آرمان اصفهان
10:06 - پنجشنبه 05 مرداد 1396

ادامه رکود در بازار

رکود در بازار عمیق‌تر شد/ چک برگشتی ۲۶۸ درصد افزایش یافت

بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود از افزایش ۲۶۸ درصدی تعداد چک‌های برگشتی در دولت یازدهم خبر داد. براین اساس در خردادماه امسال بیش از ۱.۵ میلیون برگه چک به ارزش ۱۳۸ هزار میلیارد ریال برگشت خورده است.

به گزارش آرمان اصفهان به نقل از جام جم آنلاین،بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود از افزایش 268 درصدی تعداد چک‌های برگشتی در دولت یازدهم خبر داد. براین اساس در خرداد امسال بیش از 5/1 میلیون برگه چک به ارزش 138 هزار میلیارد ریال برگشت خورده است.

به گزارش فارس، بر اساس گزارش بانک مرکزی، در خرداد امسال بیش از 5/1 میلیون برگه چک به ارزش 138 هزار میلیارد ریال برگشت خورده است. میزان چک‌های برگشتی نسبت به خرداد 1392 یعنی قبل از دولت یازدهم، افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

در خرداد 1392 بالغ بر 420 هزار برگه چک به ارزش 38 هزار میلیارد ریال برگشت خورده بود. بر این اساس، تعداد چک‌های برگشتی در خرداد 1396 نسبت به خرداد 1392 بیش از 268 درصد افزایش پیدا کرده و ارزش چک‌های برگشتی هم نسبت به پایان دوره دولت دهم (خرداد 1392) 255 درصد بیشتر شده است.

در خرداد 1392 ارزش چک‌های برگشتی 2/4 درصد کل چک‌های مبادله‌شده بود، اما این رقم در خرداد امسال به 1/23 درصد افزایش یافته است که افزایش 450 درصدی نشان می‌دهد.

افزایش آمار چک‌های برگشتی، نشانه رکود شدید در بازار و اقتصاد کشور است. جالب آن که دولت یازدهم مدعی است اقتصاد کشور را با رشد منفی 7 درصد تحویل گرفته و اکنون رشد اقتصادی آن را به بالای 12 درصد رسانده است. اکنون این سوال مطرح است که اگر رشد اقتصادی 12 درصدی محقق شده و اقتصاد کشور از رکود خارج شده، پس رشد چند برابری آمار چک‌های برگشتی مؤید چیست؟

بانک مرکزی در گزارش خود در توصیف چک این‌طور نوشته است:‌ چک یکی از اوراق تجاری و رایج‌ترین وسیله پرداخت است. اهمیت چک ناشی از امتیازاتی است که قانون تجارت یا قانون صدور چک به آن داده است تا وسیله‌ای مناسب جهت سهولت مبادله پول یا انتقال وجه از فردی به فرد دیگر باشد. همچنین بسیاری از روابط اقتصادی و مالی از طریق چک انجام می‌شود. از نظر اقتصادی، حجم چک‌های در گردش و نیز پذیرش عام آن مبتنی بر اطمینان و اعتماد به روابط پولی در جامعه است.

بنابراین می‌توان گفت افزایش چشمگیر برگشت خوردن چک‌ها نشانه کاهش اطمینان و اعتماد به روابط پولی در جامعه و بازار در دولت یازدهم است.

به گفته کارشناسان، بالا رفتن آمار چک‌های برگشتی نشانه مستقیمی از رکود در اقتصاد کشور و کسادی بازارهای اقتصادی است و مهر تائیدی بر بی‌اعتمادی مردم بر بازار و شرایط اقتصادی کشور است.

این در حالی است که ولی‌الله سیف، در بدو به دست گرفتن سکان بانک مرکزی دولت یازدهم با انتقاد از افزایش چک‌های برگشتی در دولت‌های نهم و دهم وعده داده بود که اعتبار را به چک‌های برگشتی باز خواهد گرداند. اما به نظر می‌رسد نه تنها اعتبار به چک‌های برگشتی بازنگشته بلکه چک‌های برگشتی در دولت حسن روحانی بی‌اعتبارتر هم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار