آرمان اصفهان
06:43 - شنبه 18 دی 1395

گوهری ارزشمند اما رو به افول

سمیرم؛ بکر بمان برای زیست بهتر آیندگان

در میان انبوه اخبار و گزارش های مربوط به محیط زیست و طبیعت آنچه بیشتر از همه نمود و بازتاب بیشتری داشت این تیتر یک خبرگزاری دولتی به نقل از یک مشاور باسابقه محیط زیست استان اصفهان بود.

آرمان اصفهان- محمود افشاری/ « تنها چند نقطه زیست محیطی غنی در استان اصفهان باقی مانده است»

علی زند مقدم روز در یکی از  کارگروه های محلی پروژه تنوع زیستی زاگرس مرکزی در سمیرم تصریح کرده بود: این نقاط شامل شهرستان های سمیرم، فریدن، فریدونشهر و بخشی از کوه های کرکس است.

همین مشاور در گفت و گویی دیگر گفته بود: تنوع ژنتیک گیاهی در «تنگه گلّه گاو» سمیرم کم نظیر است.

تنگه ای در جنوب غرب سمیرم و هم مرز با ارتفاعات بلند استان چهارمحال و بختیاری که بدون شک یکی از بهترین مناطق طبیعی و بکر کشور و استان است.

گذشته  از اهمیت این بخش ها و مناطق بکر در سمیرم اجرای یک طرح ملی و بین المللی با عنوان «سیمای حفاظتی زاگرس مرکزی» در بخش های زاگرسی کشورمان و بویژه محدوده دنا-ونک سمیرم نشان از اهمیت این خطه کوهستانی در عرصه زیست محیطی و آب و خاک دارد.

طرح بزرگی به وسعت 400هزار کیلومتر مربع یا به عبارتی یک چهارم کل مساحت کشور ایران که در بخش مرکزی و با عنوان زاگرس مرکزی محدوده دنا- ونک نیز از جمله بخش های اصلی این طرح است.

قرار گرفتن 40 درصد از منابع آبی کشور، شکل گیری اصیل ترین فرهنگ ها و شیوه های زندگی و ثبت یکهزار گونه گیاهی مختص به رشته کوه دنا در سمیرم تنها بخشی از موارد قابل ذکر در اهمیت اجرای این طرح بین المللی در محدوده زاگرس مرکزی است.

گذشته از این موضوع، سمیرم نیز به عنوان اولین ذخیره گاه اُرس در کشور در جوار زاگرس مرکزی و دنا با افزون بر 527 هزار هکتار مساحت جغرافیایی، 455 هزار هکتار عرصه ملی، مرتعی و جنگلی و 81 هزار هکتار رویشگاه جنگلی بعنوان حوزه الگویی سازمان جنگل های کشور محسوب می شود.

وجود ذخیره گاه مهمی همچون دنای استوار و قله های متعدد و سپیدپوش آن در این خطه نیز بر اهمیت و ارزشمندی طبیعت و منابع آب و خاک آن افزوده است.

سلسله جبالی که همین چند سال قبل بعنوان یکی از إخیره گاه های بین المللی زیست کره معرفی شد.

و باز علاوه بر اینها وجود گونه های گیاهی دارویی اختصاصی همین منطقه همچون زرین گیاهِ روبه انقراض را هم نباید از قلم انداخت.

گونه ای که در عطاری های شهر به گیاه اعیانی و شمال تهرانی معروف است و گل و گیاه آن به صورت درهم تا هر کیلو 80 هزار تومان هم بفروش می رسد.

وجود اقوام مختلف با فعالیت ها و فرهنگ های متنوع به همراه تبادلات و تعاملات فرهنگی و اقتصادی آنها در طول تاریخ و تمدن این خطه کهن که در همراهی و بهره از طبیعت نقش مهم و اساسی دارند را هم باید اشاره داشت.

تنها در بخش عشایر هر ساله شاهد کوچ بهاره و پاییزه این ایل بزرگ عمدتا قشقایی به این دیار هستیم. رفت و آمدی که بویژه در این سال ها و با ادامه روند خشکی و خشکسالی ها مشکلاتی را هم برای خود عشایر و هم برای طبیعت این منطقه ایجاد کرده و می کند.

کوچ زودتر از موعد تقویم کوچ در بهار یعنی زودتر از 25 اردیبهشت که دست کم در چند سال اخیر محقق نشده و فرار از گرمای طاقت فرسای جنوب و تصرف بیشتر ایل راه ها و رسیدن زودهنگام به مرزهای ییلاقی استان اصفهان و سمیرم که تخریب طبیعت تازه بهاری را به دنبال دارد نیز مشکل و مسئله ای دیگر در باب طبیعت این خطه است.

حتی نقل است همان زرین گیاه روبه انقراض اعیانی را گوسفندان عشایر در کوه ها و صحراهای پراکنده در این سال ها نوش جان کرده اند و همین چرای زیاد و نفع زیادی که به گوشت درجه یک شده دام ها می رساند به انقراض این گونه منجر شده است.

زرین گیاهی که امروز در مزارعی نزدیک ارتفاعات کشت و کار می کنند تا شاید مرحمی بر زخم همین یک گونه مهم گیاهی باشد.

در ابتدای این مقال از بی نظیر ها و کم نظیرهایی گفتیم و نوشتیم که تنها سطوری از آن را خواندید و در انتهای این مجال هم دو سه سطری تیتر وار از مشکلات بگوییم.

معدن خاک نسوز آب ملخ با آن همه خبر و گزارش از تخریب و تخلف در این منطقه بکر و بی نظیر فعال است. باران و برفی درست و درمان در این دیار همچنان نباریده است. درختان زیادی از همه بخش های شهرستان بویژه در دشت سمیرم و شرق این شهرستان خشکیده و بریده شده اند. دیگر خبری از جوی های پر آب و پرندگان و خزندگان پراذحام اطرافشان دست کم در مناطق پایین دست کوه ها و تپه ها و باغات نیست و آنچه هست تنها در بخش هایی از ارتفاعات است. چاه های مجاز و غیر مجاز هم که همچنان می تازند و حتی می گویند همین پس لرزه های خفیف یکی دو ساله اخیر از آثار شوم هیم چاه هایی است که در عدد به بالای پنج هزار حلقه هم می رسند…

آری؛ این روایت تلخ و شیرین درباره طبیعت و محیط زیست یکی از نقاط سردسیر استان اصفهان تنها بخش کوچکی از یک موضوع مهم و حیاتی برای امروز و فردای همگان بود.

باشد که با تدبیر و مدیریت بهتر و دوستدار و حامی طبیعت بودن علمی و نه شعاری زیست بهتر خود و آیندگانمان را رقم بزنیم.

والسلام

منبع: عصر اصفهان

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار