آرمان اصفهان
06:51 - پنجشنبه 06 آبان 1395

یادداشت/

سه گانه هاي رايگان در قانون اساسي

دراصول 177 گانه‌ قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران ، اصل سي ام قانون اساسي مي گويد دولت موظف است وسايل آموزش وپرورش رايگان را براي همه ملت تا پايان دوره متوسطه فراهم سازد و وسايل تحصيلات عالي را تا سرحد خودكفائي كشور به طور رايگان گسترش دهد.

آرمان اصفهان- ناصر بهروان/ آموزش، بهداشت و ورزش هرکدام بطور مجزا و يا ترکيبي از آن ، مي تواند در توسعه واستقلال هر کشوري بناي پايه ريزي واستحکام ستون هاي آينده آن کشور را تداوم بخشد ، بطوري که مي توان گفت عقل سالم در بدن سالم است که در همه جوانب عقل به وسيله آموزش ، بهداشت و ورزش رشد پيدا مي کند .

به ظاهر در اتاق فکر مدیران اجرايی کشور ما با طرح موضوع توسعه ، اغلب دچار آزمون و خطا بوده اند وهيچ موقع نخواستند ازتجارب ديگران به خصوص کشورهاي توسعه يافته الگو برداري کنند وآن را طبق اقليم کشورمان بومي سازي کنند.

به طور مثال نمونه آن نابساماني در بخش آموزش و پرورش و سردرگمي دانش آموزان متوسطه اول که امسال براي پايه نهم در مدارس اتفاق افتاد و اين نابساماني منجر به نگراني خانواده ها و خود دانش آموزان شد ونمونه ملموس ديگر آنکه چند وقت پيش دانش آموز دختر نقده اي که با هدايت تحصيلي اجباري از تحصيل در رشته مورد علاقه اش منع شده بود اقدام به خود کشي کرد که اين نيز نوعي عدم مديريت صحیح در بحث آموزشی و در سطح کلان است که خيلي از خانواده هاي ما را در بر مي گيرد.

آموزش در اغلب جوامع و کشورهاي پيشرفته به معناي پرورش فرزندان توسط افراد با سواد و با تجربه وآموزش ديده جهت انتقال فرهنگ بومي منطقه خود مي باشد هرچند اين روش آموزش از کودکي شکل مي گيرد و رفتارها را منظم و استاندارد مي کند.

در بيشتر کشورها دوره مقدماتي براي کودکان پنج وشش ساله و گذراندن دوره متوسطه براي نوجوانان سيزده ساله اجباري است وبعضا در مقاطع مختلف، از بودجه دولتي هزينه ها تامين مي گردد.

بطور مثال در کشور کانادا اغلب دانشگاها و مراکز آموزش عالي از محل بودجه ملي تامين اعتبار مي گردند.  از اين روی، دانشجويان قادر خواهند بود با پرداخت شهريه ناچيز،  از دوره هاي آموزشي استفاده نمايند.

با عنايت به اين موضوع ، مقام معظم رهبري جوانان را به ورزش ، تحصيل  و تهذيب توصيه نمودند. از آنجايي که اين سه مقوله به عنوان سه راهبرد در زندگي مطرح است ولي به نوبه خود داراي جايگاه فردي و اجتماعي در بين جوانان دارد و از يکديگر منفک نمي باشد.

البته اگر بخواهيم سه  مقوله ورزش ، تحصيل و تهذيب را به خدمات آموزشي ، بهداشتي و ورزشي ربط دهيم به اين نتيجه خواهيم رسيد که اگر مسئولان و مديران کشور (دولتي ها) ، اين خدمات را بطور رايگان در اختيار عموم مردم (با يک سري تبصره خاص) بگذارند چه اتفاقي در پويايي ، نشاط وارتقاءسلامت روحي ، رواني و جسماني افراد يک جامعه رخ خواهد داد و جامعه آرماني را براي مردم به ارمغان خواهد آورد .

اين موضوع زماني محقق مي شود که هدف دار باشد و براي ايجاد بستري مناسب جهت  ارتقاء آموزش پايه از سنين کودکي با رويکرد سبک زندگي ايراني اسلامي تلاش مضاعف انجام گردد.

دراصول 177 گانه‌ قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران ، اصل سي ام قانون اساسي مي گويد دولت موظف است وسايل آموزش وپرورش رايگان را براي همه ملت تا پايان دوره متوسطه فراهم سازد و وسايل تحصيلات عالي را تا سرحد خودكفائي كشور به طور رايگان گسترش دهد.

همچنين درقانون اساسی آمده است که ورزش باید برای همه اقشار رایگان باشد . اصل سه قانون اساسي مي گويد آموزش و پرورش و تربيت بدني رايگان براي همه‌، در تمام‌سطوح و تسهيل و تعميم آموزش عالي‌.

اصل ۴۳ قانون اساسی نيز اشاره کرده است که بهداشت و درمان و آموزش و پرورش باید برای مردم رایگان باشد.

با اين وجود مي توان نتيجه گرفت که کشور ما باوجود داشتن منابع مختلف وهمچنين صادرات آنها وبا توجه به اينکه اغلب امورات به بخش خصوصي واگذار شده است ، دولت با مبالغي که از خود مردم دريافت مي کند(تعويض شناسنامه ،کارت ملي يا … ) در کل کشور چه مبلغي به ذخيره دولت واريز مي شود وبا اخذ اين مقدار مبالغ از حدود  50 تا60 ميليون ايراني ، چرا نبايد سه گانه هاي رايگاني که در قانون اساسي جمهوري اسلامي ذکر شده است شامل فرزندان ما نشود؟ وآيا دولت ها از اين مقوله غافل هستند که چه تاثيراتي در زندگي تک تک افراد جامعه خواهد گذشت ؟ ونبايد غافل شد که اين زنجيره آرامش رواني ، در سبک زندگي مردم  نقش بسزايي دارد .

همانطور که زندگي امامان معصوم (عليه السلام) در تمامي ابعاد براي پيروان آن بزرگوران ، مي تواند الگويي براي انتخاب يک سبک زندگي کامل باشد ؛ و اين در جامعه امروز ما که حريم معنوي و انساني در معرض يورش فرهنگ غرب و به فرمايش مقام معظم رهبري هجمه فرهنگي ، ناتوي فرهنگي ، شبيخون فرهنگي ، ولنگاري فرهنگي و … قرار گرفته است ، ضروري مي رسد بر بومي سازي دانش به ويژه در بخش آموزش علوم انساني گام مهمي برداشته شود.

انتهای پیام/ عصر اصفهان

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار