آرمان اصفهان
10:28 - یکشنبه 14 آذر 1395

گزارش

تغییر اقلیم در سمیرم و آینده ای ناگزیر با کشت های کم آب و گلخانه ای

خطه سردسیر و کوهستانی سمیرم در جنوب اصفهان دیگر مانند گذشته پر آب نیست بلکه تغییر اقلیم و کاهش بارش های آسمانی این سرزمین را نیز در زمره مناطق نیمه خشک و کم بارش قرار داده است.

به گزارش آرمان اصفهان؛ سال ها و بلکه قرن هایی که گذشت، سمیرمِ سرحَد مأمنی برای خوش گذرانی و ییلاق خوانین و درباریان بود ؛ ایامی که هوای مطبوعش بامدادان با صدای گنجشکان طبعی شاعرانه داشت و شامگاهانش با خنکایی ملس، شعله ملایم آتش را طلب می کرد.

اما این روزها و این سال های قریب، دیگر چندان خبری از آن هیاهوی بی تاب طبیعت نیست. هیاهویی که به اختصار در این مقدمه فرازی از آن گذشت و در ادامه به تفصیل آینده ای ناگزیر برای این دیار در بخش کشاورزی را تصویر خواهیم کرد.
کارشناس ارشد و باسابقه طبیعت و منابع طبیعی استان اصفهان درباره آینده کشاورزی شهرستان سمیرم و تغییر اقلیم منطقه وکشورمان گفت: این شهرستان با توجه به میانگین بارندگی سالانه، در ردیف مناطق نیمه خشک وخشک قرار می گیرد.
علی حسین بهرامیان در گفت وگوی خود با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: شرایط امروز سمیرم بسیار متفاوت از گذشته است و بسیاری از محصولات باغی با این وضع کمبود آب با تنش جدی مواجه هستند.
وی که خود سال ها مسئولیت اداره منابع طبیعی سمیرم را عهده دار بوده افزود : تغییر اقلیم باعث شده حتی عشایری که باید از 25 اردیبهشت وارد ییلاق سمیرم شوند زودتر از موعد قانونی و حتی اواخر فروردین هر سال به منطقه ورود می کنند.
این کارشناس منابع طبیعی افزود: گرمای هوای جنوب باعث عزیمت آنان به سمت ییلاق می شود و این در حالی است که زودتر از 25 اردیبهشت هنوز بستر برای رویش کامل گیاه آماده نیست و همین مشکلات زیادی برای طبیعت ایجاد می کند.
به گفته بهرامیان، بخشی از همین عشایر هم علاوه بر دام و نیاز به علوفه باغ دار هستند و همین ها نیز مشکلات عدیده خشکی این سال ها را احساس می کنند.
یک کارشناس و مشاور جهاد کشاورزی معتقد است: کاشت در گلخانه برای مقابله با خشکسالی بهترین راه حل در برابر این مشکلات است.
عباس طایی در باره کاشت در گلخانه تحت محیط و شرایط کنترل شده گفت: می توانیم نظارت و همچنین آیتم های دما ، رطوبت ، نور و دی اکسید کربن را برای کاشت محصولات مختلف باتوجه به حاشیه کاشت آن تحت کنترل بگیریم و با میزان محدود منابع آبی و کمترین سطح می تونیم بیشترین بهره وری را ایجاد کنیم.
وی گفت: با وجود ارتفاع دو هزار و 280 متری سمیرم از سطح دریا و اقلیم سرد و کوهستانی اما در بیشتر مناطق مختلف سمیرم می توان کاشت را بصورت گلخانه ای انجام داد.
وی خاطر نشان کرد: شرایط احداث گلخانه را باید تحت نظارت کارشناس و حتی محل احداث را نیز با مشاوره کارشناسان شرکت های مشاوره و فنی مهندسی های مستقر در مراکز خدمات و مدیریت های جهاد کشاورزی انجام داد.
طایی با بیان اینکه احداث گلخانه در زمینی به مساحت حداقل چهار هزار مترمربع امکان پذیر است اظهار کرد: این شرایط در بخش هایی از شهرستان محقق و مقدور است.
به گفته این کارشناس ارشد مشاور کشاورزی، می توان با توجه به هدف کاشت محصولاتی مانند کاشت گوجه فرنگی یا خیار برنامه ریزی کرده و به دوره رشد محصولات توجه کنیم و حتی تاریخ کاشت نیز یکی از مهمترین عامل برای رسیدن به سود دهی اقتصادی گلخانه است.
مدیر کانون بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان سمیرم گفت: باید برای کاشت محصول و نحوه رساندن آن به بازار و موقع عرضه را در برنامه اولیه کاشت در نظر بگیریم.
وی افزایش بهره وری از واحد سطح، تولید محصولات سالم، تولید انواع محصولات گلخانه ای، تغییر الگویی کاشت، مقابله با کم آبی، ایجاد اشتغال در تمام فصول سال، کسب در آمد برای کشاورزان و نبود اشتغال کاذب، کارآفرینی روستاییان، فروش در بازار میوه و تره بار سمیرم و کاهش استرس های خشکی و خشکسالی باتوجه به کسب درآمد از یک گلخانه را از مزیت های خوب این نوع کشت برشمرد.
این کارشناس ارشد منابع طبیعی و کشاورزی با بیان اینکه می توانیم با کمترین آب در دسترس بیشترین سطح بهره برداری را کاشت محصولات داشت ادامه داد: درخت سیب بالاترین میزان آب را مصرف می کند و هر شش روز درخت سیب به آبیاری نیاز دارد و حدود 720لیتر آب در شبانه روز نیاز دارد.
عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان اضافه کرد: این یعنی اینکه ما برای تولید یک کیلو گرم سیب درختی باید شبانه روز هشت لیتر آب مصرف کنیم پس در نتیجه با میزان کمتر آب در دسترس خود می توانیم با جایگزینی کشت گلخانه ای این مصرف آب را در هر نوع کاشت در گلخانه به یک چهارم تقلیل دهیم و با احداث استخر در کنار گلخانه مصرف آب دو ماه درختان سیب را برای یکسال کاشت گلخانه ذخیره کنیم.
اما این تنها گوشه ای از مشکلات آینده این خطّه بود، آن هم در صورتی که خشکی و خشکسالی ادامه یابد. مگر اینکه آسمان سخاوتش را بیش از این دریغ نکند…

گزارش از محمود افشاری

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار