آرمان اصفهان
16:18 - چهارشنبه 03 خرداد 1396

در پاسداشت سالروز آزاد سازی خرمشهر

تحلیلی بر «خرمشهر‌ها در پیش است»؛ صدای پای سربازان نامرئی پشت دیوارهای شهر

…بدانید در آینده، خرمشهرها، در پیش است؛ البته نه در میدان جنگ نظامی بلکه در میدانی که ویرانی‌های جنگ نظامی را ندارد و برعکس آبادانی نیز به‌دنبال دارد، اما از جنگ نظامی سخت‌تر است….

 به گزارش آرمان اصفهان به نقل از تسنیم،جریان آزادسازی خرمشهر مانند بسیاری از وقایع تاریخی دیگر عبرت‌ها و آموزه‌های فراوانی را در سینه دارد که می‌توان در پرتو آن به بهترین راهبردهای دینی، فرهنگی و سیاسی دست یافت.

آموزه‌های دفاع مقدس را عصری‌سازی کنیم

شاید عدم نگرش صحیح و عدم عبرت‌آموزی  از این نشانه‌های عظیم الهی باعث دفن آموزه‎‎ها و عبرت‌های اصیل زیر گردوغبار امور روزمره شود؛ به ویژه صحنه‌ای مانند «آزادسازی خرمشهر» که امام خمینی(ره) این تعبیر را به کار بردند: «خرمشهر را خدا آزاد کرد.» از این جمله می‌توان این‌گونه تعبیر کرد که باید همواره نگاه راهبردی به مسأله جنگ و دفاع مقدس داشت و به فکر عصری‌سازی آموزه‌های آن مطابق با نیازهای روز بود و همواره به ظرافت‌های صحنه توجه داشت.

اما به محبت خداوند متعال افرادی همچون مقام معظم رهبری به عنوان دیده‌بان انقلاب اسلامی از چنین نگرشی برخوردارند تا جایی که همیشه به دیده عبرت و ظرافت و باریک‌بینی مسائل تاریخی را مورد بررسی قرار داده‌اند؛ سخنرانی معظم له در دهه هفتاد درباره عبرت‌های عاشورا، گویای این مسأله است تا جایی که شاید بتوان گفت از بهترین تحلیل‌های سیاسی فرهنگی جهان اسلام از واقعه عاشورا باشد.

باریک‌بینی رهبر انقلاب به مسأله دفاع مقدس

مقام معظم رهبری به مسأله جنگ و دفاع مقدس همواره نگاهی راهبردی و کلان‌نگر داشته‌اند. به عنوان نمونه ایشان در یکی از سخنرانی‌های سال گذشته خود با اشاره به اینکه «خرمشهرها در پیش است» خطاب به جامعه ایران فرمودند: «آینده انقلاب متعلق به شماست و شما هستید که باید این تاریخ را با عزت حفظ کنید و بدانید در آینده، خرمشهرها، در پیش است؛ البته نه در میدان جنگ نظامی بلکه در میدانی که ویرانی‌های جنگ نظامی را ندارد و برعکس آبادانی نیز به‌دنبال دارد، اما از جنگ نظامی سخت‌تر است.» (رهبر معظم انقلاب 95/3/3)

واکاوی این بخش از فرمایشات امام خامنه‌ای نیاز امروز جامعه است. نگاهی عمیق و ژرفگرانه به محیط پیرامون واقعیات فراوانی را از شکل‌دهی و تهاجم خاموش دشمن در قالب جنگ نرم فراروی هر پژوهشگر و محققی قرار می‌دهد.

نفوذ، راهکار مهم حربه جنگ نرم

رهبر معظم انقلاب در این فراز از سخنرانی خویش به جنگی اشاره فرمودند که از جنگ سخت به مراتب دشوارتر است که در ادبیات سیاسی – نظامی معاصر  «جنگ نرم» نام دارد. این نکته طی سالیان اخیر یکی از کلیدواژه‌های مهم ایشان در بیاناتشان بوده است.

به گزینه دیگر، بعد از مقاومت و ایستادگی مثال‌زدنی ایران در طول 8 سال جنگ تحمیلی،‌ نظام سلطه و عوامل و اذناب آن  به این نکته رسیدند که دیگر توانایی مبارزه در میدان‌های رزم با ایرانی وفادار به مبانی اسلامی و آرمان‌های تعالی بخش انقلاب اسلامی را ندارند. بنابراین صحنه نبرد تغییر کرد و پروژه‌ای دیگر تعریف شد که طی آن به صورت خاموش و غیر مستقیم به سوی افکار و عقاید مردم ایران نشانه‌روی کرده‌اند.زوایای مختلفی از جنگ نرم دشمن علیه ایران و ایرانی قابل دست‌یافت است.

افزایش دامنه فعالیت چشم‌گیر ابزارهای رسانه‌ای غیر دینی در کشور ایران(ماهواره‌ها)، نفوذ اساتید دانشگاهی با رویکردهای غیر دینی و لیبرال، گسترش فضاهای مجازی در قالب سایت‌ها و شبکه‌های اینترنتی، تغییر در گویش و پوشش افراد جامعه به ویژه در سطح جوانان و نوجوانان با ایجاد مدها و مانکن‌های پوششی، تولید مواد غذایی نامناسب مانند محصولات تراریخته و هزاران اِعمال نفوذ در سرزمین ایران مصادیقی از این لشکرکشی نرم در ملت ایران بود.

در جنگ نرم، به اعتقادات و فرهنگ هجوم می‌شود

اما از آنجایی که این نفوذ به صورت غیر مستقیم و عمدتاً با ابزارهای رسانه‌ای و از طریق عوامل نفوذی دشمن صورت می‌گیرد، معظم له این جنگ نرم را سخت‌تر از جنگ سخت معرفی کردند، زیرا با دشمنی روبرو هستیم که با چشم دیده نمی‌شود و از سوی دیگر ایمان و اعتقادات آنها را نشانه‌گیری کرده است. اکنون تئوریسین‌های نظامی دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که برای تصاحب ملت‌ها ابتدا باید فکر و اعتقادات آنها را تصاحب کرد؛ لذا با این توصیفات معظم له فرمودند جنگ نرم از جنگ نظامی سخت‌تر است.

اکنون شاهدیم در دانشگاه‌ها و مراکز علمی، یعنی آنجا که افکار جوانان شکل می‌گیرد، با طرح یک شبهه و یا ارائه کتاب‌های دیجیتالی و خطی به قدری فضای شبهه ایجاد می‌کنند که جوانان را نسبت به باورهایشان متزلزل می‌کنند و تبعه این تزلزل باعث سستی و پوکی نظام مقدس جمهوری اسلامی از درون می‌شود.

البسه نامناسب حیای عمومی را کاهش می‌دهد

از سوی دیگر این اعمال نفوذ در تولیدات فرهنگی مانند البسه جلوه‌گر شده است. اولین دستاورد تولید البسه نامناسب و در تضاد با آموزه‌های دینی، کاهش حیای عمومی و به دنبال آن کاهش سطح ایمان در جامعه است که متأسفانه دستگاه‌های ذیربط در این سالیان اخیر مقاومت مناسبی در برابر این نفوذها اعمال نکردند.

اما شاید بدترین نوع نوع نفوذ در یک جامعه به خصوص جامعه اسلامی ایران، گسترش چشم‌گیر شبکه‌های مجازی باشد که در این سال‌ها به اوج خود رسیده است. دشمنان نظام اسلامی با ایجاد شبکه‌ها و گروه‌های مختلف اجتماعی سعی در انحراف خانواده‌ها و جوانان پاک این سرزمین دارند و متاسفانه تاکنون حرکت مناسبی صورت نگرفته است.

همچنین تشویق به تولید فیلم‌های مختلف در قالب شبکه‌های تلویزیونی و سینمایی که متناسب با فرهنگی ایرانی اسلامی نیست به بهانه دریافت جوایز بین‌المللی از دیگر ابزارهای نفوذ این سال‌های اخیر انقلاب اسلامی ایران بوده است؛‌ تمام این عوامل دست به دست هم داده‌اند تا ملت ایران را در قالب جنگ نرم زمین‌گیر کنند و باید اذعان کرد تا حدود بالایی موفق به این کار شدند، اما با نصرت‌های الهی و با تدابیر و راهکاری مناسب مقام معظم رهبری همواره این نظام پابرجا بوده است و به مسیر خود در راه نابودی کفر و ظلم و تحقق جامعه آرمانی ظهور امام زمان(عج) پیشتازی می‌کند.

این مبارزه، آبادانی را به دنبال دارد
این همان نکته‌ ظریفی بود که رهبر انقلاب در این فراز اشاره داشتند که فرمودند این مبارزه «آبادانی نیز به‌دنبال دارد.» یعنی همان طور که در عین ناباوری به تعبیر امام(ره) «خرمشهر را خدا آزاد کرد» پیروز میدان «جنگ نرم» نیز ملت ایران خواهند بود منتها وظیفه جوانان و نخبگان این است که هر کجا و در هر سِمتی که هستند همواره «عمل به وظیفه» کنند و به این کلام رهبر انقلاب عمل کنند که فرمود: «در جمهوری اسلامی، هر جا که قرار گرفته‌اید، همان‌جا را مرکز دنیا بدانید.»

انتهای‌پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار