که دستیابی به رشد اقتصادی پایدار 8 درصدی مورد توجه است، این یک انتخاب نیست، بلکه ضرورتی جدی و اجتناب ناپذیر در مسیر سند چشم انداز است.

بهرامن گفت: چنانچه به ظرفیت های نهفته در بخش معدن کشور اهمیت داده شود و وزیر پیشنهادی هم به عنوان یک باور در مسیر توسعه به آن متکی باشد، آنگاه، درخواهیم یافت که رفع موانع پیش روی بخش معدن مساله اصلی است.

وی افزود: این روزها، پیرامون وزیر آینده صنعت و معدن و گمانه زنی درباره گزینه های پیشنهادی مورد بحث است، و پرسش اصلی در این میان، نگاه راهبردی و برنامه ای است که برای تحول این وزارتخانه بنیادین اقتصادی کشور ارائه می شود و در این رابطه قانون برنامه ششم توسعه تکلیف را روشن ساخته است.

آسیب شناسی صنایع

مهدی پورقاضی رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران هم درباره ویژگی های وزیر صنعت دولت دوازدهم گفت: فردی که برای این سمت انتخاب می شود باید مدیر باشد به این معنا که بتواند مدیریت توسعه را تضمین کند و مدیریت استراتژیک داشته باشد.

پورقاضی ادامه داد: وزیر دولت آینده باید بتواند صنایع را آسیب شناسی کند و سیاست های وزارتخانه را متناسب با برنامه و اهداف تعیین شده تنظیم کند و همچنین خود را با معیارهای بین المللی تطبیق دهد.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران، خاطرنشان کرد: استراتژی توسعه اقتصادی و صنعتی نیاز به همراهی تمام دستگاه های حاکمیتی و دولتی دارد که وزیر صنعت دولت دوازدهم باید بتواند نظر این دستگاه ها را برای اجرایی شدن آن جلب کند.

نعمت زاده: در دولت بعد نخواهم بود

محمدرضا نعمت زاده با بیان این که در دولت دوازدهم به طور قطع وزیر نخواهد بود، گفت: درخواست داده ام به انجام کارهای سبک تری بپردازم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: سیاست دولت جوانگرایی است و بهتر است در کابینه دولت دوازدهم جوان ترها بیایند.

محمدرضا نعمت زاده در حاشیه جلسه هیات دولت  افزود: سیاست کلی می گوید جوان ترها به میدان بیایند ما هم آموزه های خود را در طبق اخلاص به جوان ترها منتقل می کنیم، هرچه هنوز چیزی قطعی نیست و آقای رئیس جمهور باید تصمیم بگیرد، اما درخواست من این است که در دولت بعدی به عنوان وزیر حضور نداشته باشم، اما خدمتگزاری وظیفه ماست.

عماد عزتی – اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار