آرمان اصفهان
07:26 - یکشنبه 17 اردیبهشت 1396

امام جمعه اصفهان:

مهم ترین وظیفه روحانیت هدایت انسان ها است/ پیوست های فرهنگی در جذب توریست مدنظر قرارگیرد

آیت الله طباطبایی نژاد گفت: یکی از مواردی که می تواند به صدور انقلاب اسلامی به سایر نقاط جهان کمک کند، جذب گردشگران خارجی است؛ اما متاسفانه پیوست فرهنگی این جذب در نظر گرفته نمی شود.

به گزارش آرمان اصفهان به نقل از صاحب نیوز؛ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در دیدار با دبیران شوراهای امر به معروف و نهی از منکر مناطق 15 گانه شهر اصفهان با بیان این که  امر به معروف و نهی از منکر را یکی از مهم ترین دستورات اجتماعی اسلام است، تصریح کرد: زکات به عنوان یکی از دستورات اجتماعی مالی اسلام است.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد با بیان این که همه ما وظیفه اجرای دستورات الهی را برعهده داریم، عنوان کرد: در زیارتنامه امام حسین (ع) می خوانیم «اَشهَدُ اَنَّکَ قَد اَقَمتَ الصَّلاهَ وَ آتَیتَ الزَّکاهَ وَ اَمَرتَ بِالمَعروفِ وَ نَهَیتَ عَنِ المُنکَر» و این 3 مورد گل سر سبد دستورات دین است.

وی دستورات اجتماعی اسلام را برای اصلاح جامعه دانست و خاطرنشان کرد: امیرالمومنین (ع) در حدیثی می فرمایند که « تمام کارهای نیک و حتی جهاد در راه خدا، در مقابل امر به معروف و نهی از منکر به اندازه‌ی آب دهانی در مقابل دریایی پهناور بیش نیست.»

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به اهمیت امربه معروف، گفت: امر به معروف تنها منحصر به تذکر لسانی نبوده و باید چگونگی انجان این واجب را به مردم آموزش دهیم تا به وظیفه ای که اسلام بر عهده همه گذاشته، جامه عمل بپوشانیم.

امام جمعه اصفهان، احیای امر به معروف و نهی از منکر را منحصر در تذکر لسانی ندانست و گفت: آنچه مهم تر از تذکر لسانی است، این است که به مردم یادآور شویم که این وظیفه ایست که اسلام بر دوش همه گذاشته و ثانیاً چگونگی اجرای این فریضه را آموزش دهیم.

آیت الله طباطبایی نژاد ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر از دستورات دین اسلام است اما برخی برای جمع کردن رأی بیشتر به صورت علنی در مقابل آن می ایستند و متوجه نیستند که با این کار در مقابل اسلام ایستاده اند.

وی با بیان این که مردم با بصیر انقلاب رئیس جمهوری با تعلقات دینی انتخاب خواهندکرد، گفت: اسلام برای امر به معروف و نهی از منکر شرایطی معین کرده که برای اجرای آن باید آن شرایط را در نظر گرفت و برخوردهای اشتباه را دستاویزی برای رد این حکم الهی قرارنداد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نقش تعیین کننده روحانیت در احیای امر به معروف، خاطرنشان کرد: مهم ترین وظیفه روحانیت هدایت انسان ها است، اگر امامان جماعت در 600 مسجد به عنوان 600 کانون فرهنگی احساس وظیفه می کردند و با جذب جوانان به مسجد و ارتباط با همسایگان مسجد مشکلات را مرتفع می کردند، نیازی به تذکر و گشت ارشاد نبود.

آیت الله طباطبایی نژاد با انتقاد از محوریت قرار گرفتن منافع مادی در تصمیمات مختلف جامعه، خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که می تواند به صدور انقلاب اسلامی به سایر نقاط جهان کمک کند، جذب گردشگران خارجی است؛ اما متاسفانه پیوست فرهنگی این جذب در نظر گرفته نمی شود.

وی از عملکرد اشتباه برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: اینکه در ورودی مکانهای تاریخی یا گردشگری شهر هزینه بلیط برای گردشگران خارجی و داخلی متفاوت دیده شود، دور از دستورات دین اسلام است.

امام جمعه اصفهان ادامه داد: بسیاری از کشورها، برخی جاذبه های غیرشرعی را برای جذب توریست خود درنظر گرفته اند که این جاذبه ها در ایران اسلامی معنایی نداشته و باید علمکرد ما به نحوی باشد که گردشگران جذب اخلاق و دستورات دینی ما شوند.

انتهای پیام/ت.ت

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار