آرمان اصفهان
15:00 - سه شنبه 16 آذر 1395

اینترنت و شبکه‌های اجتماعی از بمب هسته‌ای هم خطرناک‌تر است/ با این همه تحریم‌ چرا در فضای مجازی تحریم نشدیم

یک کارشناس فضای مجازی و رسانه گفت: بسته های اینترنتی رایگان و ارزان قیمت که به راحتی در دسترس همه اقشار و سنین قرار می گیرد از بمب هسته ای هم خطرناک تر است.

به گزارش آرمان اصفهان، ریحانه قربانی درباره استفاده بی رویه از فضای مجازی توسط افراد جامعه به ویژه قشر بانوان، اظهار کرد: بارها رهبر معظم انقلاب در رابطه با وضعیت نابسامان اینترنت در کشورمان تذکرها و راه حل های لازم را داده اند اما متاسفانه هنوز هیچ اقدام موثری از سوی مسئولان به ویژه وزارت ارتباطات در زمینه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات صورت نگرفته است و حتی برخی مسئولان کاملا برخلاف صحبتهای مقام معظم رهبری در این زمینه عمل می کنند.

* خطر استفاده از اینترنت به یک فاجعه تبدیل شده است

وی افزود: اینترنت را می توان به یک سگ هار تشبیه کرد که بدون قلاده در بین مردم جولان می دهد که امروزه این خطر از مرز بحران گذشته و به یک فاجعه تبدیل شده است.

این کارشناس فضای مجازی و رسانه ادامه داد: متاسفانه دولت چشمان خود را بر مضرات اینترنت و شبکه های مجازی صهیونیستی که در دستان مردم قرار گرفته بسته و به همین دلیل اعتقادات مردم خواسته یا ناخواسته به ورطه نابودی کشیده می شود.

* با این همه تحریم‌؛ چرا در فضای مجازی تحریم نشدیم؟

وی تاکید کرد: با یک نگاه گذرا به فهرست تحریم های ایران می بینیم که به ویژه با نقض برجام در زمینه های مختلفی تحریم ها ادامه خواهند یافت، مثل تجهیزات کلیدی صنایع، مراودات بانکی، داروهای سرطانی و … به طوری که بسیاری از بیماران سرطانی به دلیل نبود داروهای مورد نیازشان جان خود را از دست می دهند اما باید پرسید در چنین شرایطی چطور اینترنت روز به روز وسیع تر و گسترده تر و بروزتر در دستان مردم قرار می گیرد؟

قربانی اضافه کرد: بروزتر شدن و گسترده تر شدن اینترنت یک حربه است، چرا که دشمن با این روش می خواهد ذائقه سنجی کرده و تمام افراد یک منطقه را زیر نظر بگیرد و با همان ابزار به حریم خصوصی تک تک افراد جامعه ورود پیدا کند.

وی با بیان اینکه شیطان همیشه از نقطه ضعف های افراد به قلوب آن ها وارد شده و آن ها را به گمراهی می کشاند، گفت: امروز دشمن هم همین کار را با ما می کند و با ذائقه سنجی از نقاط ضعف افراد آگاهی یافته و آن ها را به گمراهی می کشاند به عنوان مثال دشمن می داند که خلاءهای جوانان ما چیست و نیازها و نقاط ضعف های آن ها را نیز می داند و از همین راه آن ها را به ورطه فساد می کشاند.

* برخی مسئولان پیاده نظام دشمن شده اند

این کارشناس فضای مجازی و رسانه با تاکید بر اینکه جرایم اینترنتی در صدر جرایم قرار گرفته و بیشترین آسیبی که وارد جامعه می شود از طریق فضای مجازی است، ابراز کرد: اینکه مسئولان در زمینه گسترش و بروزرسانی فضای مجازی کاملا منفعل و گاهی موافق هستند جای سوال دارد و می توان گفت پیاده نظام شده اند، در حالی که فضای مجازی خطرناک تر از تجهیزات نظامی دشمن است و حتی می توان گفت خطرناک ترین تجهیزات دشمن همان فضای مجازی است.

* افسران جوان جنگ نرم هم در معرض خطرند

وی ادامه داد: فضای مجازی می تواندفرصت باشد اما اگر نیک بنگریم می بینیم که در کشور ما فضای مجازی یک صدم درصد فرصت و 99.9 درصد تهدید بوده است، چرا که بسیاری از افراد بدون علم و آگاهی وارد آن می شوند حتی کسانی که به عنوان افسر جوان جنگ نرم هم وارد این فضاها می شوند در معرض خطر هستند و خودشان توجیه می کنند که ما در این جبهه می جنگیم در حالی که خبر ندارند کسی که با سلاح دشمن در زمین دشمن بازی کند امکان ندارد موفق شود.

قربانی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: به فرموده رهبر فرزانه انقلاب لازمه ورود به فضای مجازی ورود هوشمندانه است که این موضوع نیازمند شناخت دقیق رسانه، شناخت فرصت ها و تهدیدها و داشتن سواد رسانه ای است؛ اینکه هر فرد به عنوان سرباز جنگ نرم بدون تیم و تشکیلات وارد عرصه فضای مجازی شود اشتباه است، مانند کسی که بدون آشنایی با فنون شنا و داشتن تجهیزات لازم بخواهد وارد دریای مواج طوفانی شود که چنین فردی قطعا دچار مرگ می شود.

وی بیان کرد: بیشترین آسیب در این فضا به کسانی می رسد که علم و آگاهی کمتری دارند، لذا فضای مجازی با وسیع تر شدن شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام و … به راحتی در اختیار افراد قرار می گیرد.

* بسته های اینترنتی رایگان و در دسترس از بمب هسته‌ای هم خطرناک‌تر است

این کارشناس فضای مجازی و رسانه با اشاره به آمار بالای جرایم و معضلات اجتماعی نظیر خیانت، طلاق، چشم و هم چشمی و … با آمدن شبکه های اجتماعی گفت: علاوه بر این موارد اینترنت شبانه رایگان، سیم کارت های دانش آموزی و … نیز هشدار خواهند بود چرا که شب زمان خواب است و اگر افراد خواب مناسب نداشته باشند در روز نمی توانند فعالیت اجتماعی و کاری مناسبی داشته باشند.

وی تاکید کرد: شما به این واژه ها خوب دقت کنید؛ شب، اینترنت، دانلود، ارزان، اینستاگرام و … خوب حالا یک نوجوان که در رختخواب تنها است با این ابزار به چه سمت و سویی می رود؟ لذا اپراتورهای همراه اول و ایرانسل باید جلوی این بی نظمی را بگیرند.

به گفته وی، این بسته های اینترنتی رایگان و ارزان قیمت که به راحتی در دسترس همه اقشار و سنین قرار می گیرد از بمب هسته ای هم خطرناک تر است.

* دولت به جای توزیع اینترنت رایگان، اقلام فرهنگی رایگان بین مردم توزیع کند

قربانی اضافه کرد: چرا در بین اقلام مصرفی و مجازی تنها اینترنت به رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد، دولت به جای توزیع اینترنت رایگان، اقلام فرهنگی رایگان بین مردم توزیع کند، چرا باید دولت به از هم گسیختگی خانواده ها از این طریق کمک کند؟ چطور برای توزیع سبد کالا و همه عرصه ها اینقدر ناهماهنگی را شاهد بودیم اما برای فضای مجازی و اینترنت دولت از هیچ خدمتی فروگذاری نکرده است.

وی تاکید کرد: به نظر می رسد این یک حربه است و برخی افراد نیز در داخل کشور با این ترفند دشمن همکاری می کنند که لازم است جلوی این اقدامات گرفته شود چرا که فضای مجازی بسیار حساس تر از فضای حقیقی است.

* برای مقابله با تهدیدات فضای مجازی به پلیس و گشت ارشاد فضای مجازی نیاز داریم

این کارشناس فضای مجازی و رسانه بیان کرد: اگر خانمی بدون پوشش در جامعه حاضر شود پلیس با او برخورد می کند اما اگر همین خانم عکس بدون پوشش خود را در فضای مجازی منتشر کند، تا زمانی که شاکی خصوصی نداشته باشد هیچ برخوردی با وی صورت نمی گیرد و هیچ نظارتی بر این فضا نیست.

وی تاکید کرد: متاسفانه افراد به صورت افسار گسیخته در فضای مجازی به بی حیایی ها و حرمت شکنی ها دامن می زنند و لذا باید گفت که برای مقابله با این تهدیدات به پلیس و گشت ارشاد فضای مجازی نیاز داریم.

* ضرورت فیلترینگ و تربیت نیروهای متخصص با سواد رسانه ای بالا برای مقابله با شبکه های اجتماعی

قربانی خاطر نشان کرد: هدف شبکه های اجتماعی صهیونیستی و اینترنت آلوده سازی فضای جامعه است که باید اقدام لازم برای مقابله با این شبکه ها انجام شود؛ بنا بر این به نظر می رسد قدم اول برای مقابله فیلترینگ باشد که هیچ توجهی به آن نمی شود و قدم بعدی تربیت نیروهای متخصص با سواد رسانه ای بالا برای حضور در عرصه های فرهنگی و اجتماعی در فضای مجازی است.

انتهای پیام/ آرمان زنان

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار