آرمان اصفهان
07:00 - یکشنبه 18 تیر 1396

تشکل‌های خودجوش مردمی همچنان پیشرو هستند

یک کار فرهنگی تمیز از جوانان آتش به اختیار اصفهانی+ تصاویر

تعدادی از جوانان انقلابی و بسیجی شهر اصفهان در اقدامی کاملاً خودجوش تعدادی قرآن تزیین‌شده با ضمیمه نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایی و ترجمه خطبه 176 نهج‌البلاغه را در سطح میدان امام در میان توریست‌ها توزیع می‌کنند تا آن‌ها را با منابع دست‌اول اسلام آشنا کنند.

به گزارش آرمان اصفهان به نقل از فارس،زمان زیادی از فرمان «آتش به اختیار» مقام معظم رهبری به نیروهای فعال و خودجوش مردمی نمی‌گذرد، فرمانی که برداشت‌های متفاوتی را از جانب اقشار مختلف به همراه داشت و نسبت به آن حتی از جانب مسؤولان کج‌سلیقگی‌هایی صورت گرفت به طوری که مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز عید سعید فطر بعد از ابلاغ این فرمان عمومی، لب به توضیح گشودند و خاطرنشان کردند: «آتش ‌به ‌اختیار به معنی کار فرهنگی خودجوش و تمیز است؛ آنچه ما گفتیم معنایش این است که در تمام کشور، جوان‌ها و صاحبان اندیشه و فکر، صاحبان همت، خودشان با ابتکار خودشان از جمله‌ کارهای مهم، کارهای فرهنگی است؛ ما خُلل و فُرج فرهنگی زیاد داریم؛ جاهایی که نفوذگاه دشمن است از لحاظ فرهنگی، بسیار است؛ این را، هم مجموعه‌های مسؤول دولتی، هم مجموعه‌های گسترده‌ی عظیم مردمی موظّف‌اند که انجام بدهند».

در جواب سوءبرداشت‌هایی که از طرف طیف مدعی اطاعت از ولی‌فقیه هم در این زمینه صورت گرفته بود فرمودند: « آتش‌ به‌ اختیار، به معنای بی‌قانونی و فحّاشی و طلبکار کردن مدّعیانِ‌ پوچ‌اندیشی و مدیون کردن جریان انقلابی کشور نیست. نیروهای انقلابی بیش از همه باید مراقب نظم کشور، مراقب آرامش کشور، مراقب عدم سوءاستفاده‌ دشمنان از وضعیت کشور، و مراقب حفظ قوانین باشند؛ این مراقبت‌ها در درجه‌ اوّل متوجّه به نیروهای انقلاب است که دلسوزند، علاقه‌مندند و مایل‌اند که کشور به سمت هدف‌های خود حرکت بکند».

توقع مقام معظم رهبری از جوانان و فعالان فرهنگی در سال‌های اخیر به مراتب بیشتر شده است و این وظیفه سنگینی را به دوش مدعیان تبعیت از ولایت‌فقیه متحمل می‌کند، وظیفه‌ای که تنها با انتشار بیانیه و حتی فعالیت در فضای مجازی محقق نخواهد شد و نیاز است تا با رویکردی برآمده از آرمان‌های در دست فراموشی انقلاب، به سان روزهای اولیه انقلاب دوباره به نیروهای مردمی و جوانان انقلابی اعتماد کرد و در فضایی واقعی با خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ریزی و توجه به محتوای غنی، تجربیات ارزشمندی را در به اجرا در آمدن فرمان آتش به اختیار پیاده‌سازی کرد.

هم‌زمان با عید سعید فطر تعدادی از جوانان انقلابی و بسیجی شهر اصفهان در اقدامی کاملاً خودجوش تعدادی قرآن تزیین‌شده و ضمیمه نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایی را در سطح میدان امام در میان توریست‌ها توزیع می‌کنند تا آن‌ها را با منابع دست‌اول اسلام آشنا کنند.

حسین خسروی یکی از اعضای این گروه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: ایده این کار 5 ماه پیش به ذهنم رسید که با تعدادی از اساتید قرآنی در این زمینه مشورت کردم و برای تهیه قرآن‌ها کمک‌های مردمی جمع‌آوری کردیم؛ البته برای این طرح به سراغ اوقاف و سازمان تبلیغات هم رفتیم ولی هیچ کمکی نکردند و گفتند برای حمایت از چنین فعالیت ردیف بودجه‌ای برای ما تعریف نشده است و باید بررسی شود؛ به همین خاطر کار را به صورت مردمی پیش بردیم.

وی افزود: فرمان آتش به اختیار مقام معظم رهبری، گروه را در اجرای این طرح مصمم کرد و قرآن‌ها از نمایشگاه قرآن در تهران تهیه شد.

خسروی تصریح کرد: نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایی و خطبه 176 نهج‌البلاغه هم ضمیمه قرآن‌ها شده بود که امیرالمؤمنین در این خطبه هم به معرفی قرآن پرداخته‌اند، برای ارتباط‌گیری مؤثرتر با توریست‌ها ایمیلی هم در پایان‌نامه ذکر شده است.

مسؤول این گروه یادآور شد: در هنگام اهدای قرآن به توریست‌ها تنها گفت‌وگوی کوتاهی با آن‌ها صورت می‌گرفت که این هدیه را بپذیرند، جالب است که بعضی به راحتی قبول می‌کردند و عده‌ای تمایل به پذیرش هدیه نداشتند ولی توریست‌هایی که هدیه را می‌گرفتند خود را نسبت به آن بسیار مشتاق نشان می‌دادند و کنجکاو بودند اطلاعات بیشتری کسب کنند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های این گروه خودجوش ادامه‌دار خواهد بود، تأکید کرد: با توجه به هجمه‌های فرهنگی دشمن در کشور فعالیت‌های بیشتری در حوزه فرهنگ مورد نیاز است، همین که توریست‌ها قانع شدند با این حجم از تبلیغات ایران هراسانه به کشور ما پا بگذراند، فرصت مناسبی است که باید به نحو احسن از آن استفاده شود.

خسروی اضافه کرد: بر اساس تحقیقی از تازه‌مسلمانان اروپایی، مشخص‌شده که بیشتر آن‌ها به واسطه ارتباط مستقیم با قرآن کریم به شناخت از اسلام رسیده‌اند و همین امر سبب شد تا ما هم اهدا قرآن را برای طرحمان انتخاب کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار