آرمان اصفهان
19:07 - سه شنبه 09 خرداد 1396

نقل قول نقوی از اظهارات قاضی‌عسگر در کمیسیون امنیت ملی

مچ‌بند امسال حجاج ساخت ایران بوده و ارتباطی با کنترل افراد توسط دیگران ندارد

نماینده ولی‌فقیه در سازمان حج و زیارت با بیان اینکه مچ‌بند امسال حجاج ساخت ایران بوده و ارتباطی با کنترل افراد توسط دیگران ندارد، گفت: مسائل خانواده شهدای مسجدالحرام و منا را هم دنبال کرده و تلاش می‌کنیم مسئله دیه هم حل شود.

به گزارش آرمان اصفهان به نقل از فارس،سیدحسین نقوی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌:  ارائه گزارشی از نشست عصر امروز کمیسیون متبوعش پرداخت و اظهار داشت: جلسه امروز کمیسیون با هدف بررسی شرایط و امکانات برگزاری مناسک حج امسال با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده محترم مقام معظم رهبری در سازمان حج و زیارت، جابری‌انصاری و قشقاوی معاونین وزارت امور خارجه و نمایندگان وزارت اطلاعات برگزار شد.

وی افزود: قبل از شروع جلسه رسمی موضوعاتی از قبیل آخرین روند وضعیت صیادان دزدیده‌شده توسط دزدان دریایی، آخرین وضعیت گروگان حادثه‌دیده جاوه،‌ انتصاب و شروع به کار سفیر ایران در عمان مطرح شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تصریح کرد: در ابتدای بحث حج، اقای بروجردی رئیس کمیسیون با اشاره به شرایط منطقه، نگرانی‌های کمیسیون را مطرح کرد؛ آقای قاضی‌عسگر ابتدا روند گفت‌وگو و توافق برای برگزاری مراسم حج امسال را با جزئیات توضیح داد، وی گفت که مذاکره برای انجام مراسم حج جمع‌بندی نهایی بود و ما بر این اساس و در چارچوب تعیین‌شده مذاکرات را ادامه دادیم و توافق نیز بر اساس همان چارچوب و روند صورت گرفته و جای هیچ نگرانی نیست؛ اقدامات اجرایی هم اعم از کاروان‌ها، اجاره هتل‌ها، نحوه انتقال حجاج و پشتیبانی و تدارکات حجاج انجام شده است.

نقوی تصریح کرد: حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر اشاره کرد که برخی شایعات کذب موجب نگرانی می‌شود و الّا هیچ مشکلی وجود ندارد، توافق خوبی انجام شده است؛ وقتی وزیر حج عربستان به استقبال رئیس سازمان حج ایران می‌آید، نشان از توافق خوب است. مچ‌بندی هم که تدارک دیده شده، ساخت داخلی خود ماست و بیانگر یکسری اطلاعات شخصی جهت رفاه خود حجاج است و هیچ ارتباطی با کنترل افراد توسط دیگران ندارد. این اولین بار است که عربستان جدای از ابلاغیه کلی حج با ایران توافق جدا کرده و تاکنون مطابق توافق دقیق عمل کرده‌اند.

وی یادآور شد: نماینده ولی‌فقیه در سازمان حج گفت که 10 نفر هم نیروی کنسولی جهت مدیریت حجاج ایرانی از ایران پذیرفته‌اند و اعزام شده‌اند و مستقر هستند، ارتباط ما با سایر کشورهای مسلمان و منطقه در امور حج ارتباط خوبی است و همه آنها خواستار حضور ایران در مراسم حج هستند.

نقوی متذکر شد: در ادامه نماینده وزارت اطلاعات گفت که برآورد امنیتی ما نیز این است که بنای ناسازگاری از طرف مقابل وجود ندارد؛ در ادامه جلسه، آقایان کواکبیان، ذوالنوری، فلاحت‌پیشه، کریمی‌قدوسی و جمالی، دیدگاه‌ها، دغدغه‌ها و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

وی همچنین عنوان کرد: قاضی‌عسگر گفت ما تلاش کردیم در امور اجرایی، تمامی ضعف‌های گذشته را رفع کردیم، بیمه حجاج تا 200 میلیون تومان افزایش یافته و سامانه طراحی‌شده کار حج را روان کرده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر همین اساس تأکید کرد: در ادامه این جلسه، محمدی رئیس سازمان حج و زیارت توضیحاتی پیرامون امور اجرایی حج ارائه کرد، وی گفت آنچه که به عنوان مچ‌بند مطرح است، کار خود ایران است و الّا اطلاعات حجاج را که قبلاً به حج و زیارت عربستان می‌دهیم تا ویزا صادر کنند، تلاش شده مشکلات مطرح در ورودی حجاج از جمله انگشت‌نگاری هم حل شود و با احترام کامل امور اجرایی صورت گیرد.

نقوی خاطرنشان کرد: در پایان حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر اشاره کرد که مسائل خانواده شهدای مسجدالحرام و منا را هم دنبال کرده و تلاش می‌کنیم مسئله دیه هم حل شود؛ در پایان تأکید کمیسیون امنیت ملی مجلس مبنی بر پیگیری کاهش ادبیات نامناسب از سوی عربستان در دوران حج صورت گرفت.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار