آرمان اصفهان
20:02 - یکشنبه 04 تیر 1396

توسط نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان

زکات فطره در اصفهان 6 هزار تومان اعلام شد

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان حداقل میزان زکات فطره در اصفهان را 6 هزار تومان و میزان کفاره برای هر روزه را 2 هزار تومان اعلام کرده است.

به گزارش آرمان اصفهان به نقل از فارس،به نقل از روابط عمومی دفتر امام جمعه اصفهان، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، ضمن آرزوی قبولی طاعات همه مسلمانان و تبریک پیشاپیش عید سعید فطر اظهار کرد: نماز عید سعید فطر در زمان غیبت امام معصوم (ع) مستحب است.

وی افزود: نماز عید فطر مانند نماز روز جمعه 2 رکعت است، بنابراین خطبه‌های نماز عید فطر پس از نماز قرائت می‌شود و در هر 2 رکعت 9 قنوت ذکر شده است.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با بیان این مطلب که عمل واجب در روز عید پرداخت زکات است، گفت: حداقل مبلغ پرداختی زکات برای هر نفر 6 هزار تومان و مبلغ کفاره 2 هزار تومان است و پرداخت زکات فطره برای کسانی که نمی‌توانند معونه سال خود را فراهم کنند، واجب نیست.

وی یادآور شد: بر کسی که می‌تواند معونه سال خود را تأمین کند، واجب است زکات خود و همه کسانی که نان‌خور او حساب می‌شوند را بپردازد، بنابراین نان‌خور به همه افرادی تلقی می‌شود که تحت تکفل او باشند، یعنی برای فرزندی که چند لحظه قبل از غروب آفتاب شب عید به دنیا بیاید نیز باید زکات پرداخت شود و اگر کسی بعد از غروب آفتاب بچه‌دار شد و یا باردار بود، مستحب است زکات او را نیز بپردازند.

طباطبایی‌نژاد اولویت پرداخت زکات فطره را نیازمندان و فقرای فامیل دانست و عنوان داشت: اگر فرد نیازمندی در فامیل نبود، نیازمندان محله و شهر خود در اولویت دریافت زکات فطره هستند؛ زکات فطره بر کسانی که مریض بودند و نتوانستند روزه بگیرند به شرطی که فقیر نباشند، نیز واجب است.

وی مبلغ زکات فطره را 6 هزار تومان اعلام کرد و متذکر شد: مبلغ زکات فطره معادل 3 کیلوگرم گندم، خرما ، برنج، یا کشمش است که با احتساب گندم، حداقل پرداختی برای هر نفر 6 هزار تومان محاسبه شده است.

امام جمعه اصفهان بر پرداخت زکات تا قبل از ظهر روز عید تأکید کرد و اذعان داشت: کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند باید قبل از رفتن به نماز زکات خود را پرداخت کرده باشند مگر این که فقیر اولویت‌داری را بشناسند که در دسترس نباشد، بنابراین باید مبلغ زکات را کنار گذاشته و در آن تصرف نکنند.

وی بیان کرد: زکات فطره باید برای فقرا هزینه شود و مانند زکات‌های دیگر نیست که بتوان برای ساخت جاده و مسجد از آن استفاده کرد، بنابراین ما به کمیته امداد هم تذکر داده‌ایم که پس از جمع کردن زکات هر چه سریع‌تر به دست نیازمندان برسانند.

گفتنی است، نماز عید فطر ساعت 7:30 صبح دوشنبه در مصلی اصفهان و به امامت آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد، نماینده ولی فقیه در استان اصفهان اقامه خواهد شد.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار