آرمان اصفهان
09:02 - شنبه 04 دی 1395

بهتر بود نظر نمایندگان مجلس درباره منشور شهروندی لحاظ می شد

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه دولت یازدهم اقدام به تدوین منشور حقوق شهروندی می کند نشان می دهد عمل ما به قانون اساسی کامل و همه جانبه نبوده است.

 به گزارش آرمان اصفهان؛ دکتر اصغر سلیمی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در شعارهای انتخاباتی رییس جمهوری نیز به این منشور اشاره شده بود اظهار کرد: آقای روحانی انتشار و تدوین این منشور را به مردم قول داده بودند و امروز اقدام به این کار کردند.
این نماینده مجلس دهم با بیان اینکه این منشور را مطالعه کرده و معتقد است تطابق زیادی با قانون اساسی دارد ادامه داد: هر چند تهیه و تدوین منشور حقوق شهروندی از سوی دولت اقدام درستی بود اما جاداشت در همان سال های اولیه شروع بکار دولت یازدهم تهیه می شد تا طرح مسائلی از جمله اینکه این بحث تبلیغاتی است را شاهد نباشیم.
وی با بیان این مهم که قانون اساسی مترقی کشورمان را افرادی همچون شهید دکتر بهشتی و عالمان و حقوقدانان برجسته تدوین کرده اند اضافه کرد: قانون اساسی ما از قوانین پیشرو محسوب می شود و روی برخی موضوع های و حقوق شهروندی نیز تاکید جدی دارد.
به گفته سلیمی، 60 اصل قانون اساسی ما از جمله مسائل و مباحثی مانند حق آموزش رایگان، مشارکت عموم مردم در تعیین سرنوشت، عمل به عدل و قسط، توجه به زبان های محلی، برخورداری از حقوق مادی، برابری حقوق مرد و زن، ممنوع بودن تفتیش عقاید، آزادی مطبوعات، حق مسکن و دادخواهی و تامین نیازهای اساسی اشاره مستقیم به همین موضوع حقوق شهروندی دارد.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه اگر ما درست به قانون عمل می کردیم نیازی به این منشور نداشتیم افزود: معتقدم در تدوین برخی از بندهای منشور حقوق شهروندی اگر نظر نمایندگان مردم در خانه ملت هم لحاظ می شد بسیار بهتر و مناسب بود.
نماینده مستقل مجلس دهم با تاکید بر اینکه تدوین و عمل به قانون و منشور حقوق شهروندی مختص یک دولت و یک محدوده زمانی خاص نیست اظهار کرد: اگر به این دید به این منشور نگاه شود و برداشت و نگاه حزبی به آن نباشد مطلوبیت همراه با عمل پیدا می کند.
به گفته نماینده سمیرم در خانه ملت، عمل به قانون و توجه به حقوق شهروندی هم از طرف دولت ها و مسوولان و هم مردم باید با همه توان و فرهنگ سازی صورت گیرد .
عضو هیات رئیسه کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در منابع و کتب دینی ما نیز به حقوق شهروندان و خلق خدا اشاره شده و در واقع باید گفت اگر مردم خودشان به این مسائل آشنا بودند و رعایت می کردند خیلی از معضلات و مسائل اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایجاد نمی شد.
نماینده شهرستان سمیرم در مجلس دهم با تاکید مجدد به این نکته که نباید به این منشور سیاسی نگاه شود تصریح کرد: اینطور نباشد که یک دولت بنابر مصالح خود و حامیانش بندهایی از این حقوق را به فراموشی بسپارد و بندهایی را طبق میل خود اجرا کند.
دکتر سلیمی با بیان اینکه رهبر حکیم انقلاب بارها بر این مسائل تاکید داشته اند افزود: همین مصلحت اندیشی ها و سلیقه ای عمل کردن ها مشکلاتی را ایجاد می کند.
سلیمی ابراز امیدواری کرد: با اخلاق اسلامی، فرهنگ سازی خوب و احترام متقابل و برادرانه بتوانیم کشوری توسعه یافته و مترقی داشته باشیم
شهرستان سردسیر و کوهستانی سمیرم در جوار دنا و زاگرس مرکزی با افزون بر پنج هزار و 200 کیلومتر مربع وسعت، 150 ابادی و روستا، چهار شهر و چهار بخش مرکزی، دناکوه، وردشت و پادنا در 160 کیلومتری جنوب اصفهان و 170 کیلومتری شمال یاسوج واقع شده است.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار