آرمان اصفهان
15:24 - دوشنبه 15 آذر 1395

خطر نفوذ در نزدیکی آقای هاشمی‌رفسنجانی

به گزارش آرمان اصفهان؛ بحث نفوذ سابقه طولانی دارد، از سال ۱۳۶۵ از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مطرح شده تاکنون، ۳۰ سال است که ایشان در مقاطع گوناگون این موضوع را مطرح کرده و خطرات آن را بیان کرده‌اند.  نفوذ جنبه‌های زیادی دارد، نفوذ فرهنگی، نفوذ اقتصادی، نفوذ سیاسی و نفوذ اجتماعی که همگی در […]

به گزارش آرمان اصفهان؛ بحث نفوذ سابقه طولانی دارد، از سال ۱۳۶۵ از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مطرح شده تاکنون، ۳۰ سال است که ایشان در مقاطع گوناگون این موضوع را مطرح کرده و خطرات آن را بیان کرده‌اند.

 نفوذ جنبه‌های زیادی دارد، نفوذ فرهنگی، نفوذ اقتصادی، نفوذ سیاسی و نفوذ اجتماعی که همگی در جای خود قابل بحث و بررسی است.
اما در کلیّت نفوذ آن هم در کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران که همیشه و همواره از سوی دشمنان با تهدیدات گوناگون روبرو بوده است، برای تأثیر گذاری بر روند سیاست‌های انقلاب شکی نیست.
بخش مهمی از بحث نفوذ، نفوذ در بخش‌های حساس و در کنار اشخاص و مسئولینی است که در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌های جمهوری اسلامی ایران نقش دارند. نمونه بارز چنین نفوذی را می‌توان در بیت مرحوم آیت‌الله منتظری دید که حتی پس از فوت ایشان، هنوز آثار این نفوذ از زمان مهدی هاشمی تاکنون در دفتر مرحوم منتظری دیده می‌شود.
یکی از مهمترین نفوذهایی که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کرده و هشدار جدی داده‌اند همین نفوذ است.
اما موضوع و مسئله نفوذ از یکسال گذشته تاکنون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گشت چراکه موضوع مذاکرات و توافق هسته‌ای فضایی ایجاد کرد که خطر نفوذ، کشور را بیشتر تهدید می‌کند به همین خاطر ایشان بارها در سخنانشان به این موضوع پرداخته و ابعاد آن را تشریح و تبیین کرده‌اند.
ایشان در یکی از آخرین دیدارهای خود درباره‌ هدف نفوذ دشمن فرمودند: «اینکه افرادی که می‌توانند در جامعه اثرگذار باشند، بکشانند به آن سمت مورد نظر خودشان. سمت مورد نظر عبارت است از تغییر باورها، تغییر آرمانها، تغییر نگاه‌ها، تغییر سبک زندگی؛ کاری کنند که این شخصی که تحت تأثیر نفوذ قرار گرفته، همان چیزی را فکر کند که آن آمریکایی فکر میکند؛ کاری کنند که شما همان‌جوری نگاه کنی به مسئله، همان‌جوری تشخیص بدهی که آن مأمور عالی‌رتبه‌ سیا تشخیص می‌دهد؛ در نتیجه همان چیزی را بخواهی که او می‌خواهد. بنابراین خیال او آسوده است؛ بدون اینکه لازم باشد خودش را به خطر بیندازد و وارد عرصه بشود، شما برای او داری کار میکنی؛ هدف نفوذ این است؛ نفوذ جریانی، نفوذ شبکه‌ای، نفوذ گسترده؛ نه موردی. اگر این نفوذ نسبت به اشخاصی انجام بگیرد که اینها در سرنوشت کشور، سیاست کشور، آینده‌ کشور تأثیری دارند، شما ببینید چه اتّفاقی می‌افتد؟ آرمانها تغییر پیدا خواهد کرد، ارزش‌ها تغییر پیدا خواهد کرد، خواسته‌ها تغییر پیدا خواهد کرد، باورها تغییر پیدا خواهد کرد.»
رهبر معظم انقلاب اسلامی که خود مطرح کننده بحث نفوذ و هشداردهنده در قبال آن هستند، هیچگاه اجازه نخواهند داد این مسئله در اطراف و نزدیکی ایشان اتفاق بیفتد. هوشیاری و سخت‌گیری در چنین شرایطی برای رهبری که خود در زمینه نفوذ هشدار می‌دهد بسیار بیشتر از دیگران است، پس نفوذ در این بخش اگر نگوییم غیرممکن است، بسیار دشوار و سخت خواهد بود.
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در دیداری، با یادآوری شرایط کشور در زمان رحلت امام و انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای، گفت: بارها گفته‌ام که هنوز بهترین انتخاب خبرگان بود و دعا کنیم که این روند ادامه داشته باشد، چون برخی از دشمنان اندیشه‌های امام و شخص آیت‌الله خامنه‌ای، با دوست‌نمایی به خیلی از مراکز حساس نفوذ کرده‌اند که از بیان ایران‌ستیزی ابایی ندارند.
البته این سخن به گونه‌ای دیگر هم نقل شده است، «تا کنار رهبر جمهوری اسلامی کسانی نفوذ کرده‌اند که نه تنها با اندیشه‌های آیت‌الله خمینی مخالف‌اند بلکه در ایران‌ستیزی هم ابایی ندارند. آنها با نقاب دوست به مراکز حساس نفوذ کرده‌اند.»
چنین سخن گفتن از سوی آقای هاشمی‌رفسنجانی نشان می‌دهد که او هم اعتقاد به نفوذ دارد و این نشانه خوبی است، اما بهتر خواهد بود که او هم نسبت به خطر نفوذ و تأثیر آن در کنار خود هوشیار باشد و احساس خطر کند.
حضرت امام(ره) در زمان قید حیات، تأثیر نفوذ را در بیت قائم مقام خود دید و پس از چندین تذکر و هشدار، سرانجام با حکم برکناری آیت‌الله منتظری، این خطر را از میان برداشت و انقلاب اسلامی را از آن مصون داشت.
اما آقای هاشمی‌رفسنجانی که نسبت به نفوذ در مراکز حساس احساس خطر کرده است، آیا خطر نفوذ را در دفتر و در کنار خود احساس نمی‌کند؟
چندین نمونه می‌توان آورد که در دفتر نشر آثار ایشان و در سایت متعلق به آقای هاشمی‌رفسنجانی اتفاقاتی افتاده که شخص او از آن بی‌اطلاع بوده و پس از اطلاع از آن موضوع و ماجرا، با آن برخورد شده است.
انتشار برخی مطالب در سایت آقای هاشمی‌رفسنجانی بدون اطلاع او از آن دست نمونه‌های نفوذ است که باعث ایجاد چالش و تنش در جامعه شد.
ماجرای دیدار فائزه هاشمی دختر ایشان با یکی از سرکردگان فرقه ضاله بهائیت هم یک نمونه دیگر از نفوذ در نزدیکان و اطرافیان آقای هاشمی‌رفسنجانی است که حتی اعتراضات به این اقدام هم باعث نشد که او از کرده خود پشیمان گردد بلکه از عمل خود دفاع هم کرد.
نفوذ چیز عجیب و غریبی نیست، کافی است کمی نسبت به این موضوع حساس شد تا متوجه گشت که در کنارش چه می‌گذرد و آیا نفوذ شکل گرفته و رخنه کرده است یا نه!
خطر نفوذ همه را تهدید می‌کند، به ویژه مسئولین که دست‌اندرکار هم هستند.

سیاست روز

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار