آرمان اصفهان
14:31 - سه شنبه 27 مهر 1395

معاون شهردار اصفهان:

مردم میلی به خواندن کتاب ندارند/ نمایشگاه یار مهربان راهکاری برای بردن کتاب به مدارس اصفهان

نشست خبری هشتمین نمایشگاه یار مهربان پیش از ظهر امروز با حضور اصحاب رسانه برگزار و چگونگی برگزاری این نمایشگاه تشریح شد.

به گزارش آرمان اصفهان، معاون فرهنگی اجتماعی شهردار اصفهان در نشست خبری هشتمین نمایشگاه یار مهربان در اصفهان که پیش از ظهر امروز در محل ساختمان معاونت برگزار شد با اشاره به سرانه مطالعه در اصفهان، بی میلی به مطالعه کتاب و مطبوعات را یکی از معضلات مردم این شهر خواند و تصریح کرد: یکی از معضلات اصفهان بی میلی به مطالعه است یعنی مردم اصفهان میل به خواندن کتاب و مطالعه ندارند و در آسیب شناسی آن می توان دو علت را دخیل دانست یکی مشکل بیولوژیکی فرد و دیگری اینکه مردم اصفهان به فرهنگ شفاهی بیشتر از فرهنگ مکتوب اقبال نشان می دهند.

علی قاسم زاده به روند چاپ کتاب در اصفهان اشاره و عنوان کرد: زمانی که یک کتاب می خواهد به دست مخاطب برسد باید یک زنجیره را طی کند که اولین حلقه آن ایجاد انگیزه برای مولف است؛ یعنی مولف باید انگیزه نوشتن داشته باشد.

وی افزود: اساتید و مدیران ما اگر انگیزه داشتند و سوابق خدمتی خود را می نوشتند الان گنجینه نفیسی از تجارب مدیریتی داشتیم.

قاسم زاده کم توجهی به اهل قلم را عاملی دانست که انگیزه مدیران و اساتید را کاهش می دهد.

معاون فرهنگی شهرداری اصفهان پژوهش و نگارش را حلقه های دوم و سوم زنجیره نشر کتاب خواند و ادامه داد: مولف برای نشر کتاب باید کمی عمیق روی آن فکر کند و در کنار خود یک واسطه قرار دهند که از قلم شیوایی برخوردار باشد.

قاسم زاده استفاده از یک ویرایستار را در روند تالیف کتاب به عنوان حلقه چهارم ضروری خواند و تصریح کرد: خیلی از کتاب های ما از لحاظ محتوا پرمغز هستند ولی از لحاظ ادبی  اشکالات زادی بر آنها وارد است.

وی اضافه کرد: آرایش و صفحه آرایی چرخه بعدی نشر است که باید به آن بها داده شود یعنی باید خود مولف بالای سر دستگاه چاپ یک کارشناس و ناظر کیفی چاپ قرار دهد.

وی در پایان از نمایشگاه یار مهربان به عنوان راهکاری برای بردن کتاب در مدارس یاد کرد و ادامه داد: اگر یکی از این حلقه ها مشکل داشته باشد نمی تواند ذائقه ها را تحریک کند.

*رشد سه برابری چتر حمایتی شهرداری از کتابخوانی در مدارس

مدير امور اجتماعي و مشاركتهاي مردمي معاونت فرهنگي شهرداري اصفهان هم در این نشست با اشاره به برگزاری نمایشگاه یار مهربان گفت: از ابتدا تا ششم آبان ماه، شهرداری اصفهان در محل ارگ جهان نما میزبان مدارس مقاطع ابتدایی و متوسطه خواهد بود و از بین هشت هزار عنوان کتاب با حضور اتحادیه ناشران استان، بن های تخفیف و بسته های اهدایی در نظر گرفته شده است.

مسعود مهدویان فر گفت: آمار مساعدت های شهرداری سه برابر شده است و برای مقطع ابتدایی 700 هراز ریال و مقطع متوسطه 900 هزار ریال و برای مراکز فرهنگی 100هزار ریال در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: عموم شهروندان هم می توانند با تخفیف 20 درصدی خرید کنند.

مهدویان فر هدف از برگزاری این نمایشگاه را ترویج فرهنگ مطالعه و حمایت های کمی و کیفی از مدارس در حوزه کتاب و ورزش خواند و گفت: مدارس می توانند با توجه به روزهای زوج و فرد در نظر گرفته شده به نمایشگاه مراجعه و کتابهای مورد نظرذ را تهیه کنند.

انتهای پیام/ هنرما

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار