آرمان اصفهان
20:20 - سه شنبه 16 خرداد 1396

مشاوره خانواده مطرح کرد:

ازدواج پیوند دو خانواده و دو فرهنگ / انتخاب صددرصدی وجود نخواهد داشت

در امر ازدواج پیچیدگی‌هایی وجود دارد، ازدواج پیوند دو خانواده و دو فرهنگ هست و خانواده می تواند یک انتخاب ازدواجی را تقویت یا تضعیف کند بدان معنا که در انتخاب هر شخصی اطرافیان شخص بسیار مهم هستند.

به گزارش آرمان اصفهان به نقل از آرمان زنان،ازدواج یک پدیده اجتماعی است، بدون تردید انتخاب همسر یکی از مهمترین تصمیم ها در طول زندگی ماست و در حقیقت همه هیجانات، تولید مثل، تربیت نسل آینده، درآمد، مسئولیت، تامین نیازها و چالش های آینده زندگی ما به آن بستگی دارد.

ازدواج با یک فرد مساوی است با پیوند با یک خانواده، فامیل و یک نسل است و خانواده دختر و پسر باید با یکدیگر سنخیت و تناسب داشته باشند. شناسایی ارزش های درون خانواده فرد و تناسب ارزشها به داشتن زندگی آرام کمک می کند.

* امروزه ملاک های انتخاب برای ازدواج ها بسیار پیچیده است

قدیم ها انتخاب شریک برای زندگی سخت نبود، اما امروزه با وجود تمام سبک و سنگین کردن ها باز ریسک ازدواج بالا رفته است.

روانشناس و مشاوره خانواده در مورد انتخاب های ازدواج بیان کرد: اکنون ملاک های انتخاب برای ازدواج ها بسیار پیچیده شده است، در فضای سنتی شناخت آدم ها آسانتر بوده و برخوردار از سلامت روان بهتری بودند؛ انسانها به سهولت همدیگر را می شناختند و از پیشینه یکدیگر آگاه بودند.

وی ادامه داد: امروزه در جامعه مدرن در فضایی زندگی می کنیم که انسانها بسیار پنهان هستند و جنبه های ناشناخته و پیچیده زیادی دارند، حتی برخی از اشخاص از خواهر و بردار و نزدیکان خودشان شناخت دقیقی ندارند.

مهرداد دشتی با تاکید به اینکه انسانها دارای ملاک های انتخابی بسیار پیچیده ای هستند، اظهار کرد: در زمینه سلامتی و اینکه انتظارات آدم ها پیچیده شده و به خاطر همین انتظارات، با همدیگر مشابه نیستند، در فضای سنتی انتظارات افراد از زندگی مشترک متشابه بوده است اما اکنون دیگر انتظارات مشابه نیستند و بسیاری از اشخاص انتظارات شان با همدیگر متفاوت است.

وی توضیح داد: بدان معنا که اکنون دیگر عرف مشخصی وجود ندارد و بسیار پیچیده شده است؛ اکنون انتظارات افراد از زندگی مشترک متفاوت شده و این انتظارات مشابه هم نیست، انرژی زیادی را باید صرف کنیم تا فردی را انتظارات او از زندگی مشترک مشابه خودمان هست پیدا کنیم و هم فهمی خوبی شکل بگیرد.

* انتخاب ازدواجی مناسب

روان شناسان یکی از نیازهای اساسی و مهم آدمی را نیاز به محبت ذکر کرده اند، آدمی در هر سن و مرحله ای از حیات خویش به محبت احتیاج دارد و علاقه مند است که دیگران او را دوست بدارند و به او مهر بورزند.

یکی از راه های مهم و مؤثر ابراز مهر و محبت و برقراری دوستی بین زن و مرد ازدواج است، محبت و تبدیل آن به عشق و علاقه وافر و همبستگی عمیق روانی و عاطفی، پیوند زن و مرد را تحکیم بخشیده، فضای خانواده را به فضایی صمیمی، گرم، پرطراوت، شاداب و بالنده مبدل می کند.

دشتی با اشاه به انتخاب ازدواجی مناسب خاطرنشان کرد: در هر انتخابی روشهای متفاوتی را برای انتخاب و تصمیم گیری داریم، در ازدواج گفت و گو کردن، تحقیق، معاشرت خانوادگی، مشاوره تخصصی و … را داریم و هر کدام از این موارد کارکرد خاص خود را در این زمینه خواهد داشت.

روانشناس و مشاوره خانواده اذعان کرد: در گفت و گو کردن اشخاص بیشتر درباره ارزشها و انتظارات خود شفاف صحبت می کنند، در تحقیق مطالبی که در گفت و گو رد و بدل شده، راستی آزمایی می شود که گفته های شخص تا چه اندازه با پیشینه او سازگار است.

وی تاکید کرد: سنجیدن پیشینه شخص در ازدواج با ادعای فعلی او بسیار مهم است، هماهنگ بودن پیشینه با ادعای فعلی و معاشرت خانوادگی دارای اهمیت است بدان معنا که طرفین با برخورداری از فرصت های بهتر می توانند انتخاب واقع بینانه ای داشته باشند، انجام مشاوره در این زمینه بسیار کمک کننده است تا بتوانند با لایه های پنهان تر شخصیت همدیگر آشنا شوند.

* همه نکات لازم و ملزوم همدیگر هستند

روانشناس و مشاوره خانواده اظهار کرد: در این صورت هر نوع تردیدی که وجود دارد و موضوعات مهمی که نادیده گرفته شده اند به افراد هشدار داد می شود تا موارد مطرح شده را لحاظ کنند.

در صورت وجود ناآشنایی هایی طرفین به همدیگر کمک می کنند تا با سازگاری بیشتر زندگی بهتری را بعد از ازدواج داشته باشند، بنابراین همه نکات لازم و ملزوم همدیگر هستند.

دشتی با تاکید به این نکته که ازدواج پیوند دو خانواده و دو فرهنگ است، عنوان کرد: در امر ازدواج پیچیدگی‌هایی وجود دارد، ازدواج پیوند دو خانواده و دو فرهنگ هست و خانواده می تواند یک انتخاب ازدواجی را تقویت یا تضعیف کند، بدان معنا که در انتخاب هر شخصی اطرافیان شخص بسیار مهم هستند و ارتباط ها با خانواده برای همیشه وجو دارد، خانواده مکانی است که شخصیت فرد در آن شکل می گیرد و و بسیاری از ویژگی‌های مثبت و منفی شخصیت را از خانواده دریافت می کند.

روانشناس خانواده ابراز کرد: در این صورت هر فرد ارتباط عاطفی غیر قابل قطعی با اعضای خانواده خود دارد حتی بعد از مرگ هم این روابط عاطفی با اعضای خانواده قطع نمی شود.

وی اضافه کرد: در انتخاب این نکته حائز اهمیت است اطرافیان شخص به ویژه اعضای خانواده را به خوبی بشناسیم، از یاد نبریم که ازدواج وصلت بین دو خانواده است و تاثیرات خانواده از ابتدای ازدواج و از مواجهه های اولیه شروع می شود و حتی بعد از اینکه کل اعضای خانواده از دنیا رفته باشند، تاثیرات خانواده ها وجود دارد.

* یک انتخاب صددرصدی وجود نخواهد داشت

روانشناس و مشاوره خانواده بلاتکلیفی در انتخاب ازدواج را از موضوعات بسیار مهم دانست و گفت: بلاتکلیفی در انتخاب ازدواج موضوعی است که بسیاری از اوقات در ازدواج افراد وجود دارد، اولین اصل این است که بپذیریم هیچ وقت افراد در زندگی یک انتخاب صددرصدی و جود نخواهد داشت، به ویژه در امر ازدواج بالاخره هر انتخابی ضریب خطر و نقطه ضعف هایی دارد.

مشاوره خانواده با تاکید به اینکه برای غربال گری و تصمیم گیری و پاسخ دادن بدون تردید در این زمینه بهتر است مواردی را بدانیم، افزود: بایدکسی را که انتخاب کنیم که شباهتی با ویژگیهای مثبت پدر و مادر و انسانهای مثبت زندگی مان در دوران کودکی داشته باشد و کمتر از ویژگی های منفی برخوردار باشد، در این صورت این فرد برای ازدواج مناسب تر است.

وی اذعان کرد: نکته دیگر اینکه والدین طرف مقابل و بستگان او را بپذیریم، زن و شوهر به مرور زمان به خاطر تعاملات زیاد تحت تاثیر همدیگر قرار می گیرند و از ویژگی های شخصیتی همدیگر متاثر شده و به همدیگر شباهت پیدا می کنند، کسی را انتخاب کنیم که به او اعتماد بیشتر داشته و جذابیت بیشتری برایمان دارد، علاوه بر این برخودار از فهم مشترک بیشتری است و می توانیم با او هم صحبت شویم.

دشتی یادآور شد: بالاخره بپذیریم که هیچ انتخابی صددرصد نخواهد بود و ممکن است در مواردی دارای همخوانی هستیم و در صورت نداشتن تعارض میتوان مطمئن بود که در آینده مشکلی به وجود نخواهد آمد.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار