آرمان اصفهان
18:23 - پنجشنبه 05 مرداد 1396

بازگویی برای نسل سوم انقلاب؛

«عملیات مرصاد» جلوه تحقق یکی از وعده های نصرت الهی بود

«مرصاد» ضرب شست نظام اسلامی به کسانی بود که سال ها توهّم دست اندازی به خاک میهن اسلامی در سر می پروراندند.

امیرمهدی فتاحی/ سوم مردادماه ۱۳۶۷ منافقان و حزب بعث عراق با خیال اینکه نیروی دفاعی و ارتش کشورمان پس از هشت سال جنگ تحمیلی دچار ضعف و ناتوانی شده است اقدام به طرح عملیاتی با عنوان «فروغ جاویدان» کردند، قصد داشتند با اشغال شهرهای مرزی کشورمان کم‌ کم کل کشور را تصرف کنند و شعار اصلی آنها در این عملیات «امروز مهران فردا تهران» بود. در این عملیات گروه منافقین تمام تجهیزات جنگی و انسانی خود را بسیج کرد.

عملیات فروغ جاویدان خوشبختانه با حضور به موقع نیروهای مردمی و جانفشانی‌های رزمندگان اسلام همچون شهید صیاد شیرازی در نطفه نابود شد و گروهک تروریستی منافقین و حزب بعث عراق در تنگه چهار زبر که امروز به نام تنگه مرصاد شناخته می‌شود شکست سختی خورد.

تنگه معروف و استراتژیک چهارزبر در 35 کیلومتری کرمانشاه که بعدها به تنگه مرصاد تغییر نام داد، محل رویارویی رزمندگان اسلام، بسیجیان و فرزندان خمینی کبیر با وطن‌فروشان منافق بود.

حضور تأثیرگذار و ایثار ماندگار بسیجیان و نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با پشتیبانی آتش توپخانه‌ای ارتش و تیزپروازان هوانیروز کرمانشاه و طراحی عملیاتی کلیدی با عنوان مرصاد (کمینگاه) با الهام از آیه شریف  إِنَّ رَبَّک لَبِالْمِرْصَادِ» و رمز مبارک یا علی (ع) که با تدابیر و هوشمندی شهید سرافراز امیر سپهبد صیاد شیرازی و سرلشگر محسن رضایی انجام شد، به منافقین اجازه پیشروی تا تنگه چهار زبر داده شد و در یک تاکتیک کاملاً مشخص و پیش‌بینی‌شده، به‌طور همزمان در صبحگاه پنجم مردادماه از هوا و زمین‌بر منافقین یورش برده و طی دو روز درگیری، هیمنه پوشالی نفاق را درهم‌شکسته و طومار آنان را برای همیشه تاریخ درهم پیچیدند.

عملیات مرصاد یکی از عملیات‌های مهم و حساس در تاریخ کشورمان است که متأسفانه امروز به درستی برای عموم جامعه به ویژه نسل سوم و چهارم انقلاب تعریف و تبیین نشده است و نیاز دارد در دانشگاه‌ها و رسانه‌ها بیشتر به تشریح این عملیات و وقایعی که در آن اتفاق افتاده است پرداخته شود تا عموم جامعه نسبت به این واقعه تاریخی بزرگ نسبت به گذشته بیشتر آشنا شوند.

این عملیات به چند علت نسبت به سایر عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس مهم‌تر و حساس‌تر است. یکی اینکه گروه تروریستی منافقین یکی از بی‌رحم‌ترین گروه‌هایی بود که در آن زمان وجود داشت، فجایعی که این گروه در طول تاریخ انقلاب اسلامی به کشور وارد کرد هیچ نیروی خارجی این فجایع را انجام نداده بود.

یکی از ویژگی‌های این عملیات این بود که برای اولین بار کشور ما با جمع زیادی از نیروهای خودی که جزو گروهک منافقین شده بودند وارد جنگ شد و این نیروهای خودی با اشراف اطلاعاتی که از فضای داخلی کشور داشتند اطلاعات حساسی به رژیم بعث عراق مخابره کرده بودند که اگر نیروهای مردمی و رزمندگان اسلام به موقع وارد نمی‌شدند امکان داشت عملیات مرصاد با شکست مواجه شود.

عملیات مرصاد را می توان نمادی جاوید و به یادماندنی از وحدت و یک پارچگی تمامی اقشار مردم و نیروهای مسلح در دفاع از تمامیت ارضی کشور و پاسداری از ارزش های والای انقلاب و آرمان های بلند دینی ـ ملی از یک طرف، و نفرت و انزجار از خیانت کاران و کسانی که نقش ستون پنجم دشمن را در هشت سال دفاع مقدس برعهده گرفته بودند، نام نهاد. مرصاد را باید اوج بیزاری تمام عیار ملت شریف ایران از خشونت، ترور، آدم کشی و مزدوری برای بیگانگان به حساب آورد.

انتهای پیام/ آرمان اصفهان/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار