آرمان اصفهان
16:10 - یکشنبه 08 آذر 1394

ائتلاف هایی برای انتخابات اسفندماه؛

خروج از سایه

برخی هنگامی که صاحب تریبونی می‌شوند، شروع به حمله به اصلاح‌طلبان می‌کنند و به گونه‌ای سخن می‌گویند که انگار با دشمن خود مواجه‌اند در حالی که اگر اندک انصافی داشتند، اذعان می‌کردند که سهم اصلاح‌طلبان در پیروزی انقلاب و دوران تثبیت انقلاب به مراتب از برخی مدعیان بیشتر است.

به گزارش آرمان اصفهان؛ با نزدیک شدن به ایام انتخابات، آرایش های انتخاباتی به مرور تشکیل یا تکمیل می شود و ائتلاف های انتخاباتی اندک اندک از سایه خارج می شوند. رایزنی ها و مذاکرات گوناگونی نیز که از سوی جریان های مختلف شکل گرفته بود، این روزها به صورت ائتلاف هایی رخ می نماید و در فضای رسانه ای درز می کند.

از ائتلاف‌های چهار گانه و هشت نفره در جبهه اصولگرایی گرفته تا نزدیکی اصلاح طلبان به طیف های مرتبط با دولت و توصیه هایی که رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان به اعتدالیون کرده برای این که مسیر خود را از اصلاح طلبان جدا نکنند. گزارش های خبری خراسان را در این باره می خوانید.
عارف:جریان اعتدال در انتخابات راه خود را از اصلاح طلبان جدا نکند
پس از آنکه روزنامه آرمان نزدیک به محافل دولتی به نقل از سخنگوی حزب اعتدال و توسعه از احتمال ارائه فهرست جداگانه این حزب از اصلاح طلبان در انتخابات آینده مجلس سخن به میان آورد، محمد رضا عارف در سخنانی که به نوعی واکنش به این موضع تلقی می شود به اعتدالیون توصیه کرد: «همانگونه که در انتخابات 92 با وحدت و همگرایی موجب پیروزی آقای روحانی شدیم در انتخابات مجلس هم بهتر است با ارائه یک لیست واحد زمینه ساز پیروزی تفکر اصلاح‌طلبی و اعتدالگرایی شویم.»
همزمان با این تحولات و در حالی که پیشتر برخی منابع از جدا شدن جبهه اعتدال و توسعه از اصلاح طلبان خبر می داد، روز گذشته محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان اظهار کرد: «توصیه ما به دوستانمان در جریان اعتدال این است که همانگونه که در انتخابات 92 با وحدت و همگرایی موجب پیروزی آقای روحانی شدیم در انتخابات مجلس هم بهتر است با ارائه یک لیست واحد زمینه ساز پیروزی تفکر اصلاح‌طلبی و اعتدالگرایی شویم و تدبیر حکم می‌کند دوستان جریان اعتدال راه خود را از اصلاح‌طلبان جدا نکنند تا ان‌شاءا… در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 هم با مشکلاتی رو به رو نشویم.»

بنا بر گزارش فارس رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان که در دیدار جمعی از اعضای جبهه اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان سخن می‌گفت، با بیان اینکه اعتدال ذات اصلاح‌طلبی است، افزود: «برخی افراد و جریان‌های سیاسی هنگامی که صاحب تریبونی می‌شوند، شروع به حمله به اصلاح‌طلبان می‌کنند و به گونه‌ای سخن می‌گویند که انگار با دشمن خود مواجه‌اند در حالی که اگر اندک انصافی داشتند، اذعان می‌کردند که سهم اصلاح‌طلبان در پیروزی انقلاب و دوران تثبیت انقلاب به مراتب از برخی مدعیان بیشتر است ولی وظیفه‌شناسی اصلاح‌طلبان به آنها اجازه نمی‌دهد نقش‌آفرینی خود را به رخ دیگران بکشند چرا که وظیفه خود را در برابر انقلاب اسلامی و مردم خوب کشورمان انجام دادند.»

همزمان واکنش ها به اظهارات چندی پیش محمد عطریانفر، عضو ارشد شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در مخالفت تلویحی با سرلیستی و همچنین ریاست عارف بر مجلس آتی، همچنان ادامه دارد.به گزارش تسنیم، حسن رسولی، یکی از چهره های نزدیک به عارف، تاکید کرده است: « نه تنها از حیث شرایط قرار گرفتن در جایگاه ریاست مجلس کمبودی متوجه عارف نیست بلکه از گزینه‌های بالقوه قابل بحث از حیث سوابق و شرایط احراز به طور قطع و یقین، عارف می تواند مخرج مشترک حاکمیت و مطالبه اصلاح طلبان باشد.»
اعتدالگرایان لیست مجزا از اصلاح‌طلبان نمی‌دهند
در همین حال جلسات انتخاباتی اخیر اصلاح طلبان، خروجی هایی هم داشته است. به گزارش فارس «اصلاح‌طلبان در آخرین جلسات خود تصمیم گرفتند که کشور را برای سازماندهی ستادهای خود به 12 قسمت تقسیم کنند. یکی از اعضای شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ضمن بیان خبر فوق تصریح کرد که مسئول ستاد در مناطق 12گانه هماهنگی های لازم جهت سازو کارهای انتخاباتی و لیست‌ها را صورت می‌دهد.» همچنین فارس گزارش داد که جبهه اعتدالگرایان در هفته گذشته طی دیداری با رئیس شورای سیاست گذاری جبهه اصلاحات شایعاتی چون ارائه لیست مجزای اعتدال‌گرایان بدون نظر هاشمی، خاتمی و ناطق را رد و اعلام کرد که به دنبال ارائه لیست مجزای انتخاباتی بدون نظر عارف نبوده و نیست.
واکنش ولایتی به خبر نشست انتخاباتی با لاریجانی، مقتدایی و ناطق نوری
در حالی که هفته‌نامه‌ صدا از «جلسات منظم انتخاباتی ناطق نوری، علی لاریجانی، علی اکبر ولایتی و آیت ا… مقتدایی» خبرداده بود، علی اکبر ولایتی دراین باره توضیحاتی را ارائه کرد. پیشتر نشریه صدا نوشته بود: «این 4 چهره جلسات منظمی را برای تدوین یک فهرست از “اصولگرایان معتدل” برای انتخابات مجلس دهم آغاز کرده‌اند.» همزمان حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی نیز از تشکیل جلسه مشورتی 8 نفره اصولگرایان خبرداد.
ولایتی: تصمیمی برای پیوستن به هیچ ائتلافی اتخاذ نکردم
در همین رابطه، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به این خبر اظهار داشت: طی هفته‌های اخیر از سوی افراد و شخصیت‌های مختلف و فعالان سیاسی در ارتباط با انتخابات آینده مجلس، تماس‌هایی مبنی بر مشورت با اینجانب برقرار شده است. وی در گفتگو با تسنیم افزود: بنده تصمیمی برای پیوستن به هیچ‌یک از ائتلاف‌ها اتخاذ نکرده‌ام و امیدوارم با مشارکت حداکثری مردم شریف ایران شاهد مجلسی کارآمد در جهت مصالح انقلاب و عملی کردن دیدگاه مقام معظم رهبری باشیم.
آیت ا… مقتدایی: فقط یک جلسه برگزار شده است
همچنین به گزارش جهان نیوز، آیت‌ا… مرتضی مقتدایی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به خبر برخی رسانه‌ها درباره جلسه ۴ جانبه حجت‌الاسلام ناطق‌نوری، علی لاریجانی، آیت‌ا… مقتدایی و علی‌اکبر ولایتی، حضور خود در این جلسه را تایید کرد. وی گفت که فقط یک جلسه برگزار شده است.
حبیبی: جلسه مشورتی 8 نفره اصول‌گرایان درباره انتخابات مجلس دهم برگزار شد
در این میان محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، در پاسخ به این پرسش که با توجه به انتشار برخی اخبار مبنی برشکل‌گیری و برگزاری جلسات شورای هماهنگی اصول‌گرایان با حضور آقایان حدادعادل، آقاتهرانی، حبیبی، زاکانی، فدایی، بادامچیان، محصولی و باهنر آیا برگزاری این جلسات را تأیید می‌کنید، اظهار داشت: برای هماهنگی میان اصول‌گرایان جلسات مشورتی متعددی تاکنون برگزار شده و علی‌القاعده برگزار خواهد شد و این جلسه نیز یکی از جلسات مشورتی بوده که پیرامون موضوع انتخابات مجلس آتی برگزار شده است.
کرباسچی: اصلاح‌طلبان باید به دنبال یارگیری از رقیب باشند
از سوی دیگر کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران نیز به شرق گفت:چیزی که اصلاح‌طلبان باید دنبال کنند این است که با توجه به مشکلات و معضلات کشور، دنبال “یارگیری از طرف مقابل” باشند؛ ما نباید انحصارطلب باشیم و بگوییم هرکسی از اول اصلاح‌طلب بود، در دایره ماست. باید هرکسی که سیاست‌های خارجی و داخلی دولت را قبول دارد و معتدل است و از افراط دوری می‌کند را جزو یاران خودمان تلقی کنیم.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار