آرمان اصفهان
11:58 - چهارشنبه 17 خرداد 1396

محمد کشتی آرای

چرا طلا گران شد؟

رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: بعد از تنش‌های سیاسی در منطقه ارزش دلار کاهش یافته و قیمت نفت هم بیشتر شده است و در پی آن تقاضا برای خرید طلا در بازارهای جهانی افزایش پیدا کرد.

به گزارش آرمان اصفهان به نقل از تسنیم، محمد کشتی آرای افزود: در چند روز گذشته به طور متوسط 20 دلار افزایش قیمت طلا داشتیم که بیشترین افزایش قیمت هم دیروز 15 دلار بوده است.
وی ادامه داد: افزایش قیمت طلا ناشی از تنش‌های سیاسی منطقه و کاهش ارزش دلار بوده و با کاهش ارزش دلار ارزش ریال در داخل کشور بالا رفته و افزایش قیمت‌های جهانی تأثیری در قیمت‌های داخلی ما نداشته است.
کشتی آرای افزود: نکته جالب اینجاست که با وجود افزایش قیمت جهانی و به خاطر ثبات اقتصادی موجود در کشور قیمت طلا در داخل کشور ما افزایش چندانی نداشته است.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت:در چند روز گذشته شاخص‌های اقتصادی در کشورهای غربی به ویژه آمریکا نگران کننده بود و این امر سبب کاهش ارزش دلار و همچنین افزایش قیمت جهانی طلا بوده است.
وی با اشاره به اینکه قیمت جهانی طلا میل به افزایش دارد، افزود: در بازارهای داخلی به خاطر ثباتی که وجود دارد قیمت‌ها افزایش چندانی نداشته است.
کشتی آرای گفت: با توجه به شرایط کشور و در ماه جاری، کاهش تقاضا را در برخی از قطعات کوچک سکه داریم و قیمت آن‌ها کاهش پیدا کرده است.
وی افزود: اگر ارزش دلار کاهش پیدا نمی‌کرد با توجه به افزایش قیمت جهانی طلا ما شاهد افزایش قیمت سکه بیش از 4 هزار تومان در داخل کشور می‌بودیم.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر همچنین گفت: مالیات بر ارزش افزوده طلا باعث تعطیلی بسیاری از واحد‌ها شده و داد و ستد‌ها را به حداقل رسانده است و این قانون باید اصلاح شود.
وی ادامه داد: این قانون بعد از ماه مبارک رمضان در مجلس بررسی می‌شود و دولت پیشنهاد 3 درصدی را برای این قانون دارد، ولی ما معتقدیم که مالیات بر ارزش افزوده باید از اصل طلا حذف شود و گرفتن مالیات از روی اصل طلا در هیچ جای دنیا مرسوم نیست.
کشتی آرای افزود: کاهش مالیات بر ارزش افزوده طلا به نفع صنعت، صنف طلا فروشان، اقتصاد و اشتغال زایی است.
وی با اشاره به اینکه کاهش مالیات بر ارزش افزوده طلا تأثیری بر روی قیمت طلا ندارد، گفت: این کاهش باعث رونق کسب و کار و صنعت طلا می‌شود؛ بنابراین گزارش هر اونس طلا امروز هزار و 289 دلار، هر قطعه سکه بهار آزادی طرح قدیم یک میلیون و 180 هزار تومان، سکه طرح جدید یک میلیون و 206 هزار تومان، نیم سکه 631 هزار تومان، ربع سکه 361 هزار تومان، سکه یک گرمی 250 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار 115 هزار تومان در بازار معامله شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار