آرمان اصفهان
22:44 - دوشنبه 20 دی 1395

نگرانی ها از افزایش سقط جنین در کشور

این گزارش حاکی است، مشکلات خانوادگی و اقتصادی ، فقر، تعداد زیاد فرزندان، آموزش ناکافی و وقوع بارداری های ناخواسته، از جمله عواملی هستند که زنان را به سوی سقط عمدی و غیرعمدی سوق می دهند.

آرمان اصفهان- آمار رسمی در کشور حکایت از افزایش سقط جنین طی سال های اخیر در کشور دارد که برخی آن را زنگ خطری برای جامعه پزشکی از نظر عوارض این سقط ها قلمداد می کنند و برخی دیگر نقش آن را در سیاست های جمعیتی کشور پررنگ می دانندسقط جنین(Abortion) به معنی از دست رفتن محصول حاملگی(جنین یا رویان) ، قبل از هفته 20 بارداری است اما پزشکان بیشتر از این اصطلاحات برای توصیف هر نوع ختم حاملگی در سه‌ماهه اول بارداری استفاده می‌کنند. نکته قابل توجه در زمینه سقط ها این است که بخش زیادی از آن ها به صورت غیرقانونی و زیرزمینی انجام می شود. بر اساس آمار موجود در سازمان پزشکی قانونی کشور، آمار مراجعان و تعداد مجوزهای صادر شده با افزایش مواجه بوده به نحوی که در شش ماهه امسال پنج هزار و 720 نفر برای دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که برای چهار هزار و 19 نفر از آنان مجوز صادر شد.
آمار مراجعان سقط درمانی در نیمه نخست امسال (95) نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد 17.9 درصدی و تعداد مجوزهای صادر شده با رشد 14.3 درصدی روبه رو بوده است.
 البته این آمار فقط مربوط به آمار سقط‌ جنین‌های قانونی و سقط‌های غیرقانونی است که منجر به فوت می‌شوند اما به طورکلی بنا به آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سالانه 220 هزار سقط جنین در ایران اتفاق می افتد. افزایش آمار سقط جنین در حالی اتفاق می افتد که تعداد زیادی از آن ها به زعم کارشناسان خارج از چهارچوب های تعریف شده و به صورت غیرقانونی و زیرزمینی انجام می شود. این سقط های زیرزمینی گاه به آن علت است که زوجی ناخواسته باردار شده اند و گاهی به خاطر آن است که معلولیت فرزند تازه در ماه های آخر اتفاق افتاده یا معلوم شده است گاهی از سر فقر و نداری کودک را نمی خواهند و گاهی نیز متاسفانه ارتباطات خارج از شرع و قانون است.
این گزارش حاکی است، مشکلات خانوادگی و اقتصادی ، فقر، تعداد زیاد فرزندان، آموزش ناکافی و وقوع بارداری های ناخواسته، از جمله عواملی هستند که زنان را به سوی سقط عمدی و غیرعمدی سوق می دهند. در این بین بیماری های ژنتیکی و معلولیت جنین یکی از عوامل اصلی سقط جنین به شمار می روند که البته درحال حاضر نیز سالانه 30 هزار کودک معلول در کشور به دنیا می آیند.
مجید رضازاده رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور می گوید: طی دو سال گذشته، یک هزار و 350  جنین معلول شناسایی شده و با هماهنگی پزشکی قانونی سقط جنین انجام شده است. وی می‌افزاید: اگر این کودکان به دنیا می آمدند، به طورمتوسط 18 سال زندگی می کردند و هزینه های مادی و اجتماعی و خانوادگی زیادی بر جامعه تحمیل می شد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار