آرمان اصفهان
17:41 - جمعه 30 تیر 1396

حجت‌الاسلام دهنوی در برنامه«سه شنبه های تابستانی برای تو»

خوشبختی واقعی زندگی زناشویی باید توام با آسایش و آرامش باشد/ تصاویر/

آقایان اگر شما دنیا را به پای همسرتان بریزید ولی حس کند که دوستش ندارید، هیچ وقت او حس آرامش و خوشبختی نمی کند.

به گزارش آرمان اصفهان، حجت‌الاسلام حسین دهنوی در «سه شنبه های تابستانی برای تو» شهر بهارستان در خصوص وجود آرامش در زندگی زناشویی اظهار داشت:   آسایش در زندگی امری بسیار مهم بوده و به معنای تامین نیازهای مادی و جسمی در زندگی است.  اگر بخواهید واقعا در زندگی مشترک خوشبخت  باشید علاوه بر آسایش وجود آرامش همراه با آسایش به زندگی معنای مطلوبی می‌بخشد و بین این دو آرامش رکن مهم تری است.

کارشناس مسائل خانواده با بیان اینکه هدف اصلی از تشکیل خانواده آرامش است گفت: خداوند در قرآن کریم می فرماید: از نشانه های خدا این است که برای شما از جنس خودتان زوج هایی آفریدتا در کنار آن ها احساس آرامش کنید. و با توجه به آیه فوق خداوند دختر و پسر را آفریده تا باهم ازدواج کنند و کانونی به نام خانواده را تشکیل دهند و در کانون گرم همراه با عشق و مودت احساس آرامش کنند.

وی ابا اشاره به اینکه مهم ترین راهکار برای ایجاد آرامش ” عشق و محبت” است تاکید کرد: : آقایان و خانم ها تصمیم بگیرید آرامش را به پای همسرتان بریزید. زیرا حتی اگر آسایش نسبی را هم برای او فراهم کنید اما همسرتان حس رضایتمندی از زندگی نداشته باشد همچون افسرده و مُرده متحرک خواهد بود .

حجت‌الاسلام حسین دهنوی تصریح کرد: جالب است بدانید آنچه روانشناسان غربی به عنوان مهارت های زناشویی طی مطالعات و تحقیق و کسب تجربه بدست آورده اند و در اختیار مردم قرار می دهند، قرن ها قبل پیامبر(ص) و اولیای الهی همان ها را عنوان کرده بودند و روایاتشان موجود است، پس باید افتخار کنیم که دین اسلام یک دین جامعی است و نیازی به غربی ها نداریم.

وی با اشاره به چهار مهارت اصلی برای رسیدن به آرامش در زندگی مشترک  و بهبود روابط گفت: اولین مهارت ” مهارت ارتباطی” است، یعنی یعنی همسران کارشان را کم کنند و حداقل در طول شبانه روز 20 الی 30 دقیقه  را در کنار هم بنشینند و از مزایای این کنار هم بودن ها ؛ ایجاد عشق و علاقه و تثبیت آن و ایجاد آرامش نسبی بین زوجین است و استدلال این امر این است که وقتی جسم های شما دور از هم باشد، دل های شما هم از هم دور است پس به یکدیگر نزدیک تر شوید. و در روایتی از پیامبر(ص) نقل شده است که : اگر مردی کنار همسرش بنشیند نزد خدا از اعتکاف در مسجد النبی محبوب تر است.

حجت‌الاسلام دهنوی افزود : مهارت دوم ” ارتباط کلامی” است یعنی با کلام و الفاظ محبت آمیز با همسرتان سخن بگویید. اهمیت موضوع به قدری است که در حدیثی  پیامبر اکرم (ص) آمده است: اگر زن و شوهر کنار یکدیگر بنشینند و با یکدیگر کلام محبت آمیز داشته باشند ثوابش برابر با هفتاد حج مقبول است.

این کارشناس و مشاور مسائل خانواده در ادامه به سومین مهارت زناشویی اشاره و تصریح کرد: مهارت سوم ” خوب گوش دادن” است یعنی شنونده خوبی باشیم به خصوص آقایان وقتی همسرتان مشغول صحبت است با دقت به صحبت های همسرتان گوش دهید .

حسین دهنوی بیان کرد: چهارمین مهارت “ابراز عشق و محبت” است. اگر می خواهید عشق در زندگی شما حکم فرما باشد و همسرتان احساس آرامش و سعادت کند، محبت خود را به همسرتان ابراز کنید. پیامیر (ص) در این خصوص  می فرمایند: اگر مردی به همسرش بگوید دوستت دارم تا ابد این جمله از دل زن بیرون نمی رود و علت روانشناسی این امر هم این است که زنان از شنیدن و مردان از طرق دیدن حس زیبایی شناسی شان ارضا می شود.

وی در پایان  با اشاره به علل آمار تاسف بار طلاق گفت : 80% از زنان متاهل که به بیراهه رفته اند به دلیل خلاء عاطفی است و فقط 20% به دلیل مسئل مادی و جنسی است. زیرا اکثریت آقایان ایرانی از گفتن جمله ” دوستت دارم ” به همسرشان امتناع می کنند و مردان باید حتما این مهارت را در خود تقویت کنند.

این برنامه توسط کانون فرهنگی مهر اندیشان ساحل آرامش که از ابتدای تابستان امسال با هدف اعتلای سطح روابط اعضای خانواده و ایجاد احساس امنیت و آرامش در خانواده با همکاری ناحیه مقاومت بسیج امام حسین(ع) اصفهان تشکیل شده و قرار است به مدت هشت هفته روزهای سه شنبه با عنوان ” بانو سه شنبه های تابستانی برای تو در شهر بهارستان برگزار شود.

انتهای پیام/ آرمان اصفهان

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار