آرمان اصفهان
13:33 - پنجشنبه 11 آذر 1395

با فوت تنها میراث دار این هنر؛

چراغ تنها سراجی سمیرم خاموش شد

همین چند روز پیش چراغ تنها سراجی سمیرم با فوت تنها هنرمند این حرفه قدیمی خاموش شد.

به گزارش صاحب نیوز، در دنیای دور و نزدیک دیجیتال و تکنولوژی آنچه رو به فراموشی رفته هنر و هنرمندانی هستند که با دستان پرتوان خود نقش هایی می آفرینند که در جایی نمی توان یافت.

سمیرم با توجه به حضور سه قوم فارس، ترک و لر در گذشته نه چندان دور دارای مغازه های صنایع دستی پررونقی همچون نمد مالی ، سراجی ، چلنگری ، آهنگری ، نجاری، رنگ رزی و غیره  بود که امروز دنیای تکنولوژی تنها تعداد اندکی از آنان را باقی گذاشته و یکی یکی در حال خاموش شدن هستند.

امیر شهیدانی معروف به میرزا یکی از هنرمندان سمیرمی بود که لقب اولین و شاید آخرین سراج سمیرمی را همراه داشت و با حدود نیم قرن فعالیت هنری ذوق و خلاقیتش را با کار بر روی چرم به نمایش گذاشت.

وی در جوانی برای آموزش این کار راهی بازار وکیل شیراز شده و حدود دو سال نزد اساتید این هنر به حرفه آموزی پرداخت تا چراغ اولین سراجی سمیرم را روشن کرده و روی چرم نقش های بسیاری را بیافریند.

حدود ۵۰ سال پیش سختی سفر به شهر دیگر را برای فراگیری حرفه سراجی به جان خرید و با فراگیری این حرفه استاد کار سراجی شهر سمیرم شد، تعمیر زین، مفرج، پشتی، دهنه اسب، کوله پشتی، کمربند و این چنین چیز ها در زمینه کار این هنرمند سراجی بود.

استاد میرزا که در مصاحبه قبلی با ما از علاقه اش از حضور جوانان در این حرفه برای روشن نگه داشتن چراغ سراجی در سمیرم سخن می گفت چند روز پیش جان به جان آفرین تسلیم کرد تا هر چه از هنر نزد این هنرمند سمیرمی بود به زیر خاک برود.

وی حدود دو ماه پیش برای خرید وسایل سراجی به شیراز سفر کرده بود که برا اثر تصادف به کما رفت و دوشنبه گذشته در سن حدود ۹۵ سالگی درگذشت.

میرزای هنرمند سمیرم فردی خوش رو و مردم دار بود که چندین بار مصاحبه وی در صداسیمای استان اصفهان و شبکه های سراسری پخش شد.

انتهای پیام/ سمیرم خبر

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار