آرمان اصفهان
15:10 - شنبه 13 خرداد 1396

کارشناس مسائل سیاسی

دولت محرمانه‌ها توضیح دهد به کدام جُرم باید گاز مجانی به ترکیه بدهیم

حاجیان گفت: یکی از نکات خیلی مبهم در کارنامه دولت یازدهم همین محکومیت جمهوری اسلامی ایران به پرداخت غرامت 14 میلیارد دلاری در پی قرارداد کرسنت است.

محسن حاجیان کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار آرمان اصفهان گفت: ما انتخاباتی را برگزار کردیم که بیش از 40 میلیون نفر از مردم ایران در انتخابات مشارکت حدودا 73٪ داشتند که این یک پیروزی بزرگ برای کشور و ملت ما رقم خورده است. و از تمام مسائل حاشیه ای پر اهمیت تر است. همان طور که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) هم فرمودند: آنچه برای ما اهمیت دارد حضور مردم در پای صندوق های رای است چون تقویت کننده اقتدار نظام جمهوری اسلامی است و کمک به پیش رفت و ادامه حیات نظام اسلامی است.
وی در ادامه به برگزاری انتخابات در کمال امنیت و آرامش اشاره کرد و اظهار داشت: این امنیت را مدیون رزمندگان و ایثارگران و شهدای مدافع حرم هستیم که از جان خود گذشتن تا امنیت فعلی در کشور برقرار باشد.
حاجیان با اشاره به قوانین انتخابات افزود: در اصل 34 قوانین انتخابات مسئول رسیدگی به تخلفات انتخاباتی قوه قضاییه معرفی شده است که بایستی در همان روز انتخابات یک دادسرای ویژه تشکیل شود و به شکایات و تخلفات رسیدگی گردد تا حق الناسی اتفاق نیافتد. اما این مساله در زمان انتخابات رخ نداد و بعد از انتخابات اعتراض کاندیدها از طرف شورای نگهبان به قوه قضاییه ارجاع داده شد و قوه قضاییه هم پیگیر رسیدگی به تخلفات است.
کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: ما شاهد بودیم که شورای نگهبان صحت انتخابات را تایید کرد اما در بیانیه ای که شورای نگهبان داشت اعلام کرد که ما تخلفاتی را شاهد بودیم و تاکید کرد قوه قضاییه پیگیر این مسائل باشد تا به عنوان یک رویه در انتخابات سالهای بعد مجدد تکرار نشود و لازم است با متخلفین برخورد جدی صورت گیرد.
وی با اشاره به قانون 73 انتخابات خاطر نشان کرد: این قانون مجریان و مسئولین دولتی و وزرا را ممنوع کرده است لحن یا علیه نامزدهای انتخاباتی تبلیغ داشته باشند .اما ما شاهد تبلیغات ، بیانیه ها ،سخنرانی های برخی مسئولین بودیم و حتی همراهی وزرا در سفرهای انتخاباتی؛ همه مردم انتظار دارند که قوه قضاییه بحث را به جد پیگیر باشد چون اعتماد مردم به سلامت و صحت انتخابات از هرچیزی مهم تر است.
محسن حاجیان در ادامه با اشاره به موضوع ارتباط «کرسنت» و «تحویل گاز رایگان به ترکیه»و محکومیت ایران به فروش گاز مجانی به ترکیه گفت: به مبلغ 2 میلیارد دلار، اظهار داشت: قرارداد کذایی کرسنت، قراردادی است که در آن فساد ایجاد شده بود، به دلیل همین فساد و رشوه در قرارداد کرسنت، این قرارداد حدود یک دهه مسکوت ماند و همین‌طور به حاشیه رفت اما بعد از مدت‌ها متوجه شدیم کرسنت چیست و چه عواملی موجب شده این قرارداد بسته شود.
وی ادامه داد: یکی از نکات خیلی مبهم در کارنامه دولت یازدهم همین محکومیت جمهوری اسلامی ایران به پرداخت غرامت 14 میلیارد دلاری در پی قرارداد کرسنت است.
این کارشناس تحلیل مسائل سیاسی تاکید کرد: ترکیه پیرو محکومیت ایران در کرسنت، مدعی فروش گاز به نرخ بالا به آنان توسط ایران شده است و توانسته ایران را محکوم کند، به همین دلیل باید 2 میلیارد دلار گاز رایگان به ترکیه بدهیم، متأسفانه این روند همین‌طور ادامه خواهد یافت و به انحاء مختلف ایران به جریمه‌های دیگری هم محکوم خواهد شد.
حاجیان در پایان گفت: محکومیت ایران به فروش گاز مجانی به ترکیه به مبلغ 2 میلیارد دلار جدای از محکومیت ایران به پرداخت 14 میلیارد دلار غرامت پیرو قرارداد کرسنت است، خوب است دولت محرمانه‌ها برای مردم به صورت شفاف توضیح دهد به کدام جُرم باید گاز مجانی به ترکیه بفروشیم؟و چرا با وزیر متخلف برخورد نمی شود؟
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار