آرمان اصفهان
15:01 - چهارشنبه 04 مرداد 1396

برگزاری «سه شنبه های تابستانی برای تو» در شهر بهارستان؛

روانشناس تربیتی: انسان ها از لحظه تولد تا مرگ سه «تیپ شخصیتی» را تجربه می کنند

کارشناس خانواده سومین تیپ شخصیتی را «من خردمند یا  من متعالی» معرفی کرد و گفت: کسی که به این مرحله رسیده همان کسی است که عشقش افلاطونی است، در اجتماع هم شخصی است که به دنبال اهداف بزرگتر است.

به گزارش آرمان اصفهان،  غلامرضا نیک راهان، متخصص روانشناس تربیتی و کارشناس خانواده در آغازین روز دهه کرامت، در جمع خانواده های بهارستان اصفهان اظهار کرد: انسان هایی که در توجیه رفتارهای نادرستشان از جمله دلم می خواهد یا دلم نمی خواهد … استفاده می کنند، از نظر روانشناسی دارای تیپ شخصیتی احساساتی و من کودکی شان قرار دارند.

غلامرضا نیک راهان با اشاره به اینکه بیشتر عشاق در زندگی به یکی از این دو گروه تعلق دارند افزود: انسان های احساساتی  معمولا گرفتار عشقی می شوند که درآستانه شروع سریع خاموش می شود و این عشق ظاهر بینانه و کورکورانه است به بیان ساده تر بعد از شش ماه الی یک سال از ازدواج عشق فی مابین می میرد و نوع دوم عشق، عشق خردمندانه، افلاطونی و هدفمند است  که سیرت آن بزرگ منشانه است.

کارشناس خانواده با طرح سوال که چگونه به عشق افلاطونی برسیم عنوان کرد: این عشق آنقدر بزرگ و هدفمند است که شخص رفتار با همسرش و اطرافیانش را به گونه ای تنظیم می کند تا در مسیر رسیدن به هدف بزرگش باشد.

وی با اشاره به اینکه افراد در جامعه در طول زندگی شان  معمولا در یکی از تیپ های شخصیتی قرار می گیرند، خاطرنشان کرد: دسته اول کنیز یا نوکر، دسته دوم راننده و سومین و مهم ترین تیپ شخصیت ” رهبری و مدیریت” است و برای هر خانه ای یک رهبر کافی است.

نیک راهان بیان کرد: رهبر در خانواده حکم ناخدای کشتی را دارد و آن ناخدا به احتمال زیاد در طول مسیر خیلی اذیت می شود و در واقع این همان فشارهای زندگی است، اما سرانجام کشتی را به سلامت به مقصد می رساند و این مساله هنر یک رهبر است.

وی گفت: رهبر واقعی رهبری است که علاوه بر سن و مدرک آکادمیک رهبری برازنده او باشد و آنقدر بزرگ سیرت باشد که از مَنیت ها و مدرک ها فاصله گرفته است و سر مسائل کوچک دعوا نمی کند و اهداف کوچک را فدای اهداف بزرگتر نمی کند و فقط به فکر رسیدن به هدف اصلی است.

این روانشناس تربیتی خاطر نشان کرد: تحقیقات و آمارها نشان می دهد  که خیلی از مراجعه های زوجین  برای مشاوره قبل از طلاق و جدایی  به دلیل  این است که افراد به موقع نتوانسته اند ” هوش هیجانی ” یا همان احساسات فردی خویش را کنترل کنند.

به گفته وی، معمولا این گونه افراد، کسانی هستند که با وجود فاصله طبقاتی و اختلاف سطح سواد و فرهنگ و قومیت و عدم درک  متقابل  دوطرف و حتی خانواده های طرفین ازدواج می کنند و به بن بست می رسند زیرا عشقشان کورکورانه و ظاهری است.

نیک راهان با اشاره به افرادی که با همین فاصله طبقاتی و اختلاف سطح فرهنگ ها با هم ازدواج کرده اند و خانواده موفقی هم هستند تصریح کرد: این زوجین عشق افلاطونی را پیش گرفته اند یعنی تفاوت ها را پذیرفته اند و برای رسیدن به هدف بزرگتر بدون هرگونه تنش و مشکل با آرامش کنار یکدیگر زندگی می کنند.

وی با اشاره به اینکه نوع رفتار افراد شخصیت آنها را بیان می کند، ادامه داد: انسان ها از لحظه تولد تا مرگ سه نوع تیپ شخصیتی را تجربه می کنند که اولین شخصیت “کودک گونه” است.

وی افزود: انسان ها از لحظه تولد با احساس به دنیا می آیند (گریه کردن) که زبان اولیه بدن برای بیان احساسات است و به مرور با افزایش سن خشم – کینه- علاقه – گرماو سرما و… که به هوش هیجانی هم شناخته می شود.

این کارشناس خانواده تصریح کرد: دومین نوع شخصیت «والد بودن یا  من واقعی» نامیده می شود، که در افراد از سن سه سالگی شروع به شکل گیری در محیط خانواده و با یادگیری و تشخیص خوب و بد است به مرور که کودک به مدرسه و اجتماع وارد می شود باید ها و نبایدهای شخصیت او شکل می گیرد.

نیک راهان سومین تیپ شخصیتی را «من خردمند یا  من متعالی» معرفی کرد و گفت: کسی که به این مرحله رسیده همان کسی است که عشقش افلاطونی است و در اجتماع هم شخصیت اش رهبر و رئیس است و به دنبال اهداف بزرگتر می گردد.

این برنامه توسط کانون فرهنگی مهر اندیشان ساحل آرامش، که از ابتدای تابستان امسال با هدف اعتلای سطح روابط اعضای خانواده و ایجاد احساس امنیت و آرامش در خانواده با همکاری ناحیه مقاومت بسیج امام حسین(ع) اصفهان تشکیل شده و قرار است به مدت هشت هفته روزهای سه شنبه با عنوان « بانو سه شنبه های تابستانی برای تو» در شهر بهارستان برگزار شود.

انتهای پیام/ آرمان اصفهان/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار