آرمان اصفهان
21:14 - سه شنبه 20 تیر 1396

ذرات معلق و آلاینده‌ها مهمان ۶ استان کشور شد

شهرکرد پاک‌ترین و خنک‌ترین شهر ایران

طبق آخرین شاخص دستگاههای سنجش کیفیت هوای مرکز کنترل و پایش محیط زیست، ساکنان مراکز ۶ استان کشور طی ۲۴ ساعت گذشته هوای ناسالم استنشاق کرده‌اند و اهواز در این میان آلوده‌ترین کیفیت هوا را داشته است.

به گزارش  آرمان اصفهان به نقل از تسنیم،سازمان حفاظت محیط زیست در آمارگیری روزانه خود شاخص کیفی هوای کلان‌شهرها و مراکز استانها در 24 ساعت گذشته منتهی به ظهر امروز (سه‌شنبه 20 تیرماه) را به‌طور کامل مورد بررسی قرار داد.

بر اساس گزارشهای مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور، شاخصهای ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و آلاینده‌های جوی در مرکز استانهای  خوزستان(اهواز)، کردستان (سنندج)، بوشهر(بوشهر)،سیستان و بلوچستان(زاهدان)، لرستان(خرم‌آباد) و همدان(همدان) بیشتر از حد انتظار وجود داشته و به همین اساس اهواز با شاخص 178 در شرایط  ناسالم برای همه افراد قرار گرفت.

شاخص ذرات معلق در سنندج 146، بوشهر 132، زاهدان 104، خرم‌آباد 104 و همدان 101 اعلام شده که بیانگر شرایط ناسالم برای گروههای حساس است و بیماران قلبی و ریوی در چنین شرایطی باید از تردد غیر ضروری در مراکز شهرهای اعلام شده جداً خودداری کنند.

همچنین طبق گزارشهای به‌دست‌ آمده 15 مرکز استان، شرایط مناسب‌تری را داشتند و کیفیت هوای آنها در شرایط سالم قرار گرفت و ساکنان این استانها که تهران نیز جزو آنان بود به‌سبب وزش باد موقتی و عدم وارونگی دما هوای بهتری را استنشاق کردند.

اما کیفیت هوای دو مرکز استان کشور در شرایط پاک قرار گرفت که شهرکرد با شاخص 22  پاک‌ترین مرکز استان کشور نام گرفت؛ همچنین امروز شهرکرد با 13 درجه بالای صفر خنک‌ترین و اهواز با 51 درجه بالای صفر گرم‌ترین نقاط کشور بودند.

بنابر تمهیدات اندیشیده ‌شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بین 50 تا 100 باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی 100 تا 150 تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از 150 تا 200 قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار