آرمان اصفهان
15:25 - شنبه 13 خرداد 1396

فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی مطرح کرد:

آسم و آلرژی بینی شایع ترین آلرژی ها/ یک سوم جامعه به یکی از انواع آلرژی ها مبتلا هستند

هنگامی که بخش های قسمت های پایین تر و دستگاه تنفس درگیر شد، بیماری آسم است و این آلرژی بینی و آسم جزو شایع ترین آلرژی ها هستند.

به گزارش آرمان اصفهان به نقل از آرمان زنان ، آلرژی یا حساسیت ویژگی است که سیستم ایمنی بدن را نسبت به بعضی از محرک ها نشان می دهد، آلرژی دارای اشکال مختلفی بوده و به صورت آلرژی پوستی و آلرژی گوارشی یا آلرژی تنفسی بروز می کند.

آلرژی واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن به عوامل مختلف و موادی است که به طور طبیعی بی‌ضرر است اما بر اثر واکنش سیستم ایمنی بدن به یک سری مواد بی‌ضرر به وجود می‌آید. موادی مثل گرده گیاهان، برخی داروها، مو و پشم و پر حیوانات، گرد و غبار هوا، بعضی غذاها و نیش حشرات که سیستم ایمنی بدن، بیش از حد فعال شود و علائم حساسیت را در بدن ایجاد کند.

آلرژی‌های فصلی، یکی از انواع شایع آلرژی‌هاست. حساسیت فصلی یکی از مشکلاتی است که برخی از افراد در فصل بهار و پاییز به آن مبتلا می‌شوند.

* یک سوم جمعیت جامعه به یکی از انواع آلرژی ها مبتلا هستند

فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی درباره آلرژی فصلی اظهار کرد: آلرژی یک واکنش افزایش یافته سیستم ایمنی در برابر یک سری از محرک های محیطی است. وقتی که افزایش سیستم ایمنی را در سیستم تنفسی داشته باشیم با ایجاد التهاب در بخش هایی هست که به آلرژی تنفسی می گوییم که می تواند در قسمت های مختلف دستگاه های تنفس باشد و قسمت های فوقانی تر دستگاه تنفس را درگیر کند که به آن آلرژی بینی می گوییم و سینوس ها و گوشها را درگیر می کند.

دکتر طوبی مومن بیان کرد: هنگامی که بخش های قسمت های پایین تر و دستگاه تنفس درگیر شد، بیماری آسم است و این آلرژی بینی و آسم جزو شایع ترین آلرژی ها هستند.

وی افزود: اکنون حدود یک سوم از جمعیت جامعه حداقل یکی از انواع آلرژی ها را دارند و تعدادشان رو به افزایش است. بیماری‌های آلرژی در همه دنیا در حال افزایش است و به ویژه در شهرها و کشورهای پیشرفته و توسعه یافته زیاد است.

فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی درباره علت دقیق این بیماری بیان کرد: در مورد علت اصلی این بیماری مبحث بسیاری است و به نظر میرسد فاکتور محیطی مهم ترین دلیل بوده و ژنتیک هم در این زمینه موثر است، البته این بیماری طی چند دهه اخیر بیشتر وابسته به عوامل محیطی است.

وی تاکید کرد: در مجموع می توان گفت که بهداشتی تر شدن محیط زندگی و اینکه اشخاص کمتر با عوامل میکروبی در ارتباط هستند و استفاده بی رویه از انتی بیوتیک ها باعث می شود تعدادی از باکتری های مفیدی که در بدن هستند از بین بروند و همه این موارد باعث می شود که سیستم بدنی به سمت بروز آلرژی پیش برود.

* علائم آلرژی

علائم آلرژی شامل آبریزش بینی، ریزش اشک، سرفه، عطسه و اشکال در تنفس، گرفتگی بینی، عطسه، آب ریزش از بینی و چشم‌ها، خارش و تورم پوست، پوست خشک و قرمز و حتی بروز جوش‌های پوستی است که بستگی به واکنش افراد نسبت به آن ماده آلرژی زای خاص دارد.

فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی درباره علائم آلرژی توضیح داد: واقعیت این است که در بسیاری از موارد آلرژی هایی که قسمت های فوقانی تر را درگیر می کنند، بسیاری از افراد متوجه این موضوه نشده و و بر این باورند که دچار سرما خوردگی شده اند.

وی ادامه داد: آلرژی ها می توانند بخش های فوقانی تر دستگاه تنفس همانند بینی را درگیر کنند که به آن آلرژی بینی می گویند اما درگیری بخش های پایین تر و دستگاه تنفس بیماری آسم است که جزو شایع ترین آلرژی ها هستند.

مومن اذعان کرد: علائمی فرد را راهنمایی می کند که بداند بیماری سرما خوردگی نبوده و و آلرژی است، البته این امر وابسته به قسمتی از دستگاه تنفسی هست که درگیر آلرژی می شود.

وی در مورد آلرژی های بینی بیان کرد: یک نوع از سرماخوردگی این است که بیمار دچار سرفه شده و سیر این بیماری از 10 تا 14 روز بیشتر نبوده و هنگامی علائم طولانی تر شود و دو ماه یا سه ماه علایم ادامه پیدا می کند، معمولا آلرژی های بینی با آبریزش های بینی، خارش و گرفتگی بینی و عطسه خود را ا نشان می دهند.

این فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی تاکید کرد: هنگامی که این علائم به صورت دائمی بروز کنند، دارای علت دیگری است که شایع ترین آن معمولا آلرژی است، هنگامی که علائم به صورت تنگی نفس و گرفتگی قفسه سینه هست، بیشتر هشدار دهنده بوده و شخص را راهنمایی می کند تا با مراجعه به پزشک آلرژی را تشخیص دهد.

وی تاکید کرد: زمانی هم بیماری آسم به صورت سرفه بروز می کند که بیمار هم متوجه نمی شود که سرفه ها که سرفه ها مقدمه برای بیماری آسم است.

* علائم هشدار دهنده
عوامل مهمی در تشدید این آلژی ها نقش دارند کودکانی که به شیوه سزارین به دنیا می آیند و کودکی که از شیر مادر تغذیه نمی کند بیشتر از افراد دیگر در معرض آلرژی های فصلی هستند. انواع آلرژی ها در افراد متفاوت است به طور مثال آلرژی های تنفسی ناشی از استنشاق و ورود عوامل حساسیت زا در سیستم تنفسی است که این نوع آلرژی فصلی است.

مومن درباره علائم هشدار دهنده آلژی ها گفت: وقتی که علائم همراه (تنگی نفس، گرفتگی صدا، و …) وجود داشته باشد، این علائم در طول شب بدتر شده و موجب بیدار شدن فرد بیمار از خواب بیدار شده و با وجود محرک ها علائم شدیدتر هم خواهد شد. به طور مثال در مکانهایی که دارای که آلودگی هوا و گردوغبار است با فعالیت کردن و انواع محرک های دیگر این سرفه ها تحریک می شوند.

وی ابراز کرد: این موارد نشان دهنده شروع یک آلرژی است و باید افراد پیگیر این بیماری بوده و نسبت به درمان خودشان اقدام کنند.

* آلرژی ها در همه سنین قابل مشاهده هستند

فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی اظهار کرد: آلرژی ها در همه سنین قابل مشاهده هستند، در فصل بهار و تابستان آلرژی ها به صورت فصلی خود را نشان می دهند، معمولا آلرژی های فصلی به دلیل گرد افشانی گیاهان در فصل های مختلف است، استفاده از ماسک و دوش گرفتن در کاهش این علائم موثر خواهد بود.

وی تاکید کرد: آلودگی هوا هم از عوامل موثر در بروز آلرژی برای برخی از افراد است و باید در روزهایی که آلودگی هوا بیشتر است، این اشخاص از بیرون رفتن و در معرض آلودگی بودن خوداری کنند.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار